اگر رژیم گیاه خواری دارید

برخی افراد از فرآورده های حیوانی استفاده نمی کنند و سایر افراد حتی آنهایی که رژیم گیاه خواری ندارند سعی می کنند کمتر از فرآورده های گوشتی به خصوص گوشت قرمز استفاده کنند.

اگر شما در یکی از این دو گروه قرار می گیرید، نیاز خواهید داشت که خود را از نظر دریافت کافی پروتئین مطمئن سازید، ویتامین ها و آهن همگی برای رشد و تکامل کودک ضروری اند.

افرادی که اصلاً گوشت نمی خورند، می توانند پروتئین مورد نیاز خود را با خوردن تخم مرغ پنیر شیر و ماهی تامین کنند، ولی اگر به هیچ عنوان از فرآورده های حیوانی نمی خورید، باید کمبود پروتئین را با خوردن جوانه گندم، بن شن و حبوبات تامین کنید.

اگر این سبزی ها را به صورت ترکیبی یا سایر میوه ها و فراورده های گیاهی بخورید، می توانید اکثریت اسید آمینه های ضروری را که در فراورده های حیوانی به مقدار کامل وجود دارند تأمین کنید. برای تأمین کلسیم اضافی در دوران بارداری کلیه زنان باردار باید به میزان مصرف شیرخوراکی روزانه خود بیفزایند (حدود نیم کیلو باید به میزان مصرف شیر روزانه افزود) و بهتر است از شیرهای نیم چرب که کلسیم بیشتر و چربی کمتر دارند، استفاده کنید.

کلیه گیاه خواران نیاز دارند تا خود را از نظر دریافت کافی آهن مطمئن سازند. زیرا وجود آهن در سبزیجات نسبتاً اندک است و مسلماً موادی نیز در جذب آنها دخالت دارند.

تخم مرغ و سبزی های پر برگ سبز آهن دارند، ولی نه به آن اندازه که گوشت قرمز حاوی آهن است (گوشت قرمز یکی از غنی ترین فرآورده های غذایی حاوی آهن می باشد)

اگر از فرآورده های حیوانی استفاده نمی کنید باید بکوشید خود را از وجود کلسیم، ویتامین ب6 ویتامین ب12 و ویتامین دی مطمئن سازید. زیرا کلیه این ویتامین ها با خوردن فراورده های لبنی و گوشت تأمین می شوند.

ویتامین ب 12 تنها در منابع غذایی حیوانی وجود دارد، گرچه به مقدار بسیار کمی از آن نیاز می باشد. ولی در صورت کمبود همین مقدار کم نیز مادر مبتلا به کم خونی پرنیسیوس خواهد شد.

اگر رژیم غذایی، حاوی فراورده های حیوانی نباشد، باید ویتامین ب 12 را از طریق مصرف مکمل های دارویی به بدن برسانید.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: