ویژگی کودکان در 12 ماهگی چگونه است؟

دوازده ماهگی

کودک شما اکنون یکساله شده است تمام مهارتهایی که او در این چند ماه یاد گرفته است در حال تکمیل شدن هستند.

شما هم مربی و هم مراقب او هستید و حالا تغییرات خیلی سریعتر خواهند شد. اگر کودک شما تا حالا شروع به راه رفتن نکرده است تا پایان یکسالگی باید این کار را بکند. در این سن او احتمالاً قادر است که خودش بلند شده و بایستد و با گرفتن اشیاء اطرافش راه برود. همچنین او می تواند از حالت خوابیده به نشسته در آید و زمان نسبتاً طولانی را بنشیند.

گرفتن اشیاء با انگشتان را به خوبی یاد گرفته و می تواند با استفاده از انگشت نشانه و شست اجسام کوچک را بگیرد. او از انداختن و پرت کردن اسباب بازی هایش لذت می برد. اگر یک اسباب بازی غل خورده و به خارج از میدان بینایی اش برود، به دنبال آن خواهد گشت. او از هر دو دستش برای گرفتن اسباب بازی استفاده می کند اما احتمالاً از یک دستش بیشتر از دست دیگرش بهره می جوید. وقتی می خواهد چیزی را به شما نشان دهد این کار را با انگشت اشاره اش انجام می دهد. او کنجکاو بوده و می خواهد همه چیز را کشف کند، به همین دلیل به همه جا سر می کشد. بنابراین برای پیشگیری از ایجاد حادثه شما باید کاملاً مراقب او باشد و وسایل خطرناک را از جلوی او خارج کنید.

وقتی کودک خود را بیرون می برید او با دقت به افراد، حیوانات و ماشینها نگاه می کند. او افراد آشنا را می تواند از فاصله 6 متری تشخیص دهد و با خوشحالی برایشان دست تکان می دهد و صداهایی از خود در آورد. اگر اسمش را صدا کنید پاسخ خواهد داد و همچنین می تواند سایر کلملت و نیز اسم بقیه اعضاء خانواده را بفهمد. او دستورات ساده ای مثل این را بده به مامان را می فهمد و حتی ممکن است این دستورات را اجرا نماید.

عادات غذایی

کودک شما می تواند در سر سفره غذا همراه با سایر اعضاء خانواده نشسته و همان غذاهایی که بقیه می خورند را البته بصورت له شده بخورد. خوردن غذاهایی که ادویه یا سس به آنها زده شده، هنوز برای او زود است. بنابراین قبل از اینکه به غذا ادویه یا سس بزنید، مقداری از آن را برای کودکتان بردارید.او از خوردن غذا با انگشتانش لذت می برد، اما برای اینکه می خواهد از بقیه تقلید کرده باشد، یک قاشق برداشته و سعی می کند که با آن غذا بخورد. این کار برای او سخت است، بنابراین بعد از مدتی خسته شده و دوباره با انگشتانش شروع به خوردن غذا می کند.

او می تواند از ظرف مخصوص آبخوری کودکان به تنهایی آب بیاشامد و حتی می تواند با کمک شما از یک لیوان معمولی هم آب بخورد، اما این کار را به تنهایی نمی تواند انجام دهد. اگر شما می خواهید کودکتان را از شیر بگیرید (چه در شیر مادر و چه شیر خشک) و به او شیر پاستوریزه بدهید باید این کار را بعد از یکسالگی او انجام دهید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: