نقش امگا -3 در اشعه درمانی (رادیوتراپی)

آزمایشات انجام شده بر روی حیوانات آزمایشگاهی مبتلا به تومور مغزی تحت درمان با اشعه، نشان می دهد که دادن EPA (اسید چرب امگا-3) باعث افزایش موفقیت و بهبودی بالاتر این گروه نسبت به گروه های دیگر شده است. استفاده از EPA در هنگام اشعه درمانی، اثر اشعه های مضر را نیز بر روی پوست کاهش می دهد.

گروهی از پزشکان و دانش پژوهان معتقدند که مصرف EPA و DHA حساسیت تومور به اشعه را بالا می برد و توصیه می کنند افرادی که برای تومور مغزی نیاز به اشعه درمانی دارند قبل از شروع به اشعه درمانی EPA و DHA را برای بدست آوردن نتایج مطلوب تر حتماً استفاده کنند.

درمان های مختلف بیماران سرطانی عوارض جانبی مخصوص به خود دارد رادیوتراپی و پرتودرمانی می توانند تاثیرات منفی زیادی بر عملکرد بدن افراد سرطانی بگذارند برای پیشگیری و کنترل این عوارض از چه روش هایی می توانیم کمک بگیریم نظر متخصصین آنکولوژی در این باره چیست ؟آنها چه توصیه هایی به بیماران در این زمینه می کنند .

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: عوارض درمان‌های سرطان، گاه به صورت زودرس و گاهی در مدت طولانی به سراغ بیمار می‌آید که آگاهی بیمار و پزشک از عوارض ناشی از درمان کمک بسیاری به پیشگیری و کنترل آن می‌کند.

محمد بابایی، دبیر علمی سمینار برخورد با عوارض درمان‌های آنکولوژی، از برگزاری سمینار یک روزه برخورد با عوارض درمان‌های آنکولوژی خبر داد و گفت: در درمان سرطان از روش‌های مختلفی مانند شیمی درمانی، پرتو درمانی و درمان‌های هدفمند استفاده می‌شود که این روش‌های برای درمان بیماران مورد استفاده قرار می‌گیرد اما بیماران در مقابل دریافت خدمات درمانی با عوارضی مواجه می‌شوند که آگاهی و اطلاع داشتن از عوارض و روش‌های پیشگیری و به حداقل رساندن این عوارض و کنترل ناملایمات ناشی از سرطان برعهده متخصص آنکولوژیست است.

دبیر علمی سمینار برخورد با عوارض درمان‌های آنکولوژی افزود: هنر پزشک درمانگر سرطان تجویز درمان مناسب و به موقع است و از آن مهم‌تر احاطه به عوارض احتمالی و پیشگیری و کنترل این عوارض است. عوارض درمان‌های سرطان گاه به صورت زودرس و گاهی در مدت طولانی به سراغ بیمار می‌آید که آگاهی داشتن بیمار و پزشک از عوارض ناشی از درمان کمک بسیاری به پیشگیری و کنترل آن می‌کند.

وی ادامه داد: پزشک باید به بیمار و خانواده او در مورد عوارض احتمالی درمان سرطان آگاهی لازم را بدهد تا بتوان با همکاری بهتر از بروز این عوارض مقابله کنیم.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: