عملکرد برخی از اعضا دستگاه تناسلی آقایان

کیسه های منی ساز

دو عضو کیسه مانند به طول تقریبی 5 سانتی متر هستند که مایع چسبنده و غلیظی را ترشح می کنند این ترشحات قسمت اعظم مایع منی را تشکیل می دهد. مایع منی در تغذیه و فعال سازی اسپرمها نقش عمده ای را داراست در این کیسه همچنین قسمتی از ترشحات بیضه که توسط لوله وازدفران منتقل شده است و حاوی اسپرمها هستند ذخیره می گردد.

مایع منی مایعی است شیری رنگ و نسبتاً غلیظ که خروج آن نشانه رسیدن به اوج لذت جنسی در مردان می باشد حجم متوسط مایع منی در انسان در هربار انزال (انزال به معنی خروج منی است) تقریباً 3 میلی لیتر است که از 2 تا 6 میلی لیتر متغیر است. (تقریباً به اندازه یک قاشق چایخوری تا یک قاشق مرباخوری). اسپرمها در این مایع وجود دارند. در هر میلی لیتر از مایع منی حدود 100 میلیون اسپرم وجود دارد یعنی در هر بار انزال چیزی حدود 300 میلیون اسپرم خارج می شود. جالب است بدانید مردی که در هر میلی لیتر مایع منی کمتر از 20 میلیون اسپرم داشته باشد بارور نخواهد بود و بعبارتی عقیم می باشد.

غده پروستات

غده پروستات تقریباً شبیه و به اندازه یک گردوست و زیر گردن مثانه قرار دارد. کار غده پروستات ساختن قسمتی از مایع منی است و تولید موادی را می کند که برای عملکرد و حیات اسپرمها ضروری است. در عده ای از مردان بعد از 50 سالگی غده پروستات تدریجاً رشد کرده و گاهی آنقدر بزرگ می شود که به گردن مثانه فشار آورده و خروج ادرار را با مشکل روبرو می کند که با درمان طبی و جراحی قابل درمان می باشد.

غدد کوپر

غده های کوپر غدد کوچکی هستند که قبل از خروج منی از آلت تناسلی، ترشحات خود را در مجرای آلت وارد کرده و باعث لغزندگی آن می شوند.

آلت تناسلی

آلت تناسلی در انسان دو کار عمده بعهده دارد :

  • ادرار کردن
  • انجام عمل جنسی

پوست آلت تناسلی تیره بدون مو، نازک و قابل کشش می باشد (که می تواند اتساع آلت را تسهیل کند) نزدیک به سر آلت و در قسمت گردن آن این پوست بر روی خود تا خورده و حشفه یا پره پوس را بوجود می آورد.و همین قسمت از پوست آلت است که در هنگام ختنه برداشته می شود.

آلت تناسلی از بافت نرم و قابل ارتجاعی ساخته شده است. داخل بافت آلت تناسلی شبیه به یک اسفنج است و مثل یک اسفنج فضاهای تو خالی زیادی در داخل آلت تناسلی وجود دارد و در هنگام تحریک جنسی این فضاها پر از خون شده و مستع می گردند. با پر شدن این فضاها آلت تناسلی هم بزرگتر شده تا به تحریک کامل برسد و در این حالت آلت تناسلی سفت و بزرگ خواهد بود (یا به عبارتی نعوظ رخ داده است). بدنبال تهییج جنسی و رسیدن به اوج لذت جنسی و خروج منی یا به دنبال پایان یافتن تحریک، پرخونی بافتهای اسفنجی داخل آلت تناسلی از بین می رود و آلت تناسلی شکل اولیه خود را بدست می آورد. طول آلت تناسلی در افراد مختلف متفاوت است و بزرگی یا کوچکی آن نقشی در لذت جنسی که زوج خواهند برد ندارد. در مورد تحریکات جنسی و چگونگی آن در فصل بهداشت جنسی به تفصیل صحبت خواهد شد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۲ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: