از چه بیماری هایی می توان با واکسن پیشگیری نمود؟

سالها بیماری آبله موجب مرگ میلیونها نفر، کوری و ضایعات دیگر نزد عده کثیری از انسانها می شد؛ اما وقتی یک حرکت جدی و فراگیر برای مبارزه با این بیماری در سطح جهان به عمل آمد، این بیماری برای همیشه ریشه کن گردید؛ به نحوی که امروز دیگر خطر ابتلای انسان به آبله در هیچ جای این دنیای پهناور وجود ندارد و این در حالی است که عده زیادی از کودکان جهان در اثر بیماریهایی چون: سل، سیاه سرفه، سرخک، دیفتری، کزاز و فلج اطفال از بین می روند و یا دچار معلولیت و ناتوانی می شوند که از ابتلا به این بیماریها می توان با تزریق واکسنهای مربوط به آسانی پیشگیری کرد.

اگرچه از سالها قبل در مورد واکسیناسیون علیه شش بیماری فوق در ایران اقداماتی صورت گرفته است، اما عملاً از سال 1363 حرکت گسترده و تازه ای همگام و همراه با سازمان جهانی بهداشت و با استفاده از پیشرفته ترین اطلاعات علمی و تجارب جهانی آغاز شده که نتایج بسیارخوبی داشته است (در حال حاضر 86 درصد کودکان کشورمان زیر پوشش خدمات واکسیناسیون قرار دارند). در اینجا اشاره مختصری به تلفات و معلولیت های ناشی از ابتلا به سه بیماری قابل پیشگیری با واکسن ضروری است.

این بیماری سالیانه بیش از پانصد هزار طفل را فلج می کند و تخمین زده می شود که در ممالک در حال توسعه در حال حاضر بیش از شش تا ده میلیون کودک فلج وجود داشته باشند، که معمولاً موارد ابتلا در گروه سنی 6 تا 24 ماه به وقوع می پیوندد. موارد ابتلا در گروه سنی 6 تا 24 ماه به وقوع می پیوندد.

جدید بیماری سل در دنیا پیدا می شود که بیش از 5 میلیون آن، اشکال خطرناک بیماری با انتشار وسیع می باشد. فرد مبتلا به سل در عرض سال می تواند 10 تا 20 نفر را دچار بیماری کند. امروزه بیش از سی میلیون مرگ ومیر، همه ساله از این بیماری دیده می شود.

مطالعات و بررسیها نشان داده است که بیماری سیاه سرفه علاوه بر وقوع بالایی که دارد (حدود 80% اطفال دچار این بیماری می شوند)، باعث تلفات زیادی نیز در بین مبتلایان، خصوصاً در سال اول و دوم زندگی می شود؛ بدین ترتیب که سالیانه حدود یک میلیون طفل در اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست می دهند.
  • دیفتری :
شیوع این بیماری با بالا رفتن سطح بهداشت رو به کاهش است؛ منتهی ابتلا به آن در اطفال بسیار خطرناک است، به طوری که حتی امروزه با پیشرفت علم پزشکی از هر 10 طفل مبتلا به دیفتری، یک نفر جان خود را از دست می دهد.
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: