تاری دید:

بینایی ممکن است متاثر گردد. افزایش قند خون سبب افزایش قند مایعات داخل حفره چشم نیز می گردد. این مایع را زلالیه می نامند. همچنین مقدار قند عدسی نیز افزایش می یابد افزایش قند عدسی موجب جذب آب و در نتیجه ایجاد تورم و در نهایت تاری دید به وجود می آید. در صورت بهبودی و طبیعی شدن قند، عدسی به حال عادی و اولیه برگشته و بینایی عادی می گردد. زمان بازگشت بینایی به حد طبیعی ممکن است 6-8 هفته طول بکشد.

عفونت های مهبلی

زنان دیابتی نسبت به عفونت های مهبلی ناشی از قارچ ها و باکتری ها بسیار مستعد می باشند. افزایش قند خون سبب مهار سیستم دفاعی بدن و در نتیجه شانس پیدایش عفونت های قارچی و باکتریائی مهبل افزایش می یابد. این قبیل عفونت ها سبب ایجاد خارش شده و بسیار ناراحت کننده می باشد.

تغییرات سلامتی و رفتار

تغییرات سلامتی و رفتار شامل افزایش اشتها، کاهش غیر قابل توجیه وزن، تکرر ادرار و تشنگی زیاد ممکن است برای اشخاص مبهم باشد. اگر چه ظهور این علائم کمتر از آنچه که قبلا اشاره کردیم می باشد اما امکان پیدایش آنها وجود دارد. وقتی سلول ها نتوانند گلوکز را مصرف کنند، به مراکز گرسنگی پیام می فرستند در نتیجه دریافت غذا جهت تهیه انرژی افزایش می یابد. افزایش مصرف غذا نیز نمی تواند کاهش را جبران کند زیرا بدن غذای دریافتی را مجددا به گلوکز تبدیل کرده ولی نمی تواند وارد سلول گردد. و علت کاهش غیر قابل توجیه وزن همین می باشد زیرا با عدم مصرف گلوکز بدن به دنبال مصرف ذخایر چربی رفته و با مصرف بافت چربی وزن کاهش می یابد.

در حالت طبیعی گلوکزی که همراه خون وارد کلیه می شود مجددا بوسیله کلیه جذب شده و به خون بازگردانده می شود. اما وقتی قند خون افزایش داشته باشد مقادیر زیادی گلوکز وارد کلیه می شود کلیه نمی تواند آن همه قند اضافی را مجددا جذب کرده و به خون بازگرداند لذا گلوکز در ادرار ظاهر می گردد (شکل 4 مراجعه کنید). بعلاوه دفع قند زیاد از کلیه مقادیر بیشتری آب خون را نیز جذب کرده و به صورت افزایش ادرار ظاهر می گردد. به دنبال این حادثه تشنگی به وجود می آید. زیرا با کاهش حجم مایعات بدن، حجم خون کاهش یافته و پیام هایی برای مراکز تشنگی فرستاده شده تا از طریق افزایش آب دریافتی حجم از دست رفته آب بدن جبران شود.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: