قولنج طولانی از دلایل گریه نوزاد و علل بوجود آمدن

کولیک یا قولنج یکی از علل گریه های طولانی مدت در نوزادان است. این گریه ها اغلب در حوالی زمان شیر دادن در عصر ها ایجاد می شوند با این حال ممکن است در هر زمانی از روز هم رخ دهند کولیک معمولاً از سه هفته پس از تولد آغاز شده و تا 3 ماهگی طول می کشد. گرچه گاهی اوقات از این زمان نیز فراتر می رود. کولیک همانگونه که بطور ناگهانی ایجاد می شود بطور ناگهانی هم متوقف می گردد و هیچ آسیبی به کودکتان نمی رساند.

کولیک از سه هفتگی تا سه ماهگی طول می کشد. صبور باشید و به یاد داشته باشید که کولیک برای کودکتان زیان آور نیست.

گرچه هنوز کسی تعریف درست کولیک و علت ایجاد آن را نمی داند، با این حال بسیاری از پزشکان اعتقاد دارند که کولیک نوعی شکم درد است که به علت اسپاسم و انقباض ایجاد می شود و سبب می گردد که نوزاد در هنگام بروز کولیک از شدت درد پاهایش را راست کند. الگو و نحوه گریه کردن نوزاد دچار کولیک نشان می دهد که این دردها شبیه کرامپ و گرفتگی عضله هستند. زیرا نوزاد مدتی گریه می کند و بعد چند دقیقه ساکت می شود و سپس دوباره گریه شروع می گردد. این دردها و گریه ها ممکن است چند ساعت طول بکشد و باعث ناراحتی شما و نوزادتان شود.

علل بوجود آمدن کولیک

علل بسیاری را مسئول ایجاد کولیک می دانند و قطعاً ارزش آن را دارد که شما هم این علل را بدانید. از آنجایی که کولیک هم در نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند و هم در نوزادان تغذیه شده با شیر خشک دیده می شود پس نمی توان نحوه تغذیه را مسئول ایجاد کولیک دانست. با این حال اگر شما نوزادتان را با شیر خودتان تغذیه می کنید، باید مواظب غذا خوردن خودتان باشید.چون غذایی که شما می خورید روی شیرتان اثر کرده و مواد آن را تغییر می دهد. ببینید در 24 ساعت گذشته چه چیزهایی خورده اید که موجب کولیک کودکتان شده است گفته می شود که مقدار شیری که هر دفعه نوزاد می خورد (چه خیلی کم باشد و چه خیلی زیاد) می تواند سبب بروز کولیک شود همچنین در نوزادانی که شیر خشک می خورند اگر شیرشان خیلی داغ یا خیلی سرد باشد یا اگر غلظت شیرشان خیلی کم یا خیلی زیاد باشد می تواند سبب کولیک شود. به خاطر داشته باشید که هنگام درست کردن شیر خشک حتماً از روی جدولی که روی قوطی آن نوشته شده استفاده نمایید.

سایر علل ایجاد کولیک عبارتند از : یبوست، اسهال عدم هضم یا کرامپهای روده ای نوزاد دچار کولیک که گریه های شدید می کند تقریباً همیشه سالم است، اما اگر متوجه شدید که رنگ پریده یا بی حال می باشد با پزشک خود مشورت نمایید.

همچنین ممکن است بین تنشها و ناراحتی های عصبی و کولیک رابطه ای وجود داشته باشد که منجر به یک واکنش زنجیره ای می شود. پایان روز معمولاً برای خانمهای خانه ساعات پرمشغله ای است و شما ممکن است خسته و عصبی شوید. نوزاد شما به خلق و خوی شما حساس است و ممکن است در پاسخ به این عصبی بودن شما، او هم گریه کند و در نتیجه سبب شود نگرانی و عصبانیت شما بیشتر گردد.

هنوز هیچ درمان قابل اطمینانی برای کولیک وجود ندارد، با این حال داروهای متعددی ساخته شده که شما می توانید با مشورت با پزشکتان آنها را به کودکتان بدهید. همچنین شما می توانید تغذیه شبانگاهی او را هر روز کمی زودتر بدهید تا فرصت داشته باشید که به گریه او هم برسید. گرچه شما برای رفع کولیک او بطور کامل کار زیادی نمی توانید بکنید، اما در این مواقع می توانید با در آغوش گرفتن او و مالیدن پشتش، در حالی که شکمش به سمت شما فشار داده می شود و با گرمای شما گرم می گردد در رفع کولیک او کمک کنید. سعی کنید که از کمک همسرتان هم در این مواقع استفاده نمایید و به یاد داشته باشید که کولیک فقط چند ماه کودکتان را اذیت می کند و بعد از آن دیگر کولیک از بین می رود.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: