امروزه در اکثر باشگاه های ورزشی از دوش حمام استفاده می شود. ورزشکاران پس از ورزش برای پاک کردن عرق و چربی روی پوست، به حمام می روند اما متاسفانه برخی از ورزشکاران نکات بهداشتی مربوط به حمام را رعایت نمی کنند.

در این مقاله سعی شده به نکات مهمی برای استفاده از دوش حمام باشگاه اشاره شود.

آیا تابه‌حال توجه کرده‌اید که افراد در باشگاه‌ها، قبل از رفتن به حمام دمپایی می‌پوشند؟ برای این کار رایج (البته بسته به اینکه به کدام باشگاه می‌روید، ممکن است چندان هم رایج نباشد)، دلیل خوبی وجود دارد. دلایلی که ممکن است شما را شگفت‌زده کنند!

۱. عفونت‌های قارچی ناخن

استفاده از حمام‌های عمومی با پای برهنه، شما را در معرض بیماری اونیکومایکوزیس (onychomycosis) قرار می‌دهد، که یک عفونت قارچی ناخن است. با اینکه درمان‌های متعددی برای این نوع از عفونت قارچی موجود است، اما آکادمی پزشکان خانواده آمریکا می‌گوید: همیشه همه‌ی درمان‌ها جوابگو نیست. اونیکومایکوزیس می‌تواند موجب جدا شدن ناخن از بستر آن، ضخیم شدن ناخن، و رنگ پریدگی ناخن شود. پس همیشه هنگام دوش گرفتن در حمام باشگاه‌ها (یا مکان‌های عمومی دیگر) از پاهای خود محافظت کنید.

۲. پای ورزشکاران

قارچ دیگری که در حمام‌های عمومی نهفته است، موجب بیماری «پای ورزشکاران» می‌شود که منجر به خارش و سوزش در میان انگشتان و دیگر بخش‌های پا می‌گردد. کف حمام‌های تاریک و نم‌دار، شرایط محیطی بسیار مناسبی را برای رشد و پرورش این قارچ فراهم می‌سازد. این قارچ‌ها می‌توانند خود را به کف اتاق رختکن نیز برسانند، پس تا زمانی که برای لباس پوشیدن آماده می‌شوید، دمپایی‌های خود را از پاهایتان در نیاورید.

۳. زگیل‌های کف پا

یک دلیل دیگر برای عدم استفاده از حمام‌های عمومی و رختکن با پای برهنه، این است که خطر ایجاد زگیل‌های کف پایی را افزایش می‌دهد. انجمن ارتوپدی آمریکا پیشنهاد می‌کند که در حمام باشگاه‌ها از دمپایی استفاده کنید تا خطر ابتلا به زگیل‌ها را پایین بیاورید، که معمولاً توسط ویروس‌هایی که در محیط‌ های گرم و مرطوب (مثل کف حمام و اتاق رختکن) رشد می‌کنند، ایجاد می‌گردند.

۴. عفونت‌های استاف

به گفته‌ی شورای کیفیت و سلامت آب، باشگاه‌ها محلی برای تکثیر باکتری‌های استافیلوکوکوسارئوس مقاوم به متیسیلین (MRSA) هستند. انجمن بهداشت عمومی آمریکا بیان می‌کند که بیشتر عفونت‌های MRSA به صورت عفونت پوستی هستند، اما در صورتی که باکتری‌ها از طریق خراشیدگی‌ها یا برش‌های موجود در پوست تان وارد بدن شوند، برخی از آن‌ها می‌توانند کشنده باشند! پس بهتر است جانب احتیاط را رعایت کنید، و در حمام یا رختکن‌های باشگاه‌ها برای حفاظت بیشتر، پاهای خود را بپوشانید.

استفاده از دمپایی درحمام مکان های عمومی

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: