با برخی از اعضای دستگاه تناسلی خانمها آشنا شوید

کلیتوریس

بنامهای تاجک یا چوچوله هم نامیده می شود این جسم کوچک، مانند آلت تناسلی در مردان قابلیت اتساع دارد و در هنگام تحریک جنسی نعوظ می گردد اما حتی در حالت نعوظ بندرت از 2 سانتی متر درازتر می شود. در لبهای کوچک و کلیتوریس رشته های عصبی فراوانی وجود دارد که ساختمانهای اصلی در انتقال حس شهوانی به مغز می باشند. در واقع کلیتوریس یکی از حساسترین قسمتهای تناسلی زنان در هنگام تحریک جنسی است.

در بین لبهای کوچک ناحیه ای قرار دارد که محل قرار گرفتن سوراخ پیشابراه، دهانه مهبل و پرده بکارت است. در این قسمت غدد خاصی وجود دارند که در هنگام تحریک جنسی ترشحاتی از خود خارج می کنند و باعث مرطوب شدن این ناحیه می شوند. در واقع در ناحیه تناسلی خانمها و بین دو لب کوچک دو سوراخ قابل مشاهده است. سوراخ بالائی مربوط به پیشابراه است که از آن ادرار خارج می شود و سوراخ پائینی دهانه مهبل می باشد.

مهبل

مجرائی است که توسط پرده بکارت پوشیده می شود و عمل نزدیکی از طریق آن انجام می گیرد. اندازه و شکل دهانه مهبل تفاوتهای قابل ملاحظه ای را در افراد مختلف نشان می دهد. مهبل ساختمان لوله مانندی است که از فرج تا رحم ادامه دارد یعنی دهانه خروجی مهبل که با پرده بکارت پوشیده شده است یک سر آن می باشد و در سر دیگر آن رحم قرار می گیرد. مهبل اعمال زیادی انجام می دهد از آن جمله : مجرای خروجی برای ترشحاتی است که از رحم خارج می شود و از طریق آن ترشحات رحمی و جریان خون قاعدگی دفع می شود، عمل نزدیکی از طریق مهبل انجام می گیرد و بخشی از کانال زایمانی است یعنی زایمان از طریق مهبل صورت می پذیرد. طول مهبل در افراد مختلف تفاوتهای زیادی دارد اما حدوداً بین 7 تا 10 سانتی متر می باشد. همانطور که گفته شد دهانه مهبل در دختران باکره تقریباً به طور کامل توسط پرده بکارت پوشیده شده است.

پرده بکارت

غشائی است که از یک بافت ارتجاعی درست شده است. شکل و قوام پرده بکارت نیز تفاوتهای چشمگیری را در افراد مختلف نشان می دهد. پرده بکارت که دهانه مهبل را محصور کرده است خود سوراخی دارد که از سر یک سوزن تا قطر دو انگشت تفاوت می کند. پرده بکارت ممکن است به شکل شرابه ای باشد شکل شرابه ای پرده بکارت از نظر ظاهری از پرده بکارتی که در اثر عمل نزدیکی پاره شده است قابل افتراق نیست و در چنین مواردی با معاینه ظاهری نمی توان بکارت فرد را تعغیین کرد.

پرده بکارت قاعدتاً طی اولین نزدیکی از چند بار پاره شده و برای همیشه به دو یا چند بخش تقسیم خواهد شد یعنی از پاره شدن، این پرده هیچوقت خود بخود ترمیم نمی شود. وسعت پارگی پرده بکارت بعد از اولین نزدیکی به جنس آن و میزان اتساع پذیری آن بستگی دارد. اگر میزان اتساع پذیری پرده زیاد باشد (در پرده های ارتجاعی) این پرده با دخول آلت تناسلی پاره نخواهد شد. در چنین مواردی حاملگی با وجود سالم بودن پرده بکارت ممکن است رخ دهد.

اگرچه معمولاً تصور می شود. که پارگی پرده بکارت همراه با خونریزی است اما این خونریزی در همه دختران اتفاق نمی افتد و برعکس گاهی خونریزی شدیدی براثر پارگی پرده بکارت ایجاد می شود و این بستگی به میزان رگهای خونی دارد که از درون پرده عبور کرده اند.

در موارد نادری پرده بکارت آنقدر محکم است که دخول آلت تناسلی در آن غیر ممکن می باشد و برای امکان پذیر شدن عمل نزدیکی مجبور خواهند شد برشی به پرده بکارت بدهند.

جالب است بدانید برخی موارد نادر پرده بکارت اصلاً سوراخ ندارد و کاملاً مسدود است این اختلال کمیاب با اولین قاعدگیها در دختران تازه بالغ شده خود را نشان می دهد چرا که خون قاعدگی قادر به خارج شدن نیست و با تجمع خون در پشت پرده این بیماری تشخیص داده می شود و با ایجاد برش کوچکی بر روی پرده توسط پزشک مشکل رفع خواهد شد. پارگی پرده بکارت ممکن است علاوه بر مقاربت در اثر اعمال جراحی و معاینات پزشکی نیز رخ دهد و همانگونه که قبلاً نیز اشاره شد پاره بودن یا نبودن پرده و خونریزی کردن یا نکردن آن در اولین نزدیکی دلیل قطعی برای داشتن یا نداشتن مقاربت جنسی قبلی نمی باشد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۳ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: