روغن اسطوخودوس رایحه ای نسبتا عجیب دارد ، به همین خاطر افراد زیادی طرفدار آن نیستند . اما اگر به آن علاقه مند باشید ، راه های زیادی برای استفاده از اسطوخودوس در جهت حفظ سلامتی و زیبایی وجود دارد .

اسطوخودوس گیاهی است که نیاز به معرفی ندارد . با برگهای ظریف و ابریشمی و با بوی قوی و وسوسه انگیز ، کمی عجیب به نظر می رسد . اما در بسیاری از گلخانه ها و باغ ها یافت می شود .

برای برخی رایحه ی اسطوخودوس بهشتی است که موجب آرامش ذهن می شود . اما از نظر برخی دیگر ، بوی تند اسطوخودوس چندان خوشایند نیست .

اما اگر جزو دسته ی اول هستید ، می توانید از فواید بی شمار اسطوخودوس بهره ببرید . حتی روغن اسطوخودوس را می توان در آشپزی مورد استفاده قرار داد .

بهتر است نگاهی به این ده کاربرد روغن اسطوخودوس بیاندازید .

درمانی برای نیش حشرات

تابستان زیبا است . ساحل ، آفتاب گرفتن ، تعطیلات و ... حشرات . بسیاری از حشرات ، خصوصا پشه ، در هوای گرم و مرطوب بیشتر رشد می کنند . و متاسفانه آنها برای استراحت و گذراندن تعطیلات با ما همراه نمی شوند ! اگر توسط یکی از این حشرات گزیده شدید ، تنها چند قطره از روغن اسطوخودوس را روی محل گزیدگی بریزید و بلافاصله خارش و سوزش از بین خواهد رفت .

به خواب با کیفیت و خوب کمک می کند

اگر با به خواب رفتن مشکل دارید ، اثرات آرامبخش اسطوخودوس می تواند به شما کمک کند . اسطوخودوس یک آرامبخش طبیعی است . می توانید چند قطره از آن را در وان حمام بریزید ، یا کمی از آن را به بالش خود بزنید و یا پوست خود را به یکی دو قطره روغن اسطوخودوس آغشته نمایید . و یا هر سه !

آکنه را درمان می کند

برای افرادی که با آکنه ها روی پوست خود درگیر هستند ، جنگ با آکنه ها هیچوقت تمامی ندارد. آکنه یکی از دلایل کاهش اعتماد به نفس در بسیاری از افراد محسوب می شود . زیرا علاوه بر تورم و گاها درد ، ظاهر ناخوشایندی دارند . مشکل آکنه تمام نشدنی به نظر می رسد ، اما شاید تا کنون راهکار درستی را برای مبارزه با آنها اتخاذ نکرده اید.

اسطوخودوس برای از بین بردن آکنه ها به شما کمک می کند . در این روغن ترکیبات طبیعی وجود دارد که آکنه ها را شکست می دهد و پوست را پاکسازی می نماید . آکنه را باکتری ها بوجود می آورند و روغن اسطوخودوس یکی از مواد ضد عفونی کننده و ضد التهاب می باشد .

اگزما را درمان می کند

اگزما یکی دیگر از بیماری های پوستی است که نه تنها به بزرگترین اندام بدن آسیب می رساند ، بلکه اعتماد به نفس فرد مبتلا را به طرز چشمگیری کاهش می دهد . بر خلاف آکنه ، اگزما با تجمع باکتری ها بوجود نمی آید . ممکن است وقتی خیلی مضطرب هستید و یا استرس دارید اگزما را روی پوست خود ببینید.

علائم اگزما عبارت اند از پوستی متورم و ملتهب همراه با خونریزی و التهاب و پوسته پوسته شدن . خارش اگزما هم اصلا عادی و نرمال نیست .

روغن اسطوخودوس می تواند پوست را از اگزما پاک کند و علایم آن را تا حد زیادی کاهش دهد . با گذر زمان و بعد از استفاده ی منظم از روغن اسطوخودوس ، اگزما به کلی از بین خواهد رفت .

سموم را از پوست خارج می نماید

حتی اگر بیماری پوستی نظیر اگزما و یا آکنه ندارید ، پوست هر روز در معرض سموم و آلودگی های مختلف قرار می گیرد که در محیط زیست اطرف ما قرار دارند و نمی توانیم از آنها فرار کنیم . در نتیجه ، پوست به سم زدایی نیاز پیدا می کند . در غیر این صورت ، پوست خود را در معرض ابتلا به امراض پوستی قرار می دهید و یا حداقل سرعت روند سالخوردگی و گرفتگی منافذ باز پوست را افزایش می دهید .

اما روغن اسطوخودوس سرشار از آنتی اکسیدان است و آلودگی هایی را که به پوست آسیب می زنند از سطح آن پاک می کند. کافی است کمی روغن اسطوخودوس را هر روز روی پوست خود ماساژ دهید .

استرس را از بین می برد

همانطور که قبل تر هم توضیح دادیم ، روغن اسطوخودوس یک آرامبخش طبیعی است و به همین دلیل هم استرس شما را از بین می برد .

اگر از کار زیاد خسته شده اید ، در وان حمام خود کمی روغن اسطوخودوس بریزید و کمی از آن را روی پوست خود ماساژ دهید .

درد ماهیچه را آرام می کند

مشکل ورزش این است که بعد از آن دچار درد ماهیچه خواهید شد که خیلی هم خوشایند نیست . وقتی عضلات شما خسته هستند ، تنها ماساژ آنها را درمان می کند . از یکی از اطرافیان خواهش کنید تا این ماهیچه های آسیب دیده را با کمی روغن اسطوخودوس ماساژ دهد و یا خود این کار را انجام دهید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: