اینجانب در طی تحقیقات علمی وسیع در سال های گذشته در بیمارستان های کشور سوئیس، به تمامی متخصصین سرطان توصیه می کردم که قبل از انجام شیمی درمانی ، بالانس ازت بدن را مثبت کرده و سپس اقدام به شیمی درمانی برای بیماران بکنند منظور از بالانس مثبت ازت در علم تغذیه یعنی تأمین پروتئین مورد نیاز بدن به هر شکل چه از راه دهان Enteral و چه از راه خون Parentral تا نیازهای کلیه سلول ها فراهم گردد. در این حالت، شیمی درمانی برای بیماری قابل تحمل تر خواهد بود. حذف پروتئین از برنامه غذایی و ایجاد بالانس منفی ازت، باعث ضعف و کاهش میل پذیرش شیمی درمانی از طرف بیماران می شود.

گروهی معتقدند که هنگام مواجهه با سرطان و اعلام شیمی درمانی، مصرف پروتئین باید به حداقل ممکن برسد تا رشد تومور محدود شود ولی گروهی دیگر اعتقاد دارند که تومور سرطان به خودی خود رشد خواهد کرد و برای محافظت سلول های سالم، بدن، نیاز به پروتئین است و باید بالانس ازت حتماً مثبت نگاه داشته شود و با مثبت نگاه داشتن آن بوسیله مصرف پروتئین کافی، می توان کیفیت زندگی و سال های امید به زندگی را بالا برد. من نیز با عقیده گروه دوم موافق هستم. زیرا که 50 % بیماران سرطانی، نه به علت بیماری خود و گرفتاری اعضا به دنبال بیماری، بلکه به علت ضعف حاصل از بیماری سرطان می میرند و تا این معضل برطرف نشود امکان درمان بیماری سرطان هم وجود نخواهد داشت.

به همراه مصرف پروتئین جهت جلوگیری از ضعف و انتشار سرطان (متاستاژ)، مصرف امگا-3 نیز به عنوان یک عامل کمک کننده جهت کاهش ضعف، برای بیماران لازم است و در آزمایشات بالینی نیز نقش مهم امگا-3 در جلوگیری از ضعف و ناتوانی نشان داده شده و به اثبات رسیده است.

به کلیه بیماران سرطانی، مصرف ماهی هفته ای دوبار توصیه می شود. در صورت عدم پذیرش ذائقه (Aversion) می توان از قرص های روغن ماهی نیز استفاده کرد. بیمارانی که به علت ایجاد حالت تهوع تحمل خوردن ماهی یا قرص های روغن ماهی را ندارند، تزریق اسیدهای آمینه توصیه می گردد. پژوهشگران پی برده اند که EPA و DHA (اسیدهای چرب امگا-3) دارای نقش ضدتوموری و انرژی دهنده هستند.

نقش امگا -3 در کاهش ضعف و ناتوانی حاصل از سرطان

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: