محرومیت از خواب

بیش ترین مدت بی خوابی انسان در جهان، 33 سال معادل 1700 شب بوده است. جز این مورد استثنایی، هیچ شخص دیگری نتوانسته بیش از یازده روز را بدون خواب سپری کند. افرادی که از خواب محروم می مانند، دچار افسردگی می شوند. این افراد، هوشیاری شان را از دست می دهند و دچار توهم می شوند. حالت چهره شخص بی خواب، کشیده و بی حرکت می شود، ابروها چین می خورد، شخص با زحمت زیاد چشمانش را باز نگه می دارد و دچار هذیان می شود. محرومیت از رویا، اغلب به پرخاشگری، بیمناکی، و یا افسردگی منجر می شود.

رویا : تجربه افکار، تصاویر یا احساساتی است که هنگام خواب (خصوصاً در خواب های همراه با حرکات سریع چشم) انجام می پذیرد. رویا ممکن است شامل اتفاقات عادی، روزمره و یا عجیب و غریب بشود. انسان ها بصورت تاریخی همواره اهمیت زیادی برای رویا قائل بوده به طرق مختلف به آن نگریسته اند. به عنوان مثال گروهی آن را پنجره ای به سمت مقدسات، گذشته، آینده و یا دنیای مردگان در نظر گرفته اند. برخی جوابهای خلاقانه برای سوالات فکری یا عاطفی خویش را در رویاها یافته اند، و هنرمندان ایده های هنری نوینی از خواب اتخاذ کرده اند. معروف ترین نظریه روانشناسی در مورد اهمیت رویاها متعلق به زیگموند فروید می باشد. فروید عقیده داشت که خواب از آن جهت حائز اهمیت می باشد که امیال سرکوب شده ای که خودآگاه از آنها مطلع نیست عموماً به اشکال نمادینی در خواب ظاهر می شوند. نظریه دیگر متعلق به یونگ بوده که خواب را افشاگر ذهن ناخودآگاه می دید. به عقیده یونگ خواب حوادث آینده را پیش بینی کرده، و به نکاتی در شخصیت خواب بیننده که شخص از آنها غافل شده است اشاره می کند. نظریه ای دیگر خواب را براساس بارهای الکتریکی ای که محرک بخش های مربوط به حافظه مغز هستند توضیح می دهد.

مطالعات مربوط به واسط مغز و رایانه (که بر پایه اندازگیری الکتریکی فعالیت های مغزی استوار هستند) نشان داده اند که نوزادان پنجاه درصد خواب را در وضعیت خواب رم می گذرانند. این زمان با افزایش سن کم شده چنانچه بالغان جوان در هر هشت ساعت خواب بین 5/1 تا 2 ساعت رویا می بینند. در هنگام خواب دیدن ضربان قلب و فشار خون افزایش یافته و نفس خواب بیننده سریعتر می شود، در حالی که بدن حرکتی نمی کند. محروم کردن افراد از خواب- (رویا دیدن) باعث کاهش سطح مهارت های آنها شده و آنها را زودرنج می کند.

خواب کم باعث عصبی شدن و کاهش کنترل روی رفتارها از جمله اشتها و خوردن می شود.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۴ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: