جایگزین کردن انسولین جهت فرد دیابتی که پانکراس وی قادر به تولید آن نیست، قسمت بسیار مهم برنامه درمانی است. تمام مبتلایان به دیابت وابسته به انسولین به تزریق روزانه انسولین نیاز دارند. معمولا دیابت غیر وابسته به انسولین بوسیله برنامه غذایی، ورزش و گاهی با استفاده از قرص های کاهش دهنده قند خون کنترل و درمان می شوند. این قرص ها پانکراس را برای ترشح انسولین بیشتر تحریک می کنند. اما برای گروهی از این افراد این 3 روش موثر نبوده و به علت این که تعداد سلول های بتای آنها کم بوده و دارای نقص نیز می باشد مقدار انسولین ترشحی برای طبیعی کردن گلوکز خون کافی نمی باشد. در چنین شرایطی بایستی انسولین تزریق شود.

کنترل دیابت

برای این که از کنترل بیماری و طبیعی شدن قند خون باخبر باشیم بایستی یک سری تست های بخصوص را انجام دهیم. انجام این تست ها را کنترل کردن می گویند. تعدادی از این تست ها را باید هر روز انجام داد. و عده ای دیگر فقط در شرایط بخصوص انجام می گیرند. در ذیل هر یک از این تست ها را به طور خلاصه شرح می دهیم. شرح کامل و نحوه انجام آنها در بخش سوم آمده است. و پزشک معالج شما مشخص خواهد کرد که کدام تست ها را باید انجام دهید.

آزمایش قند خون

یکی از هدف های مهم درمان این است که قند خون را در حد طبیعی نگاه داریم. برای این که بدانیم به این هدف رسیده ایم بایستی قند خون خود را هر روز آزمایش کنیم. این تست ها به آسانی از طریق معرف های مخصوص (کیت) در خانه یا هر جای دیگر می توان انجام داد. وقتی قند خون به طور مداوم بالا باشد، نشان می دهد که دیابت شما کنترل نشده است. آزمایش قند خون را می توان در آزمایشگاه نیز انجام داد. واضح است که تست های آزمایشگاهی دقیق تر از تست های خانگی هستند. پزشک معالج گاهگاهی از شما می خواهد که قند خون را در آزمایشگاه اندازه گیری کنید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: