علایم و نشانه ها

سنگ های کلیوی • استئوپروز (پوکی استخوان) • خستگی و ضعف • افزایش دفعات ادرار کردن و افزایش تشنگی • درد شکمی و نشانه های سوء هاضمه و زخم

وقتی یک یا تعداد بیشتری از غدد پاراتیروئید مقادیر بیش از حد هورمون پاراتیروئید تولید می نمایند، هیپرپاراتیروئیدی ایجاد می شود. وقتی مقادیر بیش از حد هورمون پاراتیروئید در جریان خون باشد، سطح کلسیم خون بالا می رود و غلظت فسفر پایین می آید.

فسفر نیز شبیه کلسیم یک ماده اساسی برای عملکرد بدن است و به خصوص برای تکامل و سلامتی استخوان ها و دندان ها لازم است. در اکثر موارد، علت هیپرپاراتیروئیدیسم یک تومور غیر سرطانی (خوش خیم) در یکی از غدد پاراتیروئید قرار داده است. در بعضی موارد نیز هرچهار غده پاراتیروئید بزرگ می شوند و هورمون بیش از حد تولید می نمایند. سرطان غده پاراتیروئید بسیار نادر است.

به نظر می رسد زنان دو برابر مردان احتمال ابتلا به هیپرپاراتیروئیدیسم داشته باشند. این بیماری می تواند در کنار نئوپلاسم چندین غذا درون ریز (نوع 1) که حالت نادری است حضور داشته باشد.

هیپرپاراتیروئیدی ممکن است در ابتدا و تا زمان درد ناشی از سنگ کلیه بدون علامت باشد، نشانه ها ممکن است برای چندین سال تظاهر نیابند.

تشخیص

حدود نیمی از افراد مبتلا به پرکاری پاراتیروئید نشانه ای ندارند. اغلب تشخیص زمانی صورت می گیرد که سطوح بالا و غیر طبیعی کلسیم در آزمایش روتینی که برای سایر علل انجام می شود کشف گردد.

همچنین مقادیر و پایین فسفر در خون می توانند نشان دهنده ابتلای به این بیماری باشند. اندازه گیری مستقیم میزان هورمون پاراتیروئید در خون به تأیید تشخیص کمک می نماید.

پزشک شما ممکن است درخواست سونوگرافی یا سایر روش های تصویربرداری را از ناحیه تیروئید نماید تا به دنبال تومورهای غددپاراتیروئید بگردد.

درمان

برای بعضی افراد مبتلا به هیپرپاراتیروئیدی هیچ درمانی لازم نیست. پزشک شما تنها وضعیتتان را پایش می نماید. همچنین احتمالاً به صورت دوره ای درخواست عکس برداری از کلیه ها را انجام می دهد.زیرا در این بیماری خطر سنگ های کلیوی بالا می رود. همین طور پزشک درخواست بررسی تراکم مواد معدنی استخوان را می نماید تا وضعیت استخوان ها را بررسی کند زیرا در هیپرپاراتیروئیدی استخوان ها در خطر تحلیل رفتن قرار دارند.

اگر سطح کلسیم خیلی بالا رود یا شواهدی از تحلیل استخوان یا سنگ های کلیوی پدید آید، احتمالاً شما به درمان نیاز دارید. درمان شامل خارج ساختن تومور یا غده ای که هورمون پاراتیروئیدی بیش از حد تولید می نماید، به کمک جراحی است. اسکن های اختصاصی می توانند به دقت محل تومور را مشخص سازند و به جراح اجازه دهند که در طی جراحی ظریف آن را خارج سازد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۴ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: