تعریف : سخت شدن شبکیه همراه با آتروفی و تجمع مواد رنگی از آثار این بیماری است.

علائم آن : ضعف تدریجی دید (این علامت شاید تنها علامت داخلی آن باشد) تشخیص بیماری با دستگاه افتالموسکوپ دقیقتر است.

شناخت آن : علم پزشکی این بیماری را بدون درمان و بهبودی می داند. برای متخصصان بهداشت این بیماری در اثر علتهای شناخته شده اسکلروز بافتها نظیر اجتماع سموم در بدن، مسمومیت به وسیله سمها، مخدرها و داروها، تغذیه ناصحیح، نشستن در یک جا و استفاده غلط از بینایی به وجود می آید. همچنین می توان از تغذیه ای که از لحاظ ویتامین A فقیر باشد. نیز به عنوان عوامل آن نام برد. ولی ما می دانیم که چگونه باید در مورد فقر و ویتامینها عمل کنیم .

درمان: این بیماری که از نظر علم پزشکی غیرقابل درمان است در اکثر موارد به وسیله درمانهای بهداشت عمومی به مقدار قابل توجهی بهبود یافته و حتی کاملاً درمان شده است.

اگر بیمار بتواند یک دوره روزه طولانی را رعایت کند بهبودی سریعتر به دست خواهد آمد، در غیر این صورت روزه های کوتاه مدت (از 1 تا 3 روز) که در میان آنها از رژیم غذایی سم زدایی استفاده گردد، به کار گرفته شود.

درمانهای کلی : از هرگونه عاملی که باعث انباشته شدن سموم در بدن می گردد، نظیر زیاده رویها، پرخوری، مسمومیت به وسیله دخانیات، الکل، مواد شیمیایی، داروها و مخدرها، محرکها، شوکهای احساسی و غیره دوری کنید.

درمانهای موضعی نیز بی ارزش هستند.

اسکوتوم

این افراد به علت از بین رفتن حساسیت بعضی نقاط شبکیه فاقد میدان دید هستند. معمولاً یک چشم و گاهی اوقات هر دو چشم به آن مبتلا می شوند.

باید دقت کرد که این بیماری با همیانوپسی اشتباه گرفته نشود. هنگامی که لکه زرد مبتلا شود، شخص قادر به دیدن جسمی که در مقابل وی قرار دارد نیست. ولی اطراف آن را به خوبی می بیند. اگر هر دو لکه زرد مبتلا شوند این احساس به او دست خواهد داد که از میان یک لوله بلند نگاه می کند (دید در تونل).

این نشانه علامت خطر مهمی است که اگر به آن توجهی نشود، ناراحتیهای خطرناکتر و عمیقتری را به دنبال خواهد داشت.

درمانها: در صورتی که درمانهای بهاشتی به خوبی رعایت شوند شبکیه در غالب موارد کارایی کامل خود را باز می یابد که البته رسیدن به وضعیت سلامتی کامل برای جلوگیری از مراحل بعدی بیماری ضروری می باشد.

در روش تغذیه باید تجدید نظر شود و این مسائل را باید رعایت کرد: سم زدایی از بدن و روزه و به دنبال آن بازگشت به رژیم بهداشتی که در طول آن از دوره های تغذیه قلیایی به مقدار فراوان استفاده شود.

حذف کامل تمام مواد مضر، محرکها و داروها، الکل، دخانیات، قهوه، چای، ادویه و غیره از لیست مواد مصرفی. درمانهای کلی : این درمانها را در بخش سوم این کتاب توضیح داده ایم.

درمانهای موضعی موثر نیستند.

ژیمناستیک چشمها : تمرینهای آرامشی (پالمینگ مژه زدن، بالانس، و حرکات منحنی) مهم هستند. تمرینهایی که برای تقویت شبکیه به کار می روند نظیر آفتاب، سایهف نور و رنگها نیز ضروری می باشند.

از هرگونه آسیب فیزیکی به ویژه ضربه به سر و شوکهای احساسی دوری کنید. آرامش عمومی بدن از عوامل مهمی است و حفظ تعادل فکری، آرام بودن، جستجو و استفاده از عوامل طبیعی برای سلامتی موثر می باشد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: