مواد بسیار موثر بر روی تن صدا

در دهان، بعد از حلق حنجره قرار دارد که در درون حنجره چهار تار صورتی در مقابل هم قرار گرفته اند و صدا عبارت است از خارج شدن هوا از ریه و وارد شدن آن به درون این طناب های صوتی و نوسان این طناب ها و ایجاد صدا و تقویت این صداها در محوطه حلق و دهان (همانند کاسه تار یا جعبه ویلون) و خارج شدن آنها از دهان و حرکات لب ها.

حال اگر شما به سلامت خود خوب توجه نکنید. مثلاً دائماً دچار ناراحتی های ریوی، ورم لوله های تنفسی مثل نایچه ها و نای ورم حنجره و طناب های صوتی باشید به طور قطع هرچقدر صدای شما خوب هم که باشد به تدریج بر اثر ابتلای به این بیماریها صدای تان خراب می شود و آن تن زیبا و خداداد شما دستخوش تندباد بیماریهای مزمن می شود و از بین می رود. غذاهای گرم و سرد را در یکی از دیگری نخورید از هوای گرم اتاق در زمستان بدون داشتن یک پوشش کلفت جلوی گردن و بینی وارد هوای سرد نشوید. از خوردن ادویه تند و سوزان پرهیز کنید چای و قهوه ای پررنگ برای شما مضر است. سیگار به صدا و تن صدای شما ضرر وارد می کند و یک خانم یا آقا اگر بهترین صدای دنیا را داشته باشد ولی به سیگار یا پیپ یا قلیان معتاد شود صدرصد تن صدای او دچار تغییر نامناسب و ناهنجار خواهد شد. سعی کنید با تمرین و ممارست، هیچ وقت غذا به درون گلوی شما نپرد. چه این عمل باعث آزار رسانیدن به پرده های صوتی حنجره شما می شود. از انجام سرفه های سخت و پشت سرهم که باعث خراش طناب های صوتی می شود پرهیز کنید. اگر می خواهید به مدت زیاد حرف بزنید و سخن برانید حتماً سعی کنید در میان سخنان خود مقداری آب ولرم بخورید. خوردن آب سرد در این لحظات به طنابهای صوتی شما ضرر می زند و نه تنها باعث نرم شدن این طنابها نمی شود بلکه به انقباض و سفت شدن آنها و در نتیجه کلفت شدن صدا ی شما منجر می شود.

از لحاظ غذایی سعی کنید بامیه زیاد بخورید بامیه از سبزیهایی است که مردم زیاد از آن استفاده نمی کنند. در حالی که دارای خواص فراوان می باشد بوته بامیه خیلی شبیه به بوته پنبه است و شاید برای اولین بار از آفریقا به سایر نقاط جهان برده شده باشد. بامیه به اندازه های مختلف وجود دارد بعضی ها کوچک و ریز و بعضی بامیه های غرب ایران و مناطق کردنشین درشت و بزرگ می باشند. در بامیه یک لیزی و لعاب خاص وجود دارد که به هنگام پختن خورشت یا خوراک به طور ناشیانه وارد آب خورشت و یا خوراک می شود و شاید آن را بدمزه هم بکند و به همین جهت بعضی ها به خاطر وجود همین لیزا به خارج شده از بامیه، آن را دوست ندارند بامیه دارای مقادیر بسیار زیاد ویتامین و و و ویتامین ث و ویتامین A می باشد. همین طور به مقدار کافی کلسیم، فسفر و آهن دارد ولی بهترین ماده موجود در آن همان لیزابه و ترشح لزجی است که از سلولهای آن خارج می شود و روی طنابهای صوتی اثری فوق العاده دارد و باعث نرمی، تقویت رفع خستگی و شادابی و فعالیت آنها می شود. بنابراین اگر قرار است شب آواز بخوانید و یا بایستی مدت زیادی در رادیو یا تلویزیون صحبت کنید و احساس می کنید صدای شما و تن آن دچار اشکال است آن روز بامیه مصرف کنید. خوراک بامیه، خورشت بامیه، شوربامیه و ترشی بامیه و حتی بامیه پخته همانند باقلا پخته، آن وقت خواهید دید که چه خوب برنامه خود را اجرا کرده و همه را به تحسین واداشته اید.

یکی دیگر از مواد موثر روی تن صدا به دانه است یعنی دانه ای که در مرکز میوه خوشبوی به قرار دارد. به دانه یک ماده موسیلاژ است که وقتی که در آب گرم ریخته شود این موسیلاژ خارج شده و وقتی گرما گرم خورده شود باز تن صدا را شاداب می کند. تخم شیرینی یا دانه ریحان نیز دارای خاصیتی شبیه به دانه است ولی نه به آن شدت و قوت.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: