نحوه بلند کردن و بغل کردن نوزاد

  • یک دستتان را ابتدا در زیر سر و گردن نوزاد قرار داده و سپس دست دیگرتان را در زیر کفل و کمر او بگذارید.
  • کودک خود را به همین صورت بلند نمایید. با چسباندن کودک به خودتان باعث می شوید که او احساس امنیت کند.
نوزادان اغلب از اینکه تمام لباسشان را در بیاوریم ناراحت می شوند و گریه می کنند بنابراین شما لازم نیست که هر روز او را به حمام برده و بشویید شما می توانید قسمت کودک خود را تمیز کنید بدون اینکه تمام لباسهای او را یک دفعه در آورید. ابتدا از صورت شروع کنید و با استفاده از آب جوشیده سرد شده و پنبه، صورت نوزادان را تمیز نمایید. هیچگاه از صابون برای تمیز کردن صورت یا چشم های نوزاد استفاده نکنید. برای تمیز کردن هریک از چشمها از یک پنبه جداگانه استفاده نمایید و از قسمت داخلی چشم شروع کرده و به سمت خارج تمیز کنید. گوشها و بینی نوزاد خودبخود تمیز می شوند بنابراین هیچگاه اقدام به تمیز کردن داخل آنها با پنبه یا هر چیز دیگری نکنید. فقط اگر چیز قابل مشاهده ای مثل موم گوش با ترشح بینی دیدید می توانید آنها را بردارید.

وقتی صورت نوزاد را تمیز کردید، سر کودک را بلند کرده و چین گردن او را تمیز نمایید. بعد به دقت این قسمتها را خشک نمایید. با استفاده از یک پنبه دیگر، لای انگشتان نوزادتان را تمیز و سپس خشک نمایید.

وقتی تمیز کردن قسمت بالایی بدن نوزاد تمام شد، باید قسمت پایین بدن را تمیز نمایید. برای این کار، ابتدا پوشک نوزاد را در آورده و قسمت مقعد و پاهای او را تمیز کنید. شما می توانید از آب گرم هم برای این کار استفاده نمایید. بعد از اینکه این قسمت را خشک نمودید از یک کرم محافظ برای جلوگیری از سوختگی در قسمت پوشک استفاده نمایید.

گاهی اوقات در سر نوزادان پوسته های زرد یا سفید رنگی ایجاد می گردد. با استفاده از روغن زیتون، روغن بچه، یا داروهای مخصوص که روی سر کودک می مالید باعث شوید که این پوسته ها نرم شوند، سپس پوسته های نرم شده را با شانه جدا نمایید. سپس با شامپوی بچه سر کودکتان را شسته و بعد بطور کامل خشک نمایید. این کار را چند بار باید تکرار نمایید تا تمام پوسته ها از بین بروند. این مشکل معمولاً تا سن هشت یا نه ماهگی باقی می ماند.

ناخن نوزادان معمولاً رشد سریعی دارد و اگر کوتاه نشود ممکن است به خود نوزاد، مخصوصاً صورتش آسیب وارد آید. اگر کودکتان نمی گذارد که ناخن هایش را بگیرید، این کار را وقتی که او در خواب است انجام دهید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: