عادات غذایی کودکان در دوازده ماهگی چگونه است؟

عادات غذایی

کودک شما می تواند در سر سفره غذا همراه با سایر اعضاء خانواده نشسته و همان غذاهایی که بقیه می خورند را البته بصورت له شده بخورد. خوردن غذاهایی که ادویه یا سس به آنها زده شده، هنوز برای او زود است. بنابراین قبل از اینکه به غذا ادویه یا سس بزنید، مقداری از آن را برای کودکتان بردارید.او از خوردن غذا با انگشتانش لذت می برد، اما برای اینکه می خواهد از بقیه تقلید کرده باشد، یک قاشق برداشته و سعی می کند که با آن غذا بخورد. این کار برای او سخت است، بنابراین بعد از مدتی خسته شده و دوباره با انگشتانش شروع به خوردن غذا می کند.

او می تواند از ظرف مخصوص آبخوری کودکان به تنهایی آب بیاشامد و حتی می تواند با کمک شما از یک لیوان معمولی هم آب بخورد، اما این کار را به تنهایی نمی تواند انجام دهد. اگر شما می خواهید کودکتان را از شیر بگیرید (چه در شیر مادر و چه شیر خشک ) و به او شیر پاستوریزه بدهید باید این کار را بعد از یکسالگی او انجام دهید.

کودک شما ممکن است از اینکه شیشه شیر یا پستانک را از او می گیرید راضی نباشد اما توصیه می شود که در حدود یکسالگی، دیگر با شیشه شیر داده نشود زیرا پستانک آن موجب آسیب رساندن به دندانها می شود و شکل آن را تغییر می دهد. اگر احساس می کنید که کودکتان نمی خواهد بطور کامل دست از شیشه بکشد، سعی کنید که هر روز تعداد دفعات استفاده از شیشه را کم کنید.

او را تشویق کنید که با استفاده از ظروف مخصوص بدون پستانک شیر بخورد و در فواصل آنها هم شیشه یا پستانک به او بدهید، همچنین شب در هنگام خواب نیز شیشه با پستانک به او بدهید. وقتی شیشه با پستانک می دهید سعی کنید بجای شیر یا آب میوه، داخل آن را آب خالی بریزید، زیرا این کار باعث می شود که کم کم علاقه او نسبت به شیشه از بین برود. اجازه ندهید که شیشه در دست به این طرف و آن طرف برود. با انجام این کارها، شما از بروز ناهنجاریهای دهان و دندان جلوگیری می نمایید.

کودک شما اکنون 4 یا 5 دندان در آورده است و شما باید آنها را تمیز کنید. این کار را با یک مسواک کوچک نرم و خمیر دندان مخصوص کودکان انجام دهید.

رابطه کودک شما با دیگران

حتی اگر کودک شما به راحتی با شما بیرون می آید، اما ممکن است از دیدن غریبه ها نگران شود. او همچنین ممکن است خجالتی باشد. خجالتی بودن یک صفت ارثی است که کودک از والدین به ارث می برد. خجالتی بودن را می توان اصلاح کرد اما نمی توان کاملاً از بین برد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: