در این جا به شرح سایر عوامل ایجاد کننده آرتریواسکلروز می پردازیم. فاکتورهایی که هرکدام به تنهایی نقشی در ایجاد تنگی عروق داشته باشند. تمامی عوامل ذکر شده را ابتدا به سه دسته کلی تقسیم بندی کرده و سپس به شرح هر کدام به صورت جداگانه می پردازیم :

دسته اول : عوامل موثر در تغییرات چربی های خون

چربی های موجود در بدن در اثر کمبود ویتامین C ،  E و فلز کمیاب (املاح معدنی) سلنیوم اکسیده می شوند. وجود عوامل ذکر شده (سلنیوم و ویتامین های C ، E) به اندازه کافی در بدن مانع از عمل اکسیداسیون چربی ها و خطرزایی آن ها می شود.

دسته دوم : بالا رفتن سطح هموسیستئین در خون

امروزه هموسیستئین را به عنوان یک عامل اصلی در ایجاد تنگی عروق شناخته اند که به علت ناکافی بودن اسید فولیک (جزو ویتامین های گروه B) در بدن در درجه اول و سپس کمبود ویتامین های B6 ،B12 ایجاد می شود. اگر مقدار این سه ویتامین خصوصاً اسید فولیک از حد نیاز پایین تر باشد، هموسیستئین که در اثر متابولیسم متیونین در خون تولید می شود و به کمک این ویتامین ها سریعاً تبدیل می شود تا در خون باقی نماند، دائما تولید شده و باقی می ماند و سطح آن در خون افزایش یافته و به عنوان عامل بسیار مهم در تنگی عروق عمل می کند.

دسته سوم : بالا رفتن فشارخون

کمبود مگنزیوم (Mg) در خون یکی از عوامل بالا رفتن فشارخون و ایجاد آرترواسکلروز می باشد.

با کنترل این سه دسته به صورت بسیار ارزان و راحت می توان جلوی امراض قلبی- عروقی و سکته ها را گرفت. در این جا بایستی همه بدانند که ویتامین ها ارزان هستند و همه کارخانه ها می توانند آن را بسازند. از طرفی یک فرآورده الهی است که به راحتی از طریق مواد گیاهی، میوه ها و سبزیجات از طریق خداوند منان در اختیار همه افراد قرار داده شده است. همان گونه که در قسمت اول کتاب آمده است. (تفاوت اورتومولکولر پزشکی و پزشکی نوین- داروهای شیمیایی و ویتامین ها) هیچ شرکت و کارخانه ای نمی تواند تولید ویتامین ها و املاح را به صورت انحصاری برای خود بگیرد. به عبارتی، مثل داروهای شیمیایی انحصاری نمی شوند. پس همه کارخانه ها می توانند آن را ساخته و به همین علت نسبت به داروهای شیمیایی با مبلغ کمتری در اختیار همگان قرار می گیرد و از طرفی متاسفانه به علت همین کم سود بودن ویتامین ها برای کارخانه های تولید دارو، سرمایه گذاری و انجام طرح های تحقیقاتی بر روی آن ها را به حداقل رسانده است.

به طور مثال اگر قیمت داروهای قلبی (خصوصاً داروهای جدید قلبی) و سودزایی آن را برای کارخانه ها در نظر بگیرید و آن را با ویتامین ها مقایسه کنید، پی به مطلب بالا می برید.

در سال های اخیر گروه تحقیقاتی تغذیه، بر روی ویتامین ها بررسی ها و آزمایشات متعددی انجام داده و نتایج بسیار جالبی هم بدست آورده اند و با عنوان شدن راز ویتامین ها در دنیا، دیده شده است که در دو سال گذشته آمار مصرف داروهای شیمیایی با وجود رشد جمعیت 33% کاهش داشته است و برعکس مصرف ویتامین ها روندی رو به افزایش داشته است.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: