با نزدیک شدن به عید نوروز و شروع به تمیز کردن خانه ها در بین ما ایرانیان به اصطلاح خانه تکانی معروف است، بهتر است بدانیم که بسیاری از مواد قابل دسترس و طبیعی در منزل می تواند شما را در این کار کمک کرده و از اتلاف وقت و پول جلوگیری کرده و همچنین آلودگی های حاصل از شوینده های صنعتی کاهش یافته و همچنین بوی نامطبوع آنها نیز حذف کند. در این مطلب قصد داریم مواردی از این ترفند هارا یاد آور شویم تا خانه تکانی خیلی هم سخت نباشد.

1-حیوان خانگی دارید و موهای این حیوان روی مبل ها و فرش چسبیده است. چاره کار یک دستکش ظرفشویی مرطوب است. دستکش پلاستیکی را مرطوب کرده و روی سطح مبل و فرش بکشید. خواهید دید که چگونه تمام موهای نازک و کوتاه به آن چسبیده و جمع می شود. حتی اگر دستکش ظرفشویی در دسترس ندارید، دمپایی پلاستیکی نیز همین کار را انجام می دهد.

2-با استفاده از کاغذ های روغنی شیرینی پزی و بدون هیچگونه ماده شوینده و فقط با آب شیشه ها را تمیز کنید. این کاغذ ها شما را از استفاده از هر گونه شوینده شیمیایی منصرف کرده و شیشه ای تمیز و مانند آینه به شما هدیه می دهد.

3-ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که هنگام کشیدن جارو برقی، برخی وسایل مورد نیاز و ریز نیز به داخل کیسه کشیده شده و به دردستر افتاده اید. با استفاده از یک جوراب نازک مانند جوراب شلواری های زنانه می توانید از این کار جلوگیری کنید.

4-ماکروویو خود را می توانید فقط با یک فنجان آب تمیز کنید. چگونه؟ گاهی هنگام گرم کردن و پختن غذا در ماکروویو، ذرات آن به دیواره ها پخش می شود. این اتفاق باعث کثیف و غیر بهداشتی شدن این دستگاه می شود. برای تمیز کردن آن تنها کافی است در یک فنجان آب گرم، آب نصف لیمو را چکانده و در ماکروویو قرار دهید و آن را یک یا دو دقیقه تنظیم کنید تا آب به جوش آید اما پس از اتمام کار در آن را باز نکنید  اجازه دهید پنج دقیقه با در بسته در ماکروویو بماند. آب و آبلیمو بخار کرده و مواد غذایی باقی مانده در دیواره های ماکروویو را نرم کرده و به راحتی با یک بار کشیدن دستمال تمیز می شود. علاوه بر آن بوی آبلیمو باعث تمیز و خوشبو شدن آن می شود.

5-هنگام تمیز کردن خانه و وسایل، به اسکاچ و ابر و اسفنج نیاز دارید. پس از کثیف شدن آن ها، چه میکنید؟ آن ها را دور انداخته و از اسفنج دیگری استفاده می کنید. باید بدانید که این کار هم هزینه در بر داشته و هم آلودگی آنها برای محیط زیست مضر است. اگر آنها را شسته و یک یا دو دقیقه در بالاترین حرارت در ماکروویو قرار دهید، تمامی میکروب ها باکتری ها کشته شده و آماده استفاده دوباره خواهند شد.

6-برای تمیز کردن خانه، مواد شوینده بسازید. با یک دستورالعمل ساده، شوینده چند منظوره مخصوص به خود را ساخته و با کمترین هزینه و کمترین آلودگی برای محیط زیست، تمامی سطوح خانه را تمیز کنید. تنها کافی است چند قاشق جوش شیرین را در آب گرم حل کنید.

7-برای پاک کردن رسوبات از دوش حمام از سرکه استفاده کنید. سرکه نیز بهترین دوست شما در تمیزکاری منزل است. کافی است سری دوش را در مخلوطی از آب جوش و سرکه گذاشته و پس از 5 دقیق عاری از رسوب تحویل بگیرید.  

8-روغن بچه فقط برای نرم کردن پوست کودکان استفاده نمی شود. بلکه می تواند پاک کننده چربی نیز باشد. اگر هود یا سایر سطوح استیل، اثرات و لک چربی و اثر انگشت داشت، مقداری روغن بچه روی دستمال نخی ریخته و روی سطوح استیل بکشید تا اثرات آنها پاک شود.

9-مسواک قدیمی خود را دور نیندازید چون می تواند وسیله ای مفید باشد. ابتدا آن را در آب بجوشانید تا از میکروب ها پاک شوند، سپس ازآن در تمیز کردن گوشه ها و نقاط خارج از دسترس جاروبرقی استفاده کنید. مسواک می تواند در تمیز کردن حمام به خصوص اطراف شیر و چاهک تخلیه، کارآمد باشد.

10-کفش ها با استفاده طولانی مدت در طول روز، به دلیل باکتری های بی هوازی، بوی بدی می گیرند. با ریختن مقدار بسیار کم جوش شیرین در کفش، بوی نامطبوع را در لحظه از بین خواهد برد.

11-گاهی کودکان از نقاشی کشیدن با خودکار روی میز و سطوح چوبی لذت می برند. شما می توانید ابتدا با مقداری خمیر دندان این لکه ها را پاک کرده سپس یک مداد پاک شونده به آنها هدیه دهید.

12- وقتی ماهی در خانه سرخ می شود، بوی نا مطبوعی از خود به جای می گذارد، در این زمان یک واحد سرکه سفید و یک واحد آب را باهم مخلوط کرده و در ظرفی بریزید. مخلوط را در هوای خانه اسپری کرده و از بوی بد خلاص شوید.

13-کفش ها و کتانی های سفید پس از مدت کوتاهی استفاده کثیف شده و دیگر نو به نظر نمی رسند. با این ترفند ساده، کفش های شما نو و تازه خریداری شده به نظر خواهد رسید. کافی است مقداری خمیردندان روی آن زده و تمیز کنید.

14- تخته های مخصوص خرد کردن مرغ و گوشت و ماهی و گاهی میوه ها و سبزیجات، هر روز استفاده شده و کثیف می شوند. با استفاده از مقدار آبلیمو آن را تمیز کنید. اگر باز هم احساس کردید هنوز تمیز نشده و بوی نامطبوعی دارد، یک بار جوش شیرین و آب اسپری کرده و دوباره آب لیمو را امتحان کنید.

15-ظروف مسی بسیار زیبا بوده و در تزیین آشپزخانه به وفور استفاده می شوند. هنگامی که رنگ اصلی خود را از دست بدهند و کثیف شوند، راه حلی آسان وجود دارد که در یخچال خانه شما پنهان شده است. سس کچاپ همان راه حلی است که ظروف مسی را تمیز و براق خواهد کرد فقط کافی است که مقداری از آن را روی ظروف ریخته و با دستمال پاک کنید.

16-حتما برای شما نیز پیش آمده که حوله ها و رخت خواب هنگامی که در کمد های در بسته قرار می گیرند، بوی ناخوشایندی تولید می شود. با قرار دادن یک ظرف بدون در پر از جوش شیرین در گوشه ای از کمد، این بوی نا مطبوع را از بین ببرید.

17- لک های قهوه و چای روی ماگ مورد علاقه شما به جا مانده است و ظاهر زشتی ایجاد شده است. در این زمان کافی است آن را با مقداری خمیر دندان آغشته کرده و سپس به خوبی بشویید و مطمئن شوید که دفعه بعدی که در آن چای یا قهوه مینوشید، مزه نعنا ندهد.

18-برای تمیز کردن ماشین ظرف شویی و جلوگیری از مستعمل شدن آن، جوش شیرین باز هم به کمک خواهد آمد. ابتدا جوش شیرین را در آب حل کرده و اسفنج خود را درون محلول فرو برده سپس به لبه های ماشین ظرفشویی کشیده و باقی مانده های غذا را خارج کنید.

19-اگر لباس مورد علاقه شما لک چربی گرفته، می توانید از یک دوست عجیب کمک بگیرید. مقداری نوشابه سیاه را به ماشین لباسشویی خود اضافه کرده و مشاهده خواهید کرد که اثری از لک چربی روی آن باقی نخواهد ماند. همچنین نمی توان از سایر خواص پاک کنندگی این نوشیدنی مضر گذشت. شما با استفاده از نوشابه سیاه دستشویی مملو از جرم را سفید کنید. کافی است مقداری نوشابه روی آن ریخته و صبح روز بعد با آب و برس شستشو دهید. سنگ های قهوه ای و پر از جرم دستشویی سفید و درخشا خواهند شد.

20-با استفاده از اسپری آب لیمو ترش در یخچال، می توانید از بوی نامطبوعی یخچال که در اثر مخلوط شدن بوی مواد غذایی مختلف موجود در یخچال پدید می آید، خلاص شوید.

21-شام خود را سوزاندید و اکنون بوی سوختگی ناخوشایندی در خانه پیچیده است. مقداری نمک روی ماهی تابه یا قابلمه سوخته یا ظرف سوخته ریخته تا از پخش بوی آن جلوگیری کنید.

22-فویل ها و آلومینیوم های نازک، ابزار مناسبی برای تمیز کردن ظروف هستند. آن ها را به صورت گلوله درآورده و پشت قابلمه و ماهی تابه های سیاه شده را تمیز کنید. همچنین می توانید فویل هایی که ساندویچ در آن بوده و نوش جان کرده اید را بازیافت کنید. مورد دیگریکه فویل های نازک دارند، در تیز کردن قیچی است. قیچی در اثر بریدن کاغذ بسیار کند می شود. در این زمان کافی است چند تکه فویل آلومینیومی را با آن قیچی کنید تا دوباره تیز شوند.

23-پس از مدتی که از اتو استفاده می کنید، رسوب آب در آن باقی می ماند. برای از بین بردن آن، ابتدا اتو را داغ کنید و از برق کشیده کمی که خنک شد محلول یک واحد آب و یک واحد سرکه سفید را در مخزن آن ریخته و چند ساعت بگذارید بماند. سپس مخزن را خالی کنید.

24- علاوه بر خواص روغن زیتون برای بدن، این روغن در زیبایی خانه نیز تاثیر زیادی دارد. فقط کافی است چند قطره از آن را روی دستمال یا ابر گردگیر ریخته و رویوسایل چوبی منزل بکشید. این روغن مانند یک پولیش عمل کرده و آنها را براق می کند بدون اینکه بوی نامطبوع و زننده ای داشته باشد.

25-اگر از ظروف پلاستیکی برای بردن غذا به محل کار و محل تحصیل استفاده می کنید، پس از مدتی مواد غذایی باعث بو و رنگ ناخوشایندی در این ظروف می شود. در این حالت یک قاشق جوششیرین در ظرف ریخته و آب نیز به آن اضافه کید. یک شب اجازه دهید در آن باقی بماند سپس ظرف را شستشو دهید.

26-ممکن است فرزند یا نوه شما استیکر های مورد علاقه خود را روی دیوار بچسباند. می دانید در ورتی که بخواهید آنها را بکنید، ممکن است رنگ دیوار نیز همراه با چسب آن برداشته شود و یا رد چسب روی دیوار باقی بماند. بهتر است ابتدا آنها را چند بار با سرکه خیس کنید بگذارید 15 دقیقه با سرکه بماند. سپس با استفاده از اسفنج، آن را از روی سطح پاک کنید.

27-شاید به نظر غیر ممکن برسد، اما خمیر دندان می تواند به عنوان بتونه در دیوار عمل کند به خصوص وقتی که عجله دارید. سوراخ های موجود در دیوار و سقف را به وسیله خمیر دندان پرکنید حتی می تواند از رنگ های خوراکی برای هماهنگ کردن آن با رنگ دیوار استفاده کنید.

28-اگر کاناپه، کاپشن یا حتی کفش از جنس چرم دارید که دچار خراشیدگی شده است، به آسانیمی توانید با خمیر دندان آن را ترمیم کنید. البته اطمینان حاصل کنید که خمیر ندان شما از نوع سفید کننده نباشد. ابتدا خمیر دندان را به دستمال خشک زده و روی چرم بکشید، سپس با دستمال مرطوب آن را تمیز کنید.

29-آدامس چسبیده به لباس بسیار سخت تمیز می شود و زحمت زیادی میخواهد. در این زمان است که فریزر آشپزخانه وارد عمل می شود. لباس آلوده به آدامس را چند ساعت در فریزر بگذارید. آدامس یخ زده به راحتی از لباس جدا می شود.

30-کیف، جاکفشی و کمد ممکن است بوی نامطبوعی بدهد. برای رهایی از آن می توانید روی یکتکه کاغذ جوش شیرین ریخته و چند قطره از اسانس دلخواه خود را نیز روی آن بریزید، کاغذ را به شکل کیسه در آورده و در آن را با نخ بپیچید و داخل محل مورد نظر قرار دهید. دیگر بوی ناخوشایندی حس نخواهید کرد.

31-در منزل شما، سطوحی وجود دارد که بسیار کوچک بوده ولی گرد و خاک و آلودگی فراوان دارد، مانند لا به لای دکمه های کیبورد، کنترل و خیلی سطوع ریز که دسترسی به آن و تمیز کردن سخت است. ظرف سس کچاپ را دور نیندازید. می توانید از در آن استفاده کرده و سر باریک آن را به لوله جاروبرقی وصل کرده و سطوح کوچک را تمیز کنید.

32-کنترل تلویزیون، با استفاده هر روزه بسیار آلوده بوده و باکتری های فراوانی را به خود جذب می کند. می توانید آن را با ژل ضدعفونی کننده دست و دستمال تمیز کرده و از آلودگی ها رهایی یابید.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: