چگونه می توان بر یکنواختی زندگی غلبه کرد؟

سعی کنید در عین اینکه در زندگی نظم و برنامه دارید، از یکنواختی دوری کنید. یکنواختی و تکرار با تقویت حالت ناخودآگاه به شما حسی از مسخ شدگی و روبات بودن را میدهد و در بلند مدت احساس افسردگی پیدا میکنید و دیگر توانایی کنترل منِ ذهنی خود را از دست میدهید. متناسب با شخصیت خود، آرام یا هیجانی، به تنهایی یا با خانواده یا با دوستان کارهایی بکنید که این حس یکنواختی را از شما دور کند و من ذهنی شما را ناگزیر از حضور در کنار شما کند:

  • بعضی وقتها روش روتین خود در را انجام امور روز مره تغییر دهید و ترک کنید مثلا اگر راست دست هستید گاها با دست چپ مسواک بزنید، با دست چپ قاشق را به دست بگیرید، مسیرهای متداول رانندگی یا پیاده روی خود را تغییر داده و از مسیرهای جدید که نیاز به تمرکز و رفتار آگاهانه است تردد کنید، گاهی زمان و مکانِ عبادت خود را آگاهانه جابجا کنید و دهها مورد از این خرده امور که تغییر روش انجام آنها حس خوبی را در شما ایجاد خواهد کرد.
    • سعی کنید در دکور محل کار، منزل و طرز لباس پوشیدن خودهر از چندگاهی با هزینه کم و به کاربردن خلاقیت تغییراتی ایجاد کنید که توجه ذهنتان را برانگیزد، به خاطر دارم در دوران دانشجویی در خوابگاه گاهاً پیراهن یا کت همدیگر را عمداً جابجا می پوشیدیم.
  • گاهی وقتها به هوای کودکی و نوجوانی خود اگر وسیله ای خراب شده و دورانداختنی میباشد و خطری ندارد وقت بگذارید آن را باز کرده و دل و روده آن را بیرون بریزید منِ ذهنی شما شدیداً آن لحظه کنار شما خواهد بود که ببیند دارید چکار می کنید و درون آن وسیله چه چیزی هست، موضوع جدید و جالبی پیدا کرده است، به این مساله حس شعفی که از این کنجکاوی به دست میآورید را اضافه کنید. هیچ وقت از یادم نمی رود چند سال پیش با پسرم با هم نشستیم وسطِ اتاق و پرینتر کارکرده منزل را که از روی میز سقوط کرده بود و از کار افتاده بود، باهم باز کردیم و چقدر قطعات جالب توجهی را از تو دل این پرینتر بیرون آوردیم.
    • با دوستان خود مسافرت های غیر روتین بروید، کمپ زدن شبانه در طبیعت و کوهنوردی. تاثیر کوهنوردی بر روی منِ ذهنی دیدنی است حسی از حیرت و سکوت و اینکه این چه کاری است می کنید کاملا در چهرۀ منِ ذهنی قابل دیدن است. البته دقت کنید در هیچ کاری افراط نکنید چون دقیقاً همین منِ ذهنی قابلیت این را دارد که کوهنوردی یا هر عمل جالب اینگونه را از چنگ شما درآورده و به یک اعتیاد مزمنِ آزاردهنده که خود و دیگران را عاصی کنید تبدیلکند، نه تنها کوهنوردی بلکه هر عمل دیگری که روز اول حس سرور و شعف در شما ایجاد میکرد را میتواند به نفع خود تصاحب کند.
    • سعی کنید گاهی اوقات در زمینههایی که تخصص و توانایی دارید و کمتر با پول و ثروت مرتبط است نسبت به انجام امور عام المنفعه و خیرخواهانه اقدامکنید اصلاً نوع عمل مهم نیست همینکه گاهی به منِ ذهنی خود یادآوریکنید که برای چیزی جز پول و مفعت شخصی حاضر هستید وقت و انرژی بگذارید خیلی ارزشمند و موثر است و منِ ذهنیِ شما را حیرت زده می کند، حواستان باشد اگر با یک عمل خیرخواهانه و عام المنفعه به مرور زمان احساس شخصیت و هویت کردید زنگ خطر اینکه منِ ذهنی در حال تصاحب آن عمل از شماست نیز به صدا در می آید و اصولاً هر وقت متوجه شدید یک عمل هرچند خوب روح خود را ازدست داده و منِ ذهنی دارد از آن شخصیت می گیرد بدانید که باید به یک تغییر جدید فکر کنید.
    • گاهی وقتها امور را واگذار کنید و بگذارید دیگران برخی از نقش های شما را انجام دهند و یا برعکس گاهی وقت ها داوطلبانه انجام وظایف دیگران را به عهده بگیرید مثلا گاهی اجازه بدهید همسر یا فرزندتان به جای شما رانندگی کنند و شما در کنار آنها نشسته باشید و یا در منزل گاهی وقتها داوطلب انجام اموری باشید که جزو وظایف همسرتان است این جابجایی وظایف اثر مثبتی بر از بین رفتن یکنواختی دارد.
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: