اگر به دیابت غیر وابسته به انسولین مبتلا هستید

این نوع دیابت را معمولا می توان از طریق رژیم غذایی، ورزش و گاهی قرص های خوراکی درمان کرد. قرص های خوراکی پایین آورنده قند پانکراس را برای ترشح انسولین اضافی تحریک می کنند. در اوایل بیماری می توان از این 3 طریق قند خون را کنترل نمود. اما با مرور زمان بعلت کاهش تعداد سلول های بتا و مقاومت انسولینی دیگر نمی توان از این روش ها بیماری را کنترل نمود. در این زمان تزریق روزانه انسولین مورد نیاز می باشد.

مقدار انسولین در اشخاص و همچنین در مقاطع زمانی مختلف متفاوت می باشد. عده ای تنها با یک تزریق صبحگاهی انسولین حد واسط بیماری خود را کنترل می کنند. عده ای به تزریق صبحگاهی دز مخلوط و گروهی دیگر تزریق عصرانه انسولین حد واسط و برخی دیگر هم تزریق صبح و عصر دز مخلوط نیاز دارند.

ابتلا به دیابت وابسته به انسولین یا غیر وابسته به انسولین نمی توان دز نهایی مورد لزوم را فورا پیشگوئی و معین نمود. زیرا تعیین دز از طریق تجربه بدست می آید. وقتی که دز مطلوب بدست آمد بایستی هر روز از همان دز و در همان ساعات تزریق نمود.

اندازه گیری و تزریق انسولین

بایستی نحوه مهیا، اندازه گیری و تزریق انسولین را یاد بگیرید. برای اندازه گیری و تزریق انسولین دو روش وجود دارد. کاربرد هر روش بستگی به این دارد که از یک یا دو نوع انسولین استفاده می کنید. دزی که از مخلوط دو نوع انسولین بدست می آید آن را دز مخلوط می گویند، اگر تنها از دز تکی یعنی فقط از یک نوع انسولین استفاده می کنید، به راهنمای صفحه بعدی مراجعه کنید. و اگر برایتان دز مخلوط تجویز کرده اند. در مواردی که دز مخلوط بکار می رود، دو نوع انسولین را در یک سرنگ مخلوط کرده و تزریق می کنند. انسولین را به نسج چربی زیر پوست تزریق می کنند. محل های توصیه شده شامل پوست شکم، قسمت فوقانی و خارجی کفل، قسمت کناری پشتی بازو و قسمت قدامی ران می باشد.

توجه: بایستی محل تزریق را بنوبت عوض نمود و بدین ترتیب از پیدایش هیپرتروفی نسج چربی یعنی پیدایش تومور انسولینی جلوگیری کرد. تومور انسولینی عبارت است از افزایش نسج چربی و نسج همبند ناحیه تزریق می باشد. مساله مهم دیگر این است که اگر انسولین به اندامی که در موقع ورزش بسیار فعال می باشد تزریق شود، جذب انسولین بسیار سریع بوده واکنش یا شوک انسولینی بوجود می آید. مانند تزریق به بازو و یا ران. بنابراین در مواردی که ورزش های شدید یا کارهای بدنی زیاد در پیش دارید بجای بازو و یا ران به ناحیه شکم یا کفل تزریق کنید. این از پیدایش واکنش های انسولینی جلوگیری می کند. در صفحات بعدی در مورد واکنش های انسولینی بتفصیل صحبت خواهد شد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: