ویژگی کودکان در 11 ماهگی چیست؟

اکثر کودکان در سن حدود یازده ماهگی اولین کلمات خود را بیان می کنند با این حال بعضی از آنها زودتر و در سن 9 ماهگی و بعضی دیرتر و بعد از یکسالگی این کار را می کنند. این برای شما عجیب خواهد بود که نوزادی که حتی نمی توانست لبخند بزند اکنون بعد از جند ماه می تواند حرف بزند برای این اولین کلمات، زمان زیادی برای یادگیری صرف می شود و شما باید صبر و حوصله داشته باشید که کلمات جدیدی به او یاد بدهید. گاهی اوقات برای هر کلمه جدید یک ماه وقت باید صرف کرد.

تا حدود 15 ماهگی کودک معمولاً 10 کلمه می تواند بیان کند.

شما می توانید با نشان دادن چیزهایی که کودکتان به آنها علاقه دارد، اسمشان را به او یاد بدهید. او اکنون چیزهایی را که می خواهد با دست اشاره می کند زیرا فهمیده است که این کار یک راه خوب ارتباطی برای بیان مطالبش به شما است. وقتی می خواهید چیزی را که کودک می خواهد به او بدهید، اسم آن را هم برایش بگویید. مثلاً کودک شما سیب را با دست نشان می دهد، شما سیب را برداشته و به او می دهید و می گویید تو سیب می خواهی با انجام این کار شما به او یک کلمه جدید می آموزید. البته با یک بار گفتن، کودک شما این کلمات را به خاطر نخواهد سپرد، اما به تدریج و با تکرار آنها، او این کلمات را یاد خواهد گرفت.

نگران نباشید اگر شما تنها کسی هستید که اولین کلمات کودک خود را می فهمید، معمولا افراد غیر از خانواده نمی تواند اولین کلمات کودک را بفهمند. حدود دو تا سه سال طول خواهد کشید که کودک بتواند حرف خود را به افراد غیرقابل و غریبه بفهماند. اهمیت دارد که سعی در تصحیح تلفظ کلمات کودک نکنید. این کار به اعتماد او صدمه زده و ممکن است از بیان کلمات جدید نگران شود. با این حال اگر کلمه ای را غلط تلفظ می کند شما هم نباید آن کلمه را به همان صورت غلط برای او بیان کنید و بخندی. با این کار او تلفظ صحیح کلمه را یاد نخواهد گرفت و در سنین بالاتر هم آن کلمه را همانگونه تلفظ خواهد کرد.

تحرک

در این سن کودک شما ممکن است شروع به بلند شدن و ایستادن بدون گرفتن چیزی کند و سپس با گرفتن وسایل اطراف شروع به برداشتن چند قدم کند. با دیدن این صحنه ها، برای خرید کفش برای او عجله نکنید. کودک هنوز نیازی به کفش ندارد و در واقع برای برای پاهای او فعلاً کفش مناسب نیست. یک کودک وقتی نیاز به کفش خواهد داشت که بتواند با اطمینان راه رفته و در بیرون از خانه برای محافظت از پاها یش به آن احتیاج داشته باشد.

راه رفتن یک موضوعی است که با آزمایش و خطا یاد گرفته می شود. شما واقعاً نمی توانید در این کار به او کمک کنید، فقط می توانید محلی که او می خواهد راه برود را آماده کرده و وسایل اضافی را از جلویش بردارید تا در هنگام زمین خوردن، آسیبی به او نرسد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: