ویژگی های نوزاد تازه متولد شده چیست؟

نوزاد تازه متولد شده شما ممکن است در ابتدا دارای چین و چروک فراوان بوده و کمی لکه لکه به نظر آید. پوست او ممکن است دارای ته رنگ آبی بوده و رنگ پاهایش با بقیه قسمتهای بدن او فرق داشته باشد این موارد فقط مدت کوتاهی باقی خواهند ماند و وقتی اکسیژن از ریه های او به سمت جریان خون انتقال یافتند، پوست به رنگ طبیعی در خواهد آمد شما همچنین ممکن است قسمتهایی از بدن نوزاد را مشاهده نمایید که دارای پوست خشک است .چشم ها می تواند قرمز و کمی متورم به نظر آید. شانه ها، قسمت بالای بازو ها و پاها ممکن است از موهای ریزی پوشیده شده باشند.

افزایش هورمونهای زنانگی که از طریق جفت به نوزاد قبل از تولد وارد می شود باعث می گردد که هم در نوزادان دختر و هم در نوزادان پسر، آلت تناسلی شان بزرگتر شود و پستانهای آنها هم ممکن است کمی متورم شده باشد. حتی گاهی اوقات از این پستانها ممکن است کمی شیر بیرون آید.

نوزادان دختر نیز ممکن است کمی ترشح از مهبل داشته باشند. تمام این مسایل در طی چند هفته برطرف خواهند شد.

گرچه میانگین طبیعی وزن نوزادان در هنگام تولد 3400 گرم می باشد، اما می تواند بین 2500 گرم تا 4500 گرم هم متغیر باشد. وزن نوزاد به عوامل متعددی ارتباط دارد که شامل وزن شما و وزن همسرتان و نیز اضافه وزنی که در هنگام حاملگی داشتید و سلامت کلی شما می باشد.

نوزاد شما احتمال دارد که در هفته اول پس از تولد وزنش کم شود. این امر به این باعث است که تغذیه کودک مدتی زمان می برد تا به حالت طبیعی برسد. همینکه تغذیه نوزاد طبیعی شد، وزن او به مدت دو روز نه کاهش می یابد و نه افزایش، و سپس شروع به افزایش وزن می کند بطوریکه در روز هفتم تا دهم پس از تولد دوباره وزنش به اندازه همان وزن در هنگام تولد خواهد رسید. افزایش وزن کودک یکی از آسانترین راهها برای بررسی رشد او می باشد.

میانگین طول قد نوزادان بین 48 تا 51 سانتیمتر می باشد، اما همانند وزن، این اندازه می تواند از 45 تا 55 سانتیمتر باشد.

نوزاد شما احتمالاً مکرراً دچار سکسکه خواهد شد. این سکسکه به علت این است که ریتم تنفس نوزادان هنوز ناهماهنگ است. این مسئله، مشکلی ایجاد نمی کند و شما نباید از این موضوع نگران باشید.

تمام نوزادان به نور درخشان حساسیت دارند و این امر ممکن است وقتی که چشمشان را باز می کنند باعث عطسه زدن آنها شود. عطسه زدن همچنین باعث پاک شدن راه عبور هوا در بینی خواهد شد و از وارد شدن گرد و غبار به داخل ریه ها جلوگیری می کند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: