انواع روش های مبارزه با موش

روش مبارزه با جوندگان

جوندگان انواع مختلفی دارند که مهمترین و مضرترین آنها گروه شبیه موش است که انواع مختلف موش ها در این گروه قرار دارند.جوندگان از نظر بهداشت عمومی دارای اهمیت فوق العاده هستند. سه نوع آنها یعنی موش خانگی و دو نوع موش بندری، از بزرگترین بلاهایی هستند که بشر با آنها مواجه است که علاوه بر زیانهای فراوان اقتصادی در انتقال بیماریها به انسان نقش بسیار عمده دارند.

مبارزه با جوندگان از برنامه های اصلی توسعه اقتصاد و پیشرفت بهداشت در کشورهای مختلف به شمار می آید.

روش مبارزه با موش

موشها در انتشار و انتقال بیماریهای طاعون ، تیفوس موشی، زردی (یرقان)، مسمومیت غذایی و نوعی سالک نقش اساسی دارند و نیز از نظر اقتصادی خسارت زیادی را موجب می شوند. تاکنون بیش از 2000 گونه موش شناخته شده است که تعدادی از آنها تمایل ورود به اماکن انسانی را داشته، گروهی دیگر در مزارع و صحراها زندگی می کنند.

چون موشها با هوش بوده، خطر را درک می کنند لازم است مبارزه با آنها با دقت و تکنیک صحیح انجام گیرد. موشها در اثر نبودن غذا و بخصوص آب در مدتی کمتر از یک هفته می میرند، برای این منظور لازم است :

  • منافذ دیوارها و سوراخ موشها با سیمان و قطعات کوچک فلزی مسدود و اطراف مجاری آب و فاضلاب تمیز گردد.
  • اطراف محل دخول لوله ها به ساختمان با سیمان محکم شود.
  • دیواره ها تا ارتفاع یک متری با سیمان پوشیده شده، لبه پایینی درهای چوبی و چهار چوب درها با ورقه های فلزی تا ارتفاع 30 سامتی متری محکم شود.
  • برای ضد موش سازی بناها باید دیواره خارجی ساختمان به قطر 10 سانتی متر از جنس سیمان بوده، تا عمق 60 سانتی متری زمین ادامه یابد و به اندازه 4 تا 30 سانتی متر به طرف خارج به طور افقی ادامه داده شود.
  • از ریخت و پاش مواد غذایی در انبارها و سایر ساختمانهای آلوده به موش جلوگیری و این مواد در ظروف و بشکه های دربسته نگه داری شود.
  • ظروف آب، دستشویی، وان حمام و غیره بخصوص هنگام شب خالی از آب باشد.
  • پنجره ها و درها با توری مجهز گردد.
  • استفاده از تله با تعداد زیاد بخصوص در مواردی که بنا به دلایل احتیاطی نمی توان سم به کار برد، مفید است. تله ها به دو صورت زنده گیر و کشته گیر ساخته می شود.
معمول ترین روش مبارزه با موش ها استفاده از طعمه سموم است که طی آن مواد خوراکی مورد علاقه موشها را به سموم مختلف آغشته می کنند. بهتر است قبلا چند نوع ماده غذایی را در معرض رفت و آمد موشها قرار دادیم تا آن نوع خاص غذا که بیشتر موشها آن را خورده مشخص شود و در مرحله ی بعد آن را به سم آغشته کرده، در دسترس حیوان بگذاریم. برای ساختن طعمه بهتر است در فصول گرم از مواد غذایی مرطوب و در فصول سرد از مواد غذایی خشک استفاده شود. هنگام تهیه طعمه و توزیع و آماده نمودن تله لازم است از دستکش استفاده شود تا علاوه بر رعایت اصول ایمنی، موشها با استشمام بوی دست انسان احساس خطر نکرده، به خوردن طعمه راغب شوند.

با توجه به این نکات از بین بردن موشها برای جلوگیری از انتقال بیماریها و کمک به اقتصاد جامعه لازم و حیاتی است. رعایت اصول بهداشت و کنترل حشرات و حیوانات موذی مسأله ای است که هم مربوط به افراد جامعه و هم مربوط به اجتماع است و بایستی با نهایت دقت نسبت به از بین بردن آنها از طریق فعالیتهای فردی در خانه ها و نیز فعالیتهای دسته جمعی از طریق شهرداریها و ادارات بهداشت اقدام کرد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۲ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: