اسید فولیک folic acid عامل کار، فعالیت، جدیت، خوشرویی

وجود این اسید برای بدن نهایت لزوم را دارد این اسید در بدن باعث ایجاد ماده ای به نام کاته کولانین gatecholamine می شود که کنترل کننده بسیاری از اعمال بدن است. چنانچه این اسید در بدن به مقدار کافی وجود نداشته باشد بسیاری از کارهای فیزلوژیک و عادی بدن دچار اشکال می شود. بسیاری از متخصصین مواد غذایی اعتقاد دارند که کمبود این ماده باعث بی حالی، شلی، سبک وزنی و بی میلی به کار و بی تفاوتی و بی علاقگی می شود. بنابراین اگر با کسانی برخورد می کنید که دارای چنین وضعی هستند، خوش رو نیستند، قیافه ای سمپاتیک و خوش آیند ندارند،با زور و بی اشتیاق کار می کنند، یعنی اصولاً حال فعالیت و جنب و جوش ندارند حتماً مقدار اسید فولیک بدنشان خیلی کمتر از معمول است.

البته این نکته را نیز یادآوری کنیم که در بدن ما دو نوع کلسترول یعنی دو نوع چربی خون وجود دارد (LDL) Low Densitity Lipoproteinو دیگری (HDL) High Densitity Lipoprotein که نوع اول عامل سکته قلبی است و برای بدن ضرر دارد و مقدار طبیعی اش بایستی بین 150 میلی تا 190 میلی گرم در خون باشد ولی نوع دوم یعنی HDL که چربی خوب بدن است و مانع سکته قلبی می شود و مقدارش بایستی در حدود 30 تا 60 میلی گرم در خون باشد.

متأسفانه ثابت شده وقتی همین چربی خوب یعنیHDL مقدارش از حد معمول کمتر شود خود خطرآفرین و باعث سکته قلبی می شود و یا به عبارت دیگر سکته قلبی هم در اثر افزایش کلسترول بد (LDL) و هم ادر اثر کمبود کلسترول خوب (HDL) در بدن ایجاد می شود. و یکی از موادی که باعث افزایش HDL می شود همین اسیدفولیک است. البته ویتامین E، ویتامین C و ویتامین نیز به افزایش HDL در بدن کمک می کند.

مهمترین غذاهایی که دارای اسید فولیک هستند عبارتند از :

عدس، نخود، باقلا، کلم ریز (بروکلی) و پرتقال.

مقدار مورد نیاز اسید فولیک برای خانمها 180 میکروگرم و برای مردها 200 میکروگرم است. البته آنهایی که به کمبود HDL دچارند باید هر روز به مقدار 800 میکروگرم اسیدفولیک به بدن خود برسانند.

نصف فنجان عدس پخته 179 میکروگرم اسید فولیک دارد و یک لیوان آب پرتقال تازه دارای 109 میکروگرم اسید فولیک می باشد.

ضمناً اسید فولیک در ساخته شدن خون در بدن نقش مهمی بازی می کند. بهرحال وقتی شما میل به کار ندارید، بی حال هستید، یا به محض شروع کارروزانه خسته می شوید و نمی توانید به کارتان ادامه دهید، سست و فرسوده و از کار در رفته هستید، چهره مناسب و مساعدی ندارید باید فوراً مقادیری از غذاهایی که حاوی اسید فولیک هستند، بخورید تا به سرعت حالت تان تغییر کند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: