چه کسی نباید کالری ها را محاسبه کند؟

هر کسی که دچار اضافه وزن است بخوبی می داند کالری های موادی را که میل می کند باید بطریقی محاسبه نماید. رژیم هایی که دارای کالری کم هستند، مقدار کالری هایی را که وارد بدن می نمائید به میزانی که بدن واقعا برای انجام وظایف روزمره اش نیاز دارد محدود می سازد و لذا بدن مجبور می شود مقدار انرژی ای را که به صورت چربی ذخیره نموده است بسیج نماید. چربی های قدیمی که برای مصرف شدن به میدان وارد می شوند مابه التفاوت انرژی ورودی لازم را تشکیل می دهند و لذا سبب می شوند که وزن شما کاهش یابد. بسته به این که با چه شدتی از میزان کالری ها می کاهید، به همان شدت و میزان نیز تندتر یا کندتر چربی های خود را از دست می دهید.

این فرایند آن قدرها هم که فکر می کنید مرموز و مبهم نیست. در واقع، کاهش وزن را می توان با در نظر گرفتن دو معیار متفاوت به دقت محاسبه نمود. اول، مقدار کالری هایی که بدنتان به آن نیازمند است. دوم، مقدار کالری هایی که یک پوند (یا یک کیلو) چربی بوجود می آورد.

دانشمندان محاسبه نموده اند که یک پوند چربی دارای ارزشی معادل 3500 کالری (یا یک کیلو چربی معادل 7725 کالری) می باشد. اگر 7725 کالری اضافه بر آنچه که بدن شما نیاز دارد غذا مصرف کنید، این مقدار به صورت یک کیلو چربی در بدن شما ذخیره می گردد حال اگر 7725 کالری از غذاهایتان بکاهید خواهید دید که آن یک کیلو چربی اضافی آب خواهد شد.

این معادله همیشه ثابت است. البته محاسبه مقدار کالری هایی که بدن شما نیاز دارد اندکی مشکل است. این عدد را می توان با جمع کردن مقدار کالری ای که برای هر فعالیت روزانه ، بطور جداگانه، مصرف می کنید باضافه مقدار کالری ای که در حال استراحت بدن شما می سوزاند، بدست آورد.

هر کس به مقدار متفاوتی کالری در روز نیاز دارد که برای محاسبه آن بایستی عواملی چون جنسیت، سن، اندازه بدن (ریز اندام، میانه، درشت اندام) و نوع فعالیت منظور گردد. چون عده ای بسیار فعالند و عده دیگر، بعکس، چندان کار پر تحرکی انجام نمی دهند. برای سهولت بخشیدن به این محاسبات جدول هایی وجود دارد که می توان به آنها مراجعه و اطلاعات لازم را استخراج نمود. شما نیز برای کسب اطلاعات لازم در این مورد می توانید به جدول مندرج مراجعه نمائید. به هر حال بد نیست در این مورد نیز با پزشکتان مشورت نمائید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: