شیر مادر حاوی آراشیدونیک اسید است که مقدار آن 5 برابر بیشتر از شیرخشک های مصنوعی است و میزان ایکوزاپنتاانوئیک اسید آن دو برابر بیشتر از شیر خشک است.

شیر مادر، حاوی دکوزاهگزانوئیک اسید 30 برابر بیش تر از شیر خشک است.

در مقایسه با شیر مادر، شیرخشک مقدار بسیار کمی سلنیوم و بیوتین دارد.

متاسفانه شیر بسیاری از مادران، از نظر اسیدهای چرب امگا-3 دچار کمبود است. شیر مادران آمریکایی تنها یک نهم تا یک دهم امگا-3 موجود در شیر مادران نیجریایی که از نارگیل تغذیه می کنند (و تغذیه خوبی دارند) را دارا است.

تحقیقاتی که در مارس 1991 در درمانگاه مایو بر روی 19 زن باردار سالم که دارای رژیم غذایی معمولی بودند انجام شد، نشان داد که همه ی آن ها از نظر اسیدهای چرب امگا-3، بسیار دچار فقر بودند و کمبود امگا-6 هم به مقدار کمتر در آن ها دیده می شد.

شواهدی نیز وجود دارد که چربی های امگا-3 یک نقش دائمی در کارکرد مغز، کارایی سیستم ایمنی سالم و رشد کلی بدن در دوران کودکی و نوجوانی دارند. مطالعات نشان داد که اضافه کردن امگا-3 برای تکمیل رژیم غذایی، باعث رشد سریع کودک 5 ساله ای شد که دچار نارسایی رشد بود.

از زمانی که جنین در رحم رشد می کند و در طول دو سال اول زندگی باید نتایج محققین در کلینیک مایو، جدی گرفته شود. آن ها پیشنهاد می کنند که این چربی مهم در حاملگی ها تأمین شود و از چربی های هیدروژنه و تبدیل شده نیز پرهیز شود.

خانوارهایی وجود دارند که در اثر مصرف ماهی و تامین اسیدهای چرب امگا-3 در رژیمشان کودکان سالم و باهوش دارند، کودکانی که مشکلات جسمی آن ها بسیار کمتر از بچه های دیگر هم سن و سالشان است.

فقر چربی های امگا-3 و امگا-6 باعث کاهش شیر مادر می شود. روغن دانه های روغنی می تواند امگا-3 شیر مادر را افزایش دهد، اما تامین امگا-3 از طریق آبزیان موثرتر است. بنابراین مصرف ماهی به طور منظم در طول هفته برای مادران و کودکان بسیار مثمر ثمر خواهد بود. مصرف شیرگاو و نیز غذای کودک، که دارای چربی های امگا-3 پایین هستند، مناسب نبوده و دانشمندان در شاخه مراقبت های بهداشتی- سلامتی دولت کانادا (که از نظر موقعیتی با FDA آمریکا برابری می کند) درصدد آن هستند که غذای کودکی تهیه شود که غنی از اسیدهای چرب امگا-3 باشد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: