انحرافات جنسی یا اختلالات نابهنجاری جنسی، بیماری هایی هستند که به شکل خیال پردازی ها یا رفتارهای جنسی غیرعادی، انحرافی، عجیب و متناقض با فرهنگ شکل می گیرند. افرادی که دچار انحراف جنسی هستند، لذت جنسی را تجربه می کنند، اما نمی توانند به محرک های شهوانی به صورت بهنجار پاسخ دهند. رفتارهای انحراف جنسی به صورت وسواسی انجام می شوند. این بیماران مکررا در رفتار انحراف جنسی خود گرفتار می شوند و قادر به کنترل تکانه های جنسی خود نیستند. در شرایط پراسترس، اضطراب زا، یا افسرده کننده احتمال انجام این رفتارهای منحرف جنسی بیشتر می شود.

انواع انحرافات جنسی

آلت نمایی (عورت نمایی)

آلت نمایی یعنی اقدام مکرر به نشان دادن اعضای تناسلی به منظور رسیدن به هیجان و تحریک جنسی به فرد غریبه ای که انتظار چنین عملی را ندارد. افراد دچار این مشکل، نیاز به غافل گیری، تکان دادن یا تاثیرگذاری بر طعمه های خود دارند. این عارضه معمولا محدود به نشان دادن است و فرد بیش از این حد پیش نمی رود، زیرا قصد برقراری رابطه جنسی با طرف مقابل را ندارد. در حقیقت تماس واقعی جنسی با قربانی در این حالت نادر است، اما ممکن است فرد حین نمایشگری یا تخیل درباره آن به خودارضایی بپردازد. افراد نمایشگر از نظر شخصیتی دچار احساس عدم اطمینان نسبت به توانایی جنسی و از نظر اجتماعی منزوی هستند.

یادگارخواهی (فتیشیسم)

امیال جنسی فرد مبتلا به این اختلال بر اشیای بی جان متمرکز است. این فرد با پوشیدن یا لمس یک شی به تحریک جنسی و خودارضایی می رسد. مشاهده و جمع آوری اشیایی مانند لباس های زیر زنانه موجب تحریک فرد و اقدام او برای خودارضایی می شود. فرد یادگارپرست ممکن است روابط با همسر را کنار بگذارد یا فعالیت های جنسی اش را با این تمایلات ترکیب کند.

بچه بازی (پدوفیلیا)

افراد مبتلا به این عارضه امیال یا رفتارهایی مانند فعالیت جنسی غیرقانونی با بچه های نابالغ (کودکان زیر 13 سال) دارند. این رفتارها ممکن است شامل موارد متعددی از رفتارهای نابهنجار مانند برهنه کردن تا تماس جنسی اجباری باشد. برخی از پدوفیل ها عمل جنسی را فقط با کودکان انجام می دهند و به بزرگسالان تمایلی ندارند. پدوفیل ها ممکن است با زورگویی و تهدید به افشا، سو استفاده خود را تداوم بخشند. این فعالیت از نظر قانونی نوعی تجاوز محسوب می شود و محکومیت های سنگینی به دنبال دارد. متاسفانه می توان گفت این اختلال شایع ترین نوع از انحرافات جنسی است.

خودآزارخواهی جنسی (مازوخیسم)

افراد مبتلا به این عارضه بر تخیلات، امیال و رفتارهایی متمرکز هستند که شامل عمل غیرواقعی مانند مورد توهین قرار گرفتن، سوراخ کردن پوست، سوزاندن خود، بستن دست و پا و کتک خوردن یا هر چیز دیگری که باعث رنج بردن آن ها شود، شکل می گیرد تا به ارضای جنسی برسند. معمولا افرادی که مورد خشونت جنسی قرارگرفته اند یا شاهد صحنه هایی از این قبیل بوده اند، حس انتقام جویی و خشم زیادی را تجربه می کنند و همین عامل در آن ها منجر به رابطه جنسی خشن و مازوخیسم می شود. البته گاهی در میان افراد عادی هم تخیلات یا رفتاری شبیه دیگرآزاری یا خودآزاری وجود دارد، اما در اغلب موارد این برون ریزی به صورتی توافق شده به شکل فانتزی انجام می شود، زیرا افراد می دانند که این رفتار یک بازی است و از ایجاد درد یا جراحت واقعی اجتناب می کنند.

دیگرآزاری جنسی (سادیسم)

سادیسم یا دیگرآزاری جنسی عبارت است از: انگیزش جنسی از طریق ایجاد رنج جسمی و روانی در شخصی دیگر. افراد مبتلا به این عارضه تخیلات مداومی دارند که در آن تحریک جنسی با رنج روانی یا جسمی مانند توهین و ایجاد وحشت در شریک جنسی ایجاد می شود. البته در شدیدترین حالت، دیگرآزاری جنسی ممکن است با موارد غیرقانونی مانند تجاوز، شکنجه و حتی قتل همراه شود. افراد دچار دیگرآزاری جنسی به درمان سریع روان پزشکی نیاز دارند.

این نوع رابطه جنسی معمولا در افرادی دیده می شود که مورد خشونت جنسی قرارگرفته یا شاهد صحنه هایی از این قبیل بوده اند و حس انتقام جویی و خشم در آن ها وجود دارد.

مبدل پوشی (فتیشیسم دیگرپوشانه)

در این عارضه پوشیدن لباس زنانه باعث تحریک جنسی یا تشدید آن برای مردان می شود. معمولا برانگیختگی جنسی شامل شریک جنسی واقعی نمی شود، اما ممکن است در تخیلات فرد این امر صورت گیرد. برخی از این افراد فقط به لباس های زنانه خاصی مثل لباس زیر علاقه دارند و برخی دیگر لباس کامل زنانه را به همراه آرایش می پسندند.

تماشاگری جنسی (ویوریستیک)

تماشاگری جنسی یا چشم چرانی عبارت است از نگاه کردن مکرر به صورت مخفیانه به افراد اغلب غریبه که در حال لخت شدن و یا مشغول فعالیت جنسی هستند. عمل نگاه کردن مخفیانه به منظور دستیابی به تحریک جنسی است، نه به منظور داشتن فعالیت جنسی با شخص در معرض دید. فرد چشم چران ممکن است در همین حال به خودارضایی نیز دست بزند. این انحراف جنسی ممکن است ریشه در تجربیات فرد در دوران کودکی داشته باشد و روانکاوی می تواند در شناخت این ریشه ها به فرد کمک کند.

مالش دوستی (فروتوریستیک)

مالش دوستی نوعی از انحرافات جنسی است و عبارت است از مالش آلت تناسلی به بدن یک فرد ناآشنا و بی خبر در محل های شلوغ برای کسب تحریک جنسی و ارگاسم. این کار معمولا توسط مردهای منفعل و منزوی صورت می گیرد، زیرا تنها منبع ارضا جنسی برای این افراد، مالیدن خود به دیگران است.

حیوان دوستی

اختلال جنسی حیوان دوستی به معنی ترجیح زیاد یا انحصاری فرد نسبت به حیوانات برای دستیابی به تحریک جنسی است. این اختلال در مناطق روستایی بیشتر اتفاق می افتد که معمولا به دلیل عدم دسترسی به یک رابطه جنسی طبیعی اتفاق می افتد. در مواردی دیده شده است که فرد حیوانات را فقط برای استفاده جنسی تربیت کرده است.

هرزه گرایی تلفنی و کامپیوتری

فردی که به این اختلال مبتلا است تفکرات ذهنی خود در مورد رابطه جنسی را پشت تلفن یا کامپیوتر به مخاطب خود بیان می کند و او را وادار می کند تا در مورد فعالیت های جنسی خود صحبت کند.

مرده خواهی

این افراد تمایل به برقراری رابطه جنسی با اجساد دارند. معمولا این افراد تمایل به داشتن یک شریک جنسی دارند که هیچ مقاومتی از خود نشان ندهد و هرگز آن ها را پس نزند. ممکن است این تمایلات در حد تخیلات در هنگام فعالیت جنسی باقی بماند، ولی حالت شدت یافته آن ممکن است حتی منجر به قتل طرف مقابل شود.

کودکی که مورد تجاوز قرار میگیرد

فردی که در کودکی به او تجاوز میشود، اگر تحت درمان قرار نگیرد و شرایط محیطی نامناسبی نیز داشته باشد، احتمال خطر تجاور خود او و ایجاد روابط جنسی غلط و پر از خطر برایش بیش از یک فردی است که در چنین آسیبی نبوده است.

در بیشتر موارد آسیب های روانی مثل خشونت ها، بی توجهی ها، ضعف ها، نادیده گرفته شدن ها و بودن در محیط های پر خطر افراد را به این اختلال های جنسی میکشاند. اختلال های جنسی در یک دسته بندی به نام DSM5 نامگذاری شده اند که در آن رفتارهای جنسی که جزو اختلالات هستند را توضیح میدهد. البته ناگفته نباشد که در خود این مجموعه توضیح داده شده که هر رفتار جنسی که دو نفر از آن لذت ببرند و آسیب رسان نباشد میتواند رفتار نرمالی باشد.

دسته های انحرافات جنسی

اعتیاد جنسی: روابط متعدد و وجود پارتنر های های متعدد جنسی

تجاوز های جنسی

سادیسم و مازوخیسم جنسی: خود آزاری و دیگر آزاری جنسی

درد دوستی

مبدل پوشی

مرده خواهی

فتیش های غیر نامتعارف جنسی

برهنه نمایی یا عورت نمایی

ادراد و مدفوع خواهی

حیوان دوستی

رفتارهایی که نشان از اختلالات جنسی هستند که خود و یا دیگران را مورد آسیب قرار میدهند.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۵ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: