اکثر تورموهای غدد فوق کلیوی به طور اتفاقی و در زمان انجام عکسبرداری برای سایر علل مشخص می شوند. بنابراین ممکن است شما به علت دل درد به پزشک مراجعه کرده باشید و سونوگرافی و یا سی تی اسکن شکم صورت گیرد و پزشکتان توده ای را در یکی از غدد فوق کلیه کشف نماید. معمولاً این تومور کوچک است و ربطی به چیزی که موجب دل درد شده ندارد.

تومور غده فوق کلیه که به این طریق کشف می شود گاهی اوقات تومور اتفاقی فوق کلیه نام می گیرد بدین معنی که به طور تصادفی و بدون حضور علایم و نشانه ها کشف شده است. در 20 سال اخیر توسعه تجهیزات عکس برداری یا حساسیت بیشتر موجب کشف هرچه بیشار این توده ها گردیده است.

بعد از اینکه تومور فوق کلیه کشف شد، قدم بعدی کشف سرطانی بودن یا غیر سرطانی بودن آن است. ممکن است سی تی اسکن یا MRI برای مشخص ساختن مشخصاتی نظیر اندازه و تراکم که در تشخیص سرطانی (بدخیم) بودن تومور کمک کننده اند صورت پذیرد. اکثریت تومورهای آدرنال غیرسرطانی (خوش خیم) هستند. اگر توده خوش خیم به نظر آید پزشک توده را تحت نظر می گیرد و در فواصل منظم اندازه آن را چک می کند تا متوجه هرگونه تغییر در اندازه شود.پزشک ممکن است بخواهد مشخص کند آیا تومور مقادیر بیش از حد هورمون می سازد یا خیر. برای این کار احتمالاً از آزمایشات ادرار و خون برای کشف مقادیر غیرطبیعی بالا یا پایین هورمون و غلظت های الکترولیتی استفاده می شود. الکترولیت ها نمک هایی در خون هستند که توسط هورمون ها تنظیم می گردند.

اگر جراحی موفق یا ممکن نباشد، درمان می تواند شامل رادیوتراپی و داروهایی جهت متوقف ساختن تولید هورمون های غده فوق کلیه باشد. اگر درمان باعث شود آدرنال مقدار هورمون مورد نیاز بدن را تولید نکند، شما به جایگزینی کمبود هورمونی احتیاج دارید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: