علایم و نشانه ها

فشارخون بالا • تعریق بیش از حد • افزایش ضربان قلب یا احساس تپش قلب • سردرد • ظاهر رنگ پریده

فئوکروموسیتوم تومور نادری در بخش مرکزی (مدولا) غده فوق کلیه است و می تواند مقادیر زیاد هورمون های آدرنال و نورآدرنالین (اپی نفرین و نوراپی نفرین) تولید کند. افراد مبتلا به یک بیماری ارثی نادر تحت عنوان نئوپلاسم چندین غده درون ریز (نوع 2) اغلب گرفتار فئوکروموسیتوم می شوند. فشار خون بالا می تواند به صورت ثابت یا حمله ای در کنار تعریق، سردرد، پوست رنگ پریده و ضربان قلب سریع یا تپش قلب وجود داشته باشد.

حدود 10 درصد فئوکروموسیتوم ها سرطانی (بدخیم) هستند. تومورغده فوق کلیه در این بیماری می تواند در همراهی تومورهای بدخیم سایر غدد درون ریز مثل تیروئید (سرطان مدولاری تیروئید) باشد. فئوکروموسیتوم در صورت عدم درمان می تواند تهدید کننده حیات باشد. در این بیماری بعداز آسیب فیزیکی یا حین جراحی، مقادیر بیش از حد و خطرناک آدرنالین می تواند به جریان خون ها شود.

تشخیص

آزمایش های خون یا ادرار که مقادیر بالای اپی نفرین یا نوراپی نفرین یا محصولات ناشی از تجزیه آنها مثل متانفرین ها را نشان می دهد، قویاً فئوکروموسیتوم را مطرح می کنند. ازمایش های بیشتر جهت مشخص ساختن تومور شامل سی تی اسکن، MRI یا اسکن رادیوایزوتوپ هستند. در این نوع اسکن ماده رادیواکتیو به بدن تزریق می شود. سپس مقداری زمان داده می شود تا ماده ایزوتوپ (رادیواکتیو) به عضو مورد نظر رفته و در آن تجمع یابد (در این مورد غدد فوق کلیه)، سپس یک دوربین گاما در نزدیکی بدن قرار می گیرد تا اشعه های گاما که از ماده رادیو اکتیو منتشر می شوند را آشکار سازد. نواحی بیماری معمولاً مقادیر غیر طبیعی اشعه را منتشر می کنند.

درمان

خارج ساختن تمام غده به وسیله جراحی درمان معمول است و در اکثر موارد علایم و نشانه ها از بین می روند. قبل از جراحی پزشک داروهایی تجویز می نماید که اثرات هورمون های آدرنال را مسدود کنند و فشارخون را کنترل نمایند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: