در ایالات متحده، عفونت های گوارشی عموماً جدی و خطرناک به حساب نمی آیند، هرچند، می توانند در بچه های کوچک، افراد خیلی مسن با دچار ضعف سیستم ایمنی مرگبار باشند. درکشورهای در حال توسعه که سطح بهداشت اغلب پایین و مراقبت های بهداشتی در حد کافی نیست، بیماری اسهالی از جمله اصلی بیماری و مرگ و میر به شمار می روند.

دفع مایعات از طریق اسهال می تواند باعث کم آبی بدن یا دهیدریشن شود.این عارضه در سالمندان و کودکان کم سن و سال مشکلی جدی قلمداد می شود. به همین دلیل، نوشیدن مقادیر فراوان، مایعات سالم و بی خطر در طول دوره بیماری بسیار حایز اهمیت است. از نوشیدن الکل، قهوه و فرآورده های لبنی خودداری کنید.

اگر کودک شما، علایمی از دهیدریشن یا کم آبی بدن را نشان می دهد- خشکی دهان، رنگ پریدگی، چشم های گود افتاد، کاهش ادرار- با پزشک خود تماس بگیرید. در موارد زیر هم به پزشک تلفن بزنید، اسهال یا استفراغ شدید و طولانی، تب بالا یا افت ناگهانی دمای بدن، تغییر سطح هوشیاری، دل درد شدید یا مدفوع خونی.

درمان

اکثر اوقات عفونت های گوارشی، در عرض چند روز بهبود می یابند و حال بیمار بدون درمان، کاملاً خوب می شود. در طول بیماری تا حد امکان اب دفع شده بدن را با نوشیدنی های غیرالکلی و فاقد کافئین جایگزین کنید آب و نوشیدنی های ورزشی، که حاوی سدیم، پتاسیم، و سایر مواد مغذی هستند، کلاً بهتر از سایر نوشیدنی ها می باشند.اگر آب بدنتان تا حد زیادی از دست رفته باشد، ممکن است برای جایگرینی آن نیاز به تزریق سوم باشد.

اگر علت عفونت گوارشی، باکتری باشد، آنتی بیوتیک ها می توانند طول دوره بیماری را کوتاه کنند. یا در برخی موارد- مثلاً اسهال ناشی از ای - کولای H7 : 0157 -ممکن است عوارض جدی و خطرناکی را در پی داشته باشند. علایم و نشانه هایی مثل تهوع، استفراغ، دل درد و اسهال، برخی از عوارض جانبی احتمالی آنتی بیوتیک ها هستند.

پیشگیری

بهداشت و نظافت، عنصر کلیدی در پیشگیری از عفونت های گوارشی است. شستشوی مرتب دست ها یکی از موثرترین راه های خلاصی از شر میکروب هاست. به علاوه تمامی نواحی بدن را که به نوعی با گوشت خام تماس پیدا می کنند- به خصوص گوشت مرغ و سایر پرندگان- با آب داغ و صابون بشویید. پیش از خوردن گوشت، اطمینان حاصل کنیدکه کاملاً پخته شده است. اگر به یک کشور خارجی سفر می کنید، از مصرف آب شرب محلی و قطعات یخ و خرید از اغذیه فروشی های غیربهداشتی اجتناب کنید، میوه و سبزی خام هم نخورید مگر اینکه پوست آنها را خودتان بگیرید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: