اکثر خانم ها به هنگام صحبت کردن در مورد مسائل و مشکلات جنسی و تناسلی احساس راحتی نمی کنند. صحبت کردن در مورد این مسائل همیشه تابو بوده است. یکی از این مسائل که در میان خانم ها بسیار رواج دارد، نارضایتی و یا خجالت از شکل ظاهری و اندازه ی واژن می باشد. بزرگ بودن لب های واژن در هنگام انجام حرکات ورزشی، پوشیدن لباس های تنگ و حتی رابطه جنسی باعث ایجاد ناراحتی می شود. اگر شما هم با چنین مشکلی رو به رو هستید، پیشرفت علوم پزشکی این امکان را داده است تا از طریق عمل زیبایی Labiaplasty این مشکل را برطرف نمایید.

در دنیای امروز علاوه بر توجه به زیبایی ظاهر، زیبایی اندام های بدن نیز به صورت چشمگیر مورد توجه قرار گرفته است. یکی از مواردی که توجه خانم ها را به خود جلب نموده است، زیبایی ظاهری اندام جنسی می باشد. اندام جنسی زنان از قسمت های مختلفی تشکیل شده است. یکی از این قسمت ها لابیا نام دارد. لابیا، یک اندام گوشتی مانند است که از اعضای داخلی دستگاه تناسلی زنان مانند کلیتوریس و دهانه واژن محافظت می کند.

در برخی خانم ها به دلایل متفاوتی لابیاهای دستگاه تناسلی بزرگ، بدشکل و بد رنگ شده و در نتیجه منجر به تحریک جنسی مزمن، قابل دیدن بودن از روی لباس های تنگ و حتی عدم اعتماد به نفس حین برقراری رابطه جنسی می شود. در این شرایط خانم ها در صدد اصلاح این مشکل ساختاری بر می آیند. عمل جراحی که به اصلاح این مشکل می پردازد، لابیاپلاستی نام دارد. در این عمل لبه های داخلی و یا خارجی واژن کوتاه شده و اصلاح می گردد.

چه زمانی جراحی لابیاپلاستی انجام می شود؟

همانطور که گفتیم شکل و اندازه لابیا در زنان و دختران متفاوت است. گاهی لابیای درونی از لابیای بیرونی بلند تر است، گاهی برعکس این حالت رخ می دهد و لابیای بیرونی بسیار بلندتر از لابیای درونی است. گاهی دقیقا برابر هستند، گاهی طوری قرار گرفته اند که کلیتوریس کاملا پیداست و زیر لابیا پنهان نمی ماند و بسیاری از موارد دیگر.

بزرگ یا ناهموار بودن لبه های واژن می تواند مشکلات متفاوتی را برای زنان به وجود آورد. جراحی زیبایی واژن می تواند زمانی که لبه های واژن بزرگ هستند و یا زمانی که فکر می کنید بزرگ هستند انجام شوند و حالت زیبا بگیرند.

چه کسانی نمی توانند لابیاپلاستی را انجام دهند؟

برای انجام هرگونه عمل جراحی، فرد باید چه از لحاظ جسمی و چه از لحاظ روحی آمادگی و سلامت کامل داشته باشد. افرادی که بیماری های زمینه ای دارند باید پیش از انجام این جراحی ها با یک متخصص مشورت کنند.

به گفته پزشکان کسانی که از لحاظ روحی در شرایط نامناسبی باشند و تحت هیچ شرایطی حتی با میلی متری ترین جراحی ها هم رضایت کافی از خود و اندام های خود نداشته باشند پس از انجام این جراحی نیز خوشحال نخواهند بود.

به طور کلی در شرایط زیر جراحی لابیاپلاستی را پیشنهاد نمی کنیم:

خانم های باردار: جراحی لابیاپلاستی تحت بی حسی عمومی انجام می شود؛ و این بی حسی می تواند عوارضی برای سلامتی جنین داشته باشد. از طرفی در زمان بارداری واژن ممکن است دچار تغییراتی شود پس بهتر است انجام این جراحی را به بعد از زایمان موکول کنید.

خانم های دچار زگیل تناسلی: انجام هرگونه جراحی زیبایی و حتی لیزر این ناحیه برای کسانی که به زگیل تناسلی مبتلا هستند توصیه نمی شود، زیرا انجام این جراحی ها می توانند باعث زیاد شدن تبخال و زگیل در این نواحی شوند.

دختران با سن کمتر از ۲۰ سال: لابیا در بدن زنان تا سن ۲۰ سالگی مدام در حال تغییر می باشد، پس توصیه می شود انجام آن را به یعد از ۲۰ سالگی موکول کنید.

زنان بالای ۵۵ سال: بازسازی زخم های حاصل از جراحی در سنین بالاتر می تواند دشوارتر باشد به همین خاطر انجام این جراحی در سنین بالا پیشنهاد نمی شود.

زنانی که دارای عفونت یا زخم های درون وارثی هستند: افراد مبتلا به بیماری عفونی دستگاه تناسلی باید پیش از اقدام به انجام جراحی زیبایی مشکلات عفونی خود را رفع و درمان کنند.

لابیاپلاستی همزمان با زایمان سزارین

همانطور که پیشتر اشاره کردیم، دوران بارداری می تواند موجب تغییر شکل و متورم شدن آلت تناسلی و لابیای زنان شود. به گفته پزشکان بهتر است این جراحی زیبایی حداقل دو ماه پس از زایمان صورت گیرد. با زایمان سزارین اگرچه برشی در بخش واژن ایجاد نمی شود، اما توصیه پزشکان این است که جراحی زیبایی واژن همزمان با زایمان سزارین انجام نشود، زیرا تورم ها ناشی از بارداری می توانند منجر شوند که جراح نتواند برآورد دقیقی نسبت به شکل دلخواهی که برای عمل لابیاپلاستی در نظر گرفته است، داشته باشد.

به بانوان بارداری که قصد انجام این جراحی را دارند توصیه می شود دو الی سه ماه پس از زایمان اقدام به انجام آن کنند تا تورم های ناشی از بارداری به طور کامل از بین بروند.

مزایای جراحی زیبایی واژن

انجام جراحی زیبایی واژن یا لابیاپلاستی مثل سایر جراحی های زیبایی می تواند مزایا و معایبی داشته باشد. مزایای لابیاپلاستی به شرح زیر است:

داشتن درد کم در حین جراحی

بهبودی سریع بعد از جراحی

زیباسازی دستگاه تناسلی و افزایش میل جنسی

کاهش برجستگی ناحیه تناسلی در هنگام پوشیدن لباس های تنگ

تحریک بیشتر کلتوریس و لذت جنسی

عدم نیاز به بخیه

افزایش اعتماد به نفس

برطرف شدن برخی مشکلات زناشویی

آیا انجام جراحی زیبایی واژن خطر دارد؟

لابیا پلاستی یا جراحی زیبایی واژن یکی از بی خطرترین جراحی ها به حساب می آید. هرچند که اگر شما انجام این جراحی را به متخصصین خبره نسپارید ممکن است نتایج قابل قبولی از آن نگرفته و سرعت بهبود شما نیز بسیار متفاوت باشد. پس اگر قصد انجام جراحی زیبایی واژن را دارید توصیه می کنیم پیش از انجام حتما درباره متخصصین و جراحان تحقیق کنید و با آگاهی کامل نسبت به آن ها خودتان را به تیغ جراحی آنان بسپارید.

نحوه انجام جراحی لابیاپلاستی

به طور کلی دو شیوه برای انجام جراحی زیبایی واژن وجود دارد. تکنیک برش لبه یا edge resection و تکنیک برش گُوِه شکل یا wedge resection.

در تکنیک برش لبه، که در واقع تکنیک اصلی لابیاپلاستی می باشد، لب های داخلی کلامپ شده و سپس بخیه زده می شوند. این روش جراحی حدود ۱ ساعت زمان می برد. روش wedge اگرچه سخت تر از تکنیک برش لبه می باشد، اما بسیاری از جراحان ترجیح می دهند از این شیوه استفاده کنند. زیرا ظاهری طبیعی تر و متقارن تر به آلت تناسلی می دهد.

در روش wedge بخش های مازاد لابیا ازطریق wedge حذف می شوند و مراحل جراحی زیبایی واژن با اعمال برشی با شکل v در لب ها سپری می شوند. این روش جراحی اگرچه نتایج بهتری دارد، اما زمان بیشتری می برد و کمی دشوارتر است.

مراقبت های بعد از انجام جراحی زیبایی واژن

توصیه پزشکان و جراحان این است که ۳ تا ۷ روز پس از انجام لابیاپلاستی استراحت مطلق داشته باشید. احتمالا جراح متخصص برای جلوگیری از عفونت، آنتی بیوتیک و برای کاهش درد، مسکن هایی تجویز می کند. پس توصیه ما این است که مصرف داروها را جدی بگیرید.

افرادی که این جراحی را انجام داده و بهبود یافته اند، توصیه های زیر را می کنند:

روز اول پس از عمل استفاده از کمپرس یخ توصیه می شود.

لباس های آزاد بپوشید تا درد های بیش از حد احساس نکنید.

۲۴ ساعت پس از جراحی می توانید به حمام بروید، ولی باید از مالش ناحیه خودداری کنید.

از انجام ورزش ها و فعالیت های سخت پرهیز کنید.

از تامپون یا پنبه قاعدگی تا حداقل ۶ هفته بعد از جراحی استفاده نکنید.

از داشتن مقاربت جنسی ۴ تا ۶ هفته بعد از جراحی بپرهیزید.

البته لازم است بدانید مراقبت های پس از انجام جراحی در افراد مختلف می تواند متفاوت باشد؛ بنابراین توصیه های عمومی ممکن است برای همه افراد توصیه نشوند پس باید با پزشک جراح خود در ارتباط باشید.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: