با اطلاع از منابع طبیعی آب و کیفیت آن نتیجه می گیریم که هیچ گونه ابی را نمی توان قبل از تصفیه و یا اطمینان داشتن از سالم بودن آن مصرف کرد. بنابراین هدف از تصفیه آب عبارت است از :

الف- جدا کردن مواد شناور در آب (آشغال، مواد غیر محلول و.. ) ب- عاری کردن آب از عوامل بیماری زا (میکروب ها، املاح زیان آور) ج- برطرف کردن رنگ، بو و طعم نامطبوع آب، تا آنجا که مورد قول مصرف کننده قرار گیرد. برای تصفیه آب در مقیاس کوچک (مصارف فردی یا خانگی) سه روش کلی وجود دارد :

1- جوشاندن 2- صاف کردن 3- گندزدایی به توسط مواد شیمیایی (ضد عفونی کردن)

هریک از این سه روش را می توان به تنهایی و یا همراه دو روش دیگر به کار برد.

جوشاندن

جوشانیدن اب یک روش رضایت بخش برای نابودی عناصر بیماری زا در آب است. بسیاری از عوامل بیماری زا نظیر باکتریها، کیست ها و تخمهای انگل با جوشانیدن صحیح آب از بین می روند.جوشانیدن آب باید پس از صاف کردن، در ظرف مناسب، در حرارت 100 درجه سانتی گراد و به مدت 20 دقیقه انجام شود. بهتر است آب جوشانده شده را برای سرد شدن و نگه داری کردن در همان ظرف با سرپوش مناسب حفظ کرد.

صاف کردن

صاف هایی که برای صاف کردن آب در مصارف خانگی به کار می رود بر دو نوع است:

الف- صافی شنی (صافی تند) : بستر این صافی از طبقات شن درشت تشکیل شده است که عبور آب از آن تندتر انجام گیرد، ولی دقت آن در صاف کردن آب کمتر است. ب- صافی سفالی (صافی کند) : بستر آن از طبقات شن ریزتر تشکیل شده است که عبور آب از آن کندتر انجام می گیرد (آب را بیشتر و بهتر صاف می کند) این صافی در روستا می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

گندزدایی با مواد شیمیایی

کلر: کلر اثر باکتری کشی قوی و گندزدایی مفیدی برای آب آشامیدنی دارد و بر باکتری هایی که عموماً با بیماریهای منتقل شونده به توسط آب ارتباط دارند مؤثر است، حتی در مقادیر معمولی روی بعضی میکروب ها که در داخل ذرات جامد معلق محصور شده باشند نیز اثر می گذارد.

پس از اضافه شدن محلول کلردار به آب، تقریباً کلر فوراً با مواد آلی موجود در آب ترکیب شده، کلرامین تولید می کند. کلرامین خاصیت گندزدایی خیلی ضعیفی دارد، لذا برای اینکه عمل کلرزنی درست انجام شود بایستی اضافه شدن کلر آنقدر ادامه یابد تا تمام مواد آلی موجود در آب به صورت کلرامین درآید. از این به بعد اضافه کردن کلر به اب سبب می شود که کلر به صورت آزاد در آب موجود باشد و همین کلر آزاد است که خاصیت باکتری کشی قوی دارد و سبب گندزدایی آب می شود.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: