اگر در طول روز با خستگی بسیار زیاد دست و پنجه نرم می کنید ، دچار اختلالات گوارشی و معده شده اید و یا نسبت به بوهای مختلف و عطر ها حساسیت پیدا کرده اید ، احتمالا کبد شما در حال فرستادن آلارم و پیام است .

به عنوان اندام سم زدای اصلی ، کبد شما با تمام موادی که وارد بدنتان می شود در ارتباط بوده و به سختی برای سم زدایی از مواد شیمیایی و بیماری زا تلاش می کند . سم زدایی بخشی حیاتی از سلامت محسوب می شود و بسیاری از ما با آن برخورد صحیحی نداریم .

 

مطمئن باشید رفتن به عطاری سر خیابان و خریدن یک بسته ی ده روزه ی سم زدایی کبد مشکل را برطرف نخواهد کرد . هر چقدر هم که این پکیج ها توانایی برطرف کردن چربی کبد را داشته باشند ، عامل اصلی اختلال کبدی ، یعنی تغذیه را اصلاح نخواهند کرد . حال می خواهید کبد خود را پاکسازی کنید ؟؟ وقتی صحبت از سم زدایی به میان می آید ، همه راهها به تغذیه ، و یا به طور خاص ، مواد مغذی مورد نیاز برای پشتیبانی از سم زدایی ختم می شود . به همین دلیل سم زدایی در ده روز امکان پذیر نیست و از آب آشامیدنی تا انواع مواد غذایی ، همه حاوی ترکیبات شیمیایی هستند که کبد ما هر لحظه با آنها درگیر است .

 

اما به طور کلی راهکارهای زیادی از گیاهان دارویی گرفته تا مکمل های مفید و مواد غذایی ارگانیک ، برای سم زدایی آهسته و پیوسته ی کبد وجود دارد . بهتر است برای برطرف کردن اختلالات کبد خود این مواد غذایی را در برنامه ی غذایی خود بگنجانید :

 

سیر

ترکیبات گوگردار برای حمایت از کبد و فعالسازی آنزیم های آن ضروری هستند . سیر علاوه براین ترکیبات حاوی سلنیوم است ، ماده ی معدنی بسیار مهمی که در سم زدایی و همچنین حفظ سلامت غده ی تیروئید مشارکت دارد .

 

مرکبات

لیمو ،گریپ فروت و دیگر مرکبات بهترین منابع ویتامین C و دیگر آنتی اکسیدان ها محسوب می شوند . مثل سیر ، مرکبات نیز قادر به افزایش آنزیم های سم زدای کبد هستند .

 

بروکلی

در کنار دیگر سبزیجات براسیکا مثل کلم ، گل کلم و کلم بروکسل ، بروکلی حاوی تریبات گوگرد دار است که به فرایند سم زدایی کبد کمک می کند .  در واقع این سبزیجات سرشار از فیبر سموم را از معده خارج می کنند و ترشح هورمونهای کبدی را افزایش می دهند .

 

آووکادو

این سبزی خارق العاده حاوی آنتی اکسیدان هایی است که از سلامت کبد محافظت می کنند و از آسیب های سلولی در برابر مواد شیمایی که وارد بدن می شوند ، پیشگیری می نمایند .

 

سبزیجات برگدار

 هرچه تلخ تر بهتر ، کبد شما عاشق طعم های تلخ است . این نوع از سبزیجات حاوی ترکیبات پاکسازی کننده مورد نیاز بدن هستند و به این ترتیب توانایی کبد در سم زدایی را افزایش می دهند . زردچوبه برای سلامت کیسه صفرا نیز بسیار مفید است .

 

گردو

مواد مغذی موجود در گردو مثل اسید چرب امگا3 به سم زدایی کبد می پردازند . علاوه بر این گردو با التهاب مبارزه می کند و در سلامت مغز نیز موثر است .

 

زردچوبه

زردچوبه به بازسازی سلول های آسیب دیده ی کبد کمک زیادی می کند .

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۷۸ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: