در مورد امیر تتلو چقدر می دانید؟ چرا این فرد انقدر حاشیه دارد و هر چند وقت یکبار رفتارهایی از او سر می زند که نه تنها روانشناسان و متخصصان را به فکر فرو می برد بلکه عموم مردم نیز در مورد انگیزش این فرد و رفتارهای وی کنجکاو می شوند! امیر تتلو در ابتدا یک فوتبالیست بود که اظهار داشت چیزی از معروف ترین بازیکن های فوتبال دنیا، کم ندارد و به راحتی می تواند در سدر آنها قرار بگیرد. آیا امیر تتلو بیماری روانی دارد؟

امیر تتلو کیست؟

امیرحسین مقصودلو معروف به تتلو یکی از خوانندگان معروف ایرانی است که قبلا به فوتبال مشغول بود. البته خوانندگی این فرد در ایران به رسمیت شناخته نشد و وی فعالیت های خود را در خارج از کشور ادامه داد. با گذاشتن کنسرتی در ترکیه متوجه شد که بلیط های کنسرتش به مقدار کمی فروخته شده است و در نتیجه کنسرت کنسل شد. پس واقعا طرفداران این خواننده چه کسانی هستند و چرا برای حضور در کنسرت تتلو اقدامی نکردند؟ این خواننده زیر زمینی، که این روزها بیش از پیش با حواشی خود ساخته‌اش روی زبان می‌افتد، این بار با ادعایی عجیب جنجال ساز شد.

[امیر تتلو]

وی که با حدود ۴ میلیون فالوئر ( دنبال کننده) یکی از پرطرفدارترین افراد مشهور ایرانی در اینستاگرام است در پستی مدعی شده است که به راحتی می‌تواند سرطان را درمان و بیماران قطع نخاع و ام اس را نجات دهد. البته تتلو قرار است در آینده روش‌های درمان را منتشر کند و باید منتظر ماند و دید وی از پزشکی چقدر سر رشته دارد.

در این روزها روانشناسان زیادی به تحلیل شخصیت این فرد پرداخته اند که اظهارات چند روانشناس را در ادامه این مقاله آورده ایم:

سید علی دربانی – روانشناس :

ایشان در مورد تتلو می گوید: “این جوان 29 ساله یک جامعه پسند است که برخی ناملایمات باعث رفتار های خاص و نا متعارف از سوی او شده است. امیر تتلو تا موفقیت فاصله چندانی ندارد. او فردی است که با تکلیه بر خلاقیتش می تواند به قله های خوبی در زندگی برسد.

امیر تتلو مردی با تیپ و پوشش خاص خود است که این انتخاب باعث شده ، متفاوت از همکارانش جلوه کند. او درهیچ دوره ای یک تیپ ثابت و مدل مشخصی برای پوشش و استایل ندارد و این نشان از خلاقیت این هنرمند در پوشش خود است اما این مدل چند بعدی بودن او و نداشتن ثبات رفتاری را هم نشان می دهد ؛ گاهی همین موضوع موجی از انتقاد ها و حاشیه ها را برای او آفریده است.”

این روانشناس در آخر توصیه ای برای تتلو داشت و گفت: ” امیر تتلو باید بداند ماموریت انسان در زندگی ، تغییر دادن جهان نیست ، انسان مامور تغییر خویشتن است. تمامی راه حل ها ، درون انسست و باید خودتان نقطه آغاز تغییر باشید.”

همانطور که می دانید در حوزه روان شناسی بعضی پوشش ها عجیب (odd ) و غریب ( bizard ) هستند که اگر چه در فرهنگ جامعه خود پذیرفته شده نیستند اما انتخاب مشکلی پیش نمی آورد. این انتخاب ها فقط باعث می شود فرد توجه اطرافیان را به خود جلب کند. رفتار هایی که طی زمان برای افراد به صورت عادت در می آیند و بخشی از تجربه های زندگی اش را تشکیل می دهند در شکل گیری شخصیت و بروز آثار آن ، سهم فراوانی دارند.

دکتر مرجان علی‌قارداشی – روانشناس :

ایشان در مورد شخصیت تتلو اظهار داشت: «این موضوع را باید از دو جهت بررسی کرد. امیرتتلویی که به صورت واقعی حضور دارد و آنچه که هست و دوم امیرتتلویی که مردم ساخته‌اند. او یک خواننده تقریبا خوش‌صدایی بود که با پشتیبانی طرفداران نوجوانش کارش را جلو می‌برد. من از او چند مصاحبه خوانده‌ام. در یکی از مصاحبه‌هایش گفته است که من در یک خانواده مَشتی متولد شدم. منظورش از کلمه مشتی یک خانواده خوب و شاد است اما چند وقت بعد در یک مصاحبه دیگر اظهار کرده است که من بچه طلاق بودم و با مادرم زندگی می‌کردم و کمیته امداد به ما کمک می‌کرد! بنابراین از گذشته این شخص پیشینه درست و صحیحی نیست که بتوانم او را خیلی دقیق تحلیل کنم چون ما او را قبل از شهرتش نمی‌شناسیم. او یک جای دیگر گفته که در گذشته کارگری می‌کرده است. از این جمله می‌توان فهمید که به خاطر شرایط فرهنگی و اجتماعی جامعه، او در شرایطی بوده که عزت و احترام دریافت نمی‌کرده و دیده نمی‌شده است.»

او معتقد است: «اساسا جامعه ما تتلوساز است. چنین افرادی ساده‌ترین راه را برای دیده‌شدن، رفتار ضد اجتماعی می‌دانند. مردم آنها را در فضای مجازی می‌بینند و این دیده‌شدن به مرور برایشان جذاب می‌شود. اما از یک جایی به بعد دیگر اختیارشان از دست خودشان خارج می‌شود و دست مردم می‌افتد. به طور کلی ما یک گونه شخصیتی ـ نمایشی داریم که دوست دارند دیده شوند و برای شهرت همه کار می‌کنند. حتی خودشان را با سلبریتی‌های خیلی مشهور مقایسه می‌کنند. این ویژگی شخصیتی ممکن است که در همه ما وجود داشته باشد اما اگر این ویژگی بخواهد خیلی زیاد در وجود ما سرکشی کند دیگر تبدیل به اختلال شخصیت می‌شود.»

ایشان در مورد این سوال که آیا خالکوبی های تتلو طبیعی است گفت: «خیر. تتلو فریاد می‌زند که مرا نگاه کنید! او همیشه بدنش را اپیلاسیون می‌کند، برنزه می‌کند و فریاد «مرا تماشا کن» سر می‌دهد. او برایند جامعه‌ای است که جایی برای دیده‌شدن نداشته است. آدم‌ها با هم یکی نیستند. یکی برای دیده‌شدن تلاش می‌کند که یک متخصص حرفه‌ای شود، یکی دیگر رَپر! آنچه درباره تتلو مشخص است، فریاد مرا دیدن است.»

این روانشناس ادامه می‌دهد: «به طور کلی من او را شخصی می‌بینم که دارای شخصیت دوقطبی است. یعنی آدم‌هایی که زیاد حرف می‌زنند و کارهای عجیب و غریب می‌کنند. تتلو یک بار گفت که می‌خواهم فوتبالیست شوم و مگر من چه چیزی از دیوید بکام کمتر دارم؟ یک‌بار خطاب به هوادارانش گفت که اصلا شما لیاقت من را ندارید و از همه شما بدم می‌آید. یک‌بار از لشگر سایبری امام زمان (عج) حرف می‌زند و … به این رفتارها دوره‌های شیدایی می‌گویند که فرد حرف‌های عجیب می‌زند و حتی گاهی خودش را از دنیا منفک می‌کند. او حتی راجع به سیاست هم حرف می‌زند؛ از یک کاندیدا طرفداری می‌کند؛ ‌ می‌خواهد افشاگری سیاسی کند. خودش را درگیر مسئله حجاب می‌کند. یک روز مسلمان دوآتیشه می‌شود؛ یک روز فارغ می‌شود و … او هیچ خط فکری مشخصی ندارد.»

دکتر مرجان علی‌قارداشی همچنین معتقد است: «آدم‌هایی که تحت عنوان «تتلیتی‌ها» هوادار امیر تتلو هستند در واقع پشت او قایم شده‌اند تا خشم خود را نسبت به جامعه خالی کنند. اما در نهایت دوست دارم بگویم که گاهی ما آدم‌ها به بیماری دیگران دامن می‌زنیم. جوانان ما یاد گرفته‌اند که برای دیده‌شدن دیوانگی کنند. تتلوها را مردم دیوانه‌تر می‌کنند.»

سلبریتی‌ ها هم مثل مردم دچار اختلالات روانی هستند !

به گفته دکتر « حریرچی » از هر 4 ایرانیِ بالای 15 سال، 1 نفر دچار اختلالات روانی است، آمار عجیبی که بی‌شک میان سلبریتی‌‌های وطنی با درصد پایین‌تر شایع است. آن‌‌هم در شرایطی که سلبریتی‌ها مثل حباب در جامعه شکل می‌گیرند و بزرگ می‌شوند اما سربزنگاه‌‌های مهم با تصمیمات و رفتارهای متناقض‌شان که از ژست غیرواقعی و غیرمسئولانه می‌آید، موجب نارضایتی می‌شوند. « امیرمحمود حریرچی » ، جامعه‌شناس و مدرس دانشگاه در این گفت‌وگو، چرایی ظهور این پدیده‌‌ها و رفتارهای ضدونقیض‌شان را مطرح می‌کند.

تتلو هم دچار اختلالات روانی است

کسانی که دنبال وجهه اجتماعی‌ بیش از چیزی که طرفداران هستند، می‌گردند، کمبود دارند. در مورد تتلو؛ طرفدار موسیقی‌اش هستم و هنرمند است اما چون درگیر مواد قوی است دچار اختلالات روانی هم هست که به اشکال مختلف خودش را نشان می‌دهد. کسی که معروف است و دچار اختلال روانی هم هست؛ او هم عقده‌ها و کمبودهایی دارد و موقع اظهارنظر خواه‌‌ناخواه حرف‌هایی می‌زند که با وضع جامعه جور در نمی‌آید. درمورد حجاب باید بگویم که اعتقاد دارم حجاب امری اجتماعی است؛ حجاب مطابق با عرف و جامعه. کسانی که به جامعه پشت کنند، توسط مردم طرد می‌شوند. درباره حجاب و انتخابات مورد سواستفاده قرار گرفت و در چنین شرایطی که تحت فشار هستند پارادوکس در رفتارش و کلامش می‌بینید. البته مردم هم بی‌انصافی می‌ند، یک نفر را بزرگ می‌کنند و بعد می‌خواند یک‌شبه سرنگونش کنند.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۳ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: