نکاتی در باب دندان نوزادان

در حدود 6 ماهگی دندانهای شیری کودک شما شروع به درآمدن می کنند و معمولاً تا سن دو و نیم سالگی تمام 20 دندان شیری او در خواهند آمد. هر دندان از دو قسمت تشکیل شده است: تاج دندان ، که در دهان دیده می شود و ریشه دندان که باعث نگه داشتن دندان در فک می گردد. قسمت بیرونی تاج دندان را مینا تشکیل می دهد که قسمت سخت و محکمی بوده و برای جویدن استفاده می شود. از آنجایی که مینای دندان در هنگامی که دندانها شروع به درآمدن می کنند هنوز کاملاً تشکیل نشده اند، در طی 6 تا 12 ماه آینده برای استحکام بخشیدن به آن، وجود کلسیم و دیگر مواد معدنی لازم است. این مواد معدنی در بزاق و جرم دندان دیده می شوند و در شرایط طبیعی در دندانها تجمع می کنند. اما کلسیم و فسفاتها در مینای دندان بطور مکرر مورد حمله اسیدهایی قرار می گیرند که از باکتریهای جرم دندان ترشح شده اند. این باکتریها برای ترشح اسید از کربوهیدراتهایی مثل شکر استفاده می کنند.

کودک شما به کربوهیدراتها احتیاج دارد، اما غذاها و نوشیدنی ها دارای مقادیر زیادی از قندهای ساده مثل ساکاروز، فروکتوز و گلوکز هستند که سریعاً توسط باکتریهای دهان مصرف شده و ایجاد اسید می کنندکه به دندانها صدمه می زنند. تنها میزان شیرینی که کودکان مصرف می کنند باعث خرابی دندانها نمی شود بلکه تعداد دفعات مصرف آنها نیز از علل خرابی دندانها می باشند نوشیدنی هایی که به آهستگی خورده می شوند و یا غذاهای شیرینی که در طول مدت زمانی زیادی مصرف می شوند باعث می گردند که کربوهیدراتها به مدت بیشتری در دهان قرار بگیرند و کلسیم و فسفاتهای دندان از بین بروند و فرصت جانشین شدن نداشته باشند. بطور کلی هر چه مقدار شیرینی غذاها و نوشابه ها کمتر باشد برای دندان مناسب تر هستند. به همین خاطر شما نباید به غذا یا نوشیدنی کودکتان شکر اضافه کنید و نوشیدنی ها و آب میوه ها را نیز باید با اضافه کردن آب به آنها رقیق تر نمایید. همچنین نوشیدنی ها را باید با لیوانهای مخصوص کودکان به آنها بدهید و از بکار بردن شیشه با پستانک جدا اجتناب کنید.

قبل از اینکه سعی کنید به کودکتان مسواک بزنید، بهتر است اجازه بدهید که با مسواک بازی کند تا با آن آشنا شود و از آن نترسد.

وقتی کودکتان می خواهد دندان درآورد، هر چیزی را (حتی انگشت خود را) می جود.

تا وقتی که کودکتان به اندازه کافی بزرگ نشده است، شما باید در مسواک زدن به او کمک نمایید.

کودکتان خواهد فهمید که مسواک زدن یک کار جالب و سرگرم کننده است.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: