پالمینگ

پالمینگ یکی از بهترین تمرینها برای استراحت چشم است، که انجام و میزان آن هرگز برای چشم زیاده از حد و مضر نیست. این کلمه انگلیسی از ریشه فرانسه آن (پوم به معنای کف دست) گرفته شده است.

روی صندلی راحت بنشینید، چشمان خود را با کف دستها بپوشانید. صورت روی قسمت کف دست قرار گیرد و انگشتان به حالت ضربدر نسبت به یکدیگر در بالای چشم قرار گیرند. انگشتها به صورت مورب روی پیشانی قرار گیرند و آرنجها را روی سینه و یا بهتر از آن روی یک بالشتک قرار دهید.

هیچ نوری نباید به چشم برسد، که باباز کردن پلکها باید از آن مطمئن شد. پلکها را دوباره بدون انقباض ببندید.

چند دقیقه به این حالت بمانید. در این حالت باید احساس آرامش کامل کنید. به تدریج همه احساسات بینایی یا ادراک بینایی مانند «فوسفن»، لکه ها و غیره که در خارج از تمرینهای در حال عادی وجود دارند، در تمرینهای اولیه باید پوشیده شوند.

تا زمانی که رنگها احساس نشوند (سیاه، آبی، زرد، قرمز، خاکستری و سفید)، یک آرامش کامل به دست نیامده است. در طول این تمرینها بهتر است که از چندین تمرین تاریکی روشنایی نیز استفاده شود.

سه نکته بسیار مهم:

1- سر به نرمی روی نقطه ثقل خود به طور مستقیم (بدون تمایل به هیچ طرفی) باید قرار گرفته باشد و هیچگونه فشاری از عضله های گردن به آن وارد نشود (در ضمن هیچیک از عضله های بدن نیاز منقبض باشند) 2- هیچ فشاری نباید توسط کف دست به چشم وارد شود و همچنین دستها باید حتماً گرم باشند (برای جلوگیری از انقباض غیر ارادی) 3- تنفس نباید به وسیله لباسهای تنگ یا به علت شرایط نشستن غلط (قفسه سینه به صورت افقی در اثر خم شدن بیش از حد) محدود و دچار اشکال شود.

اگر به صورت آهسته و منظم تنفس کنید، این تمدد اعصاب راحت تر و سریعتر به دست می آید.

باید از فکر کردن به مشکلات پرهیز کنید، و تخیل شخص باید روی چیزهای شاد دور بزند. مانند یک دور نمای زیبا در زیر نور آفتاب، یک دریای آرام، آسمان روشن و درختهای زیبا با برگهایی که بسیاری آرام به وسیله نسیم تکان می خورند.

در صورتی که حالت تمدد و آرامش در تمرینهای اولیه به دست نیامد، صبر خود را از دست ندهید و بردبار باشید.

تناوب بین جلسه های پالمینگ : عمل پالمینگ را در غالب موارد و به ویژه پس از کار خسته کننده در طول تمرینهای چشمی و در جریان گردش و پیاده روی در آفتاب و غیره انجام دهید. معمولاً مشاهده گردیده است که انجام پالمینگ قبل از خواب، از بیخوابی جلوگیری می کند.

مدت آن: از 2 تا 30 دقیقه و 2 تا 3 بار در روز برحسب شرایط فرد در اوایل، پالمینگهای کوتاه مدت اولویت دارند.

برای افراد نزدیک بین، جلسه های پالمینگ باید عموماً کوتاه باشد و افراد دوربین باید این جلسات را به مدت طولانیتری انجام دهند.

تذکر : مشاوره بهداشتی باید دوره های مخصوصی را گذرانده باشد. خصوصاً در طول پالمینگ او باید به شکلی از بیمارستوال کند که باعث خستگی فکر وی نشود و برعکس به اندازه کافی جالب توجه باشد تا بیمار نگرانیهای خود را فراموش کرده و توجه خود را روی مسائل خوشایند متمزکز کند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۲ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: