خوشبو کننده بدن و رفع عرق زیر بغل

روش سفیدکردن : عمل سفید کردن یا در اصطلاح قدیم «مرتک کردن» می گفته اند که بیشتر به عمل سفید کردن مردا سنگ اطلاق می شده یعنی در این روش ناخالصی مردا سنگ را جدا می کرده اند و آن نیز به دو روش می باشد:

مواد اولیه :

200 گ. مرداسنگ 2 ل. باقلا خشک یا تازه

آب به مقدار کافی

طرز تهیه و مصرف :

روش اول مرداسنگ را داخل پارچه پشمی سفیدی بپیچید، در ظرفی قرار داده 1 لیوان باقلا خشک یا تازه را بر روی آن ریخته آب به اندازه کافی بر روی آن بریزید بر روی حرارت قرار داده تا بجوشد. زمانی که رنگ پارچه از سفیدی به سیاهی گرائید، ظرف را از حرارت برداشته و مرداسنگ را از ظرف بیرون آورده و دو مرتبه آن را مجدداً در پارچه پشمی سفیدی پیچیده بقیه باقلا را در ظرف ریخته و مردا سنگ را داخل آن قرار داده همراه با آب روش بالا بار دیگر تکرار نمائید. پس از سیاه شدن پارچه، مردا سنگ را در آورده 4 روز صبر کنید تا مرداسنگ خشک شود سپس آن را نرم نموده، در ظرفی ریخته برای مصرف ابتدا محلی را که عرق می کند و یا دوست دارید خوشبو بشود شسته سپس از این پودر به بدن بمالید.

روش دوم : 4 قاشق غذا خوری پودر مرداسنگ را همراه 4 قاشق غذاخوری نمک در ظرفی ریخته بر روی آن آب بریزید مدت 40 روز صبر کنید طی این مدت روزانه مخلوط را هم بزنید و هر 4 روز یک بار آب آن را عوض نمائید و پس از 40 روز آن را در سینی ریخته در محلی بگذارید تا خشک شود. آنچه باقی می ماند، نرم سائیده برای مصرف محل عرق را شسته و خشک نموده سپس به بدن بمالید.

فواید : این دارو نه تنها رفع کننده عرق بدن بلکه خوشبو کننده بدن نیز می باشد.

عوامل پیدایش بوی بد بدن چیست؟

درست حمام نکردن: یکی از دلایل عمده در پیدایش بوی بد عرق این است که به میزان کافی حمام نمی‌کنیم. البته فقط شستشوی بدن کافی نیست، پاکی و نظافت لباس‌ها نیز در این مساله موثر است.

عرق کردن زیاد: بدن برخی افراد بوی تندتری دارد و دلیل آن می‌تواند استرس یا فعالیت جسمی بیش از اندازه باشد، این روزها استرس عامل رایج‌تری است. توقعات بالا، برنامه‌های فشرده کاری و… اضطرابی بیش از حد طبیعی بر بدن وارد می‌کنند که باعث عرق کردن بیشتر می‌شود. عرق کودکان معمولا بوی بد نمی‌گیرد به این علت که آپوکراین ترشح نمی‌کنند، از این رو باکتری‌ها نمی‌توانند با چیزی فعل و انفعال داشته باشند. با بالا ‌رفتن میزان هورمون تستوسترون بدن در دوران بلوغ، آپوکراین نیز ترشح می‌شود.

عدم تعادل در سوخت و ساز بدن نیز باعث ایجاد بوی تند عرق می شود.

تغذیه: خوردن بعضی از غذاها نیز می‌تواند بر بوی بدن تاثیرگذار باشد، غذاهای تند و تلخ با بوی نافذ معمولا تاثیر منفی بر بوی بدن دارد. پیاز، سیر، زیره و ادویه کاری نمونه‌هایی از این مواد غذایی هستند. کمبود روی نیز می‌تواند در این زمینه موثر باشد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۴ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: