علائم کمبود ویتامین B3 در بدن چیست؟

کسانی که به کمبود ویتامین B3 در بدن دچارند. بیشتر از دیگران به خشم و غضب دچار می شوند. مسائل بسیار کوچکی که دیگران حتی زحمت فکرکردن به آنها را به خود نمی دهند این افراد را آن چنان به جوش می آورد که گاه دست به کارهای غیرعاقلانه و خطرناک می زنند. از شنیدن یک صدای کمی ناهنجار تعادل خود را از دست می دهند. داد می زنند، فریاد می کشند، شدیداً عصبانی می شوند و به دیگران پرخاش می نمایند. در این افراد نیز اگر خشم و غضب شان در اثر عوامل و علل دیگر نباشد با خوردن غذاهایی که دارای نیاسین فراوان هستند آرام می شوند و تبدیل به انسان هایی طبیعی و معمولی می گردند.

مانند مورد ویتامین که قبلاً ذکر شد در اینجا نیز کمبود نیاسین باز به سروتونین تریپتوفان ارتباط پیدا می کند(که در صفحات قبل از آنها نام بردیم) وقتی بدن به مقدار کافی به نیاسین دسترسی ندارد، هر مقدار تریپتوفانی را که در اختیار داشته باشد برای رفع نیاز خود به نیاسین تبدیل می کند، که خود این عمل باعث کمبود سروتونین در بدن شده و همانطوری که قبلاً گفته شد، کمی سروتونین در بدن خود باعث پیدایش خمودگی و افسردگی یعنی دپرسیون و عدم تعادل حالات روحی می شود. از میان مواد پروتئینی گوشت جوجه، جگرسیاه، انواع و اقسام ماهی ها مثل ماهی سفید، ماهی کفال، ماهی کپور، ماهی کولی، ماهی ازومبرون و ماهی قزل آلا دارای نیاسین فراوان هستند.

از میان میوه ها و سبزیها بسیاری از آنها دارای نیاسین فراوان هستند در گیاهان خوراکی شاید هیچکدام به اندازه قارچ، نیاسین نداشته باشند در یک کیلوگرم قارچ 33 میلی گرم نیاسین وجود دارد. متاسفانه مردم، هنوز به خواص قارچ آن طوری که باید و شاید پی نبرده اند و فقط گاهگاهی از این ماده غذایی بسیار مفید استفاده می کنند بعد از قارچ نوبت عدس می رسد که در هر کیلوگرم آن 20 میلی گرم نیاسین وجود دارد و حال انسان درک می کند چرا در سابق خیلی از ایرانیها صبح ها با غذای خود عدسی می خورند این دانه نیرومند دارای مقادیر زیادی آهن، پروتئین، نشاسته، کلسیم و به میزان فراوان فسفر و ویتامین A ، و است و هنوز هم در بسیاری از مغازه های خوراک پزی در تهران در زمستان عدسی زیادی پخته و به فروش می رسانند. در هر کیلو عدسی نزدیک به 65 میلی گرم آهن وجود دارد که برای ساختن خون در بدن نقش بسیار مهمی بازی می کند.

نخود نیز دارای نیاسین زیاد است و در هر کیلوگرم آن 12 میلی گرم نیاسین یافت می شود.

بنابراین لازم است هر روز، در برنامه غذایی خود سعی می کنیم که مقادیر کافی از مواد خوراکی فوق که دارای نیاسین هستند گنجانیده شود تا از بلای افسردگی، هیجان، خمودگی، شک و تردید، خشم در امان بمانیم.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: