عسل جانشین مناسب برای تمام قندها

عسل تنها ماده شیرین کننده ای است که به همان صورت که در طبیعت تولید می شود می تواند به مصرف برسد. برای استفاده از آن تصفیه یا تغییر شکلی کلی لازم نیست و این ماده منحصر به فرد در تمام اعصار به همین صورت مصرف شده است. عسل اولین ماده شیرینی است که توسط انسان مصرف شد و ابتدا به عنوان یک ماده گرانبهای تشریفاتی و یک دارو مورد استفاده قرار می گرفت. بعدها از آن به عنوان غذا استفاده کردند حدود صد سال پیش تاکنون قند و شکر از چغندر قند و نیشکر استخراج شده و جای آن را گرفته است.

عسل همیشه با غذای مردم خاورمیانه و اروپا همبستگی داشته است. مهاجرین به قاره آمریکا معمولا سنت ها و برنامه های تهیه غذا و شیرینی خود را نیز به همراه آورده اند و امروزه بسیاری از شیرینی پزی ها و نانوایی های اسلاو، روسی، ایتالیایی، یونانی، اسپانیایی و فرانسوی در تهیه بعضی از فرآورده های خود هنوز هم به مصرف عسل به جای شکر ادامه می دهند.

دکتر کاس ایگرام غذا شناس معروف آمریکایی می گوید : «تا جایی که امکان دارد از مصرف شکر سفید خودداری نموده و برای شیرین کردن غذاهایتان از عسل یا شیره استفاده نمایید.»

بعضی از محققین عسل را نیز مانند سایر قندها محکوم می کنند اما این یک اشتباه بزرگ است و نباید یک خانواده آن را از مواد غذایی خود حذف کند.در واقع اگر مصرف بیش از حد قند ها باعث ایجاد اختناق در کبد، خستگی لوزالمعده، کرم خوردگی دندان، چاقی مفرط و دیابت می شود در عوض مصرف کم آن نیز ایجاد خستگی عمومی، کاهش مقاومت فیزیکی، کاهش توانایی فعالیت ها و افزایش احساس سرما و .... می گردد. ما به قند نیاز داریم، البته این نیاز باید به مقدار منطقی و حتی الامکان از بهترین نوع قندها (عسل) تامین شود یعنی همان چیزی که زنبورها تهیه می کنند.

عسل تنها ماده قندی طبیعی می باشد که قبل از قند کام انسان را شیرین کرده و ارزش غذایی خود را در طول تاریخ حفظ نموده است بنابراین می تواند جانشین آن شده و به عنوان یکی از غذاهای روزانه مورد استفاده قرار گیرد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: