این که چه وقت بایستی قند خون را کنترل نمایید بستگی به این دارد که از چه نوع انسولینی استفاده کرده و چه وقت آن را تزریق می کنید. اکثر افراد مبتلا به دیابت وابسته به انسولین در مرحله ای که بدن یا انسولین ترشح نمی کند یا کم ترشح می کند روزانه دو بار تزریق انسولین نیاز دارند. هر کدام از این تزریقات از دز مخلوط انسولین کوتاه اثر و حد واسط تشکیل می یابند که یک نوبت آن قبل از صبحانه و نوبت دوم قبل از شام تزریق می شود.

بعضی از دیابتی های غیر وابسته به انسولین نیز به تزریق دو گاه انسولین نیاز دارند. اگر برنامه تزریق انسولین شما نیز بدین منوال باشد پزشک معالج ممکن است از شما بخواهد که روزانه 4 بار خون خود را تست کنید. این تست ها در ساعات قبل از صبحانه، قبل از نهار، قبل از شام و موقع خواب انجام می گیرند. از روی نتایج این تست ها می توانید به کفایت تزریقات دو گانه انسولین پی ببرید.

1- قند خون قبل از صبحانه نشان خواهد داد که دز انسولین حد واسط (ان.پی.اچ) تزریقی قبل از شام در طول شب کافی بوده است، یا نه.

2- تست قبل از نهار میزان کفایت و پوشش انسولین کریستال صبحگاهی را مشخص می کند و نشان می دهد که قند خون در ساعات بین صبحانه و نهار تحت کنترل بوده یا نه.

3- تست قبل از شام کفایت انسولین حد واسط صبحگاهی را بین ساعات نهار تا شام مشخص خواهد کرد.

4- تست موقع خواب ما را از کفایت انسولین کریستالی که قبل از شام تزریق کرده بودیم، مطلع می سازد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: