یکی دیگر از مشکلات روانی انسان ها فاز دهانی طول کشیده است در کودکی، کوچک ترین ناراحتی و استرس با مکیدن (سینه مادر، شیشه شیرخشک و یا پستانک) و حرکات فک کودک، آرام می شود. همین مسئله تا بزرگسالی هم ادامه یافته و منجر به این می شود که فرد با کوچک ترین ناراحتی، نیاز به حرکات فک و جویدن (خوردن) و یا مکیدن (سیگار) پیدا کند. در بسیاری از این افراد با جویدن آدامس های بدون قند (اگر با افزایش بزاق منجر به افزایش اشتها نشود) این غریزه ارضا شده و ممکن است اشتها کم شود.

نوع دیگری از بیماری های روانی که منجر به پرخوری می شود بولیمیا نام دارد که شخص شدیداً غذا مصرف می کند و گاهی پس از آن خود را وادار به استفراغ می نماید. این اشخاص خود به بیماری خود واقفند و بدنبال درمان خواهند آمد.

متاسفانه تمایل کم افراد جامعه به مسائل و مشکلات روان منجر به تجربه به پرخوریهای عصبی می شود. خوشبختانه داروهای نسل جدید در روانپزشکی اضافه وزن بالائی ایجاد نمی کنند و حتی برخی باعث کاهش وزن نیز می شوند.

گاهی در طی رعایت رژیم غذایی خاص، فرد به وسیله افکار خود وسوسه می شود؛ لطفاً به این افکار گوش ندهید. هیچ وقت رژیم خود را قطع نکنید و تا مدت زمان مشخص شده، ادامه دهید. در این مواقع می توانید با پزشک معالج خود تماس گرفته و از او بخواهید تا برایتان یک جایگزین معرفی کند و یا برای آن ماده غذایی غیرمجاز یک معادل در برنامه غذایی در نظر بگیرد. تا بتوانید با مصرف آن از رژیم خود کم کنید. این را بدانید که مصرف یک ماده غذایی غیرمجاز (مثلاً چیپس) حتی هفته ای یک مرتبه، در ماه 4 و در سال 48 مرتبه می شود، که این فقط مربوط به یک ماده غذایی است. یا احتساب سایر مواد غذایی، اضافه وزن ناشی از آن ها را پیش بینی کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۲ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: