واژینیسموس یک مشکل بالینی است که با گرفتگی و انقباض شدید ماهیچه های کف لگن همراه است و باعث رابطه جنسی سخت و دردناک می شود، یا حتی رابطه جنسی را غیرممکن می کند. به علاوه خانم های مبتلا به این مشکل بالینی در انجام معاینات زنان و زایمان و استفاده از تامپون دچار مشکل می شوند.

واژینیسموس به این شکل است که ورود هر گونه جسم خارجی به داخل واژن، از جمله تامپون، آلت مردانه یا سپکولوم معاینه، باعث انقباض و سفت شدن دهانه واژن می شود که این حالت به دلیل انقباض غیر ارادی ماهیچه های کف لگن بروز می کند. این حالت نیز منجر به درد و توقف موقتی تنفس فرد می شود.

مهم ترین ماهیچه هایی که به شکل گسترده ای با این مشکل درگیر می شوند، ماهیچه های شرمگاهی دنبالچه ای pubococcygeus یا PC هستند. این ماهیچه ها مسئول دفع ادرار، برقراری رابطه جنسی، ارگاسم، حرکات روده و زایمان هستند.

درمان نشدن این مشکل باعث سرخوردگی در رابطه جنسی شده و ممکن است شرایط بیماری وخیم تر شود. اما به یاد داشته باشید این بیماری کاملا قابل درمان است.

انواع واژینیسموس

پیش از درمان واژﯾﻨﯿﺴﻤﻮس باید نوع آن مشخص شود، که به دو شکل اولیه و ثانویه تقسیم میشود در ﺷﮑل اولیه که به ﻧﺎم «ازدواج ﺑﻪ وﺻﺎل ﻧﺮﺳﯿﺪه» ﺧﻮاﻧﺪه می ﺷﻮد ﺑﯿﻤﺎر ﻣﻘﺎربت ﻣﻮفقی ﻧﺪاشته است. اﻋﺘﻘﺎدﻫﺎی ﺳﺨت ﻣﺬهبی و اﺣﺴﺎس ﮔﻨﺎه درﺑﺎره ﻣﻘﺎربت ﻧﯿز در اﯾﺠﺎد این اﺧﺘﻼل ﻣﺆﺛر ﻫﺴﺘﻨد در ﻧﻮع ﺛﺎﻧﻮیه زوج قبلاً ﺳﺎبقه دﺧﻮل واژﯾﻨﺎل ﻣﻮﻓق را داشته است. با وﺟﻮد دامنه وسیعی از ﻋﻮامل اﯾﺠﺎد واژﯾﻨﯿﺴﻤﻮس ﻣﺎنند ﻋﻼئم جسمی، ﺑﯿﻮﻟﻮژیک و روانی و ﻫمچنین ﻣﺴﺎئل ﺑﯿن ﻓﺮدی، اﯾن اﺧﺘﻼل جنسی اﺗﯿﻮﻟﻮژی ﻧﺎﺷﻨﺎخته دارد که ﺑﺎعث اﯾﺠﺎد ﻣﻘﺎربت دردﻧﺎک میشود.

علت ابتلا به واژینیسموس چیست؟

بر طبق تحقیقاتی که صورت گرفته است، این مشکل میتواند دلایل مختلفی داشته باشد. البته مهمترین خصیصه واژینیسموس را میتوان قابلیت درمان آن دانست. هر چند بطور کامل و دقیق نمیتوان علتی را برای بروز این مشکل جنسی بیان نمود اما بیشترین درصد را میتوان متوجه روان افراد کرد. وقتی افراد از یک چیزی ترس داشته باشند، همواره به دنبال راهی برای فرار کردن از آن می باشند. تجربه دخول دردناک باعث می شود تا همواره خانم ها دچار ترس از خونریزی و دردهای ناشی از آن شوند.

همیشه علت خاص یا دلیلی برای شروع واژینیسموس وجود ندارد. این وضعیت با سوءاستفاده جنسی یا تروما، رابطه جنسی دردناک گذشته و عوامل عاطفی مرتبط بوده است. در بسیاری از موارد، علت مستقیمی پیدا نمی شود. آگاهی از علل به وجود آمدن این بیماری و اختلال می تواند نقش بسیار مهمی در بهبود کیفیت روند زندگی زوج ها داشته باشد. بنابراین لازم است تا آنها را با شرایط و علل بوجود آمدن این ترس و مشکل آشنا نموده تا بتوانند در صورت ابتلا به واژینیسموس نیز به جای تشدید علائم آن و بیشتر نمودن ترس خود، به دنبال راهی برای درمان این بیماری باشند.

از مهمترین علل ابتلا به واژینیسموس میتوان به مقاربت و نزدیکی شتاب زده در شب اول ازدواج نام برد. در برخی از استان های کشور، هنوز این فرهنگ پابرجاست که شب اول ازدواج زنان بزرگ فامیل پشت در ایستاده تا شاهد مقاربت و نزدیکی زوجین باشند.

این مورد ممکن است استرسی زیادی را به فرد تحمیل کند و برای رهایی از این استرس ناچار باشند تا بصورت شتاب زده مقاربت را انجام دهند. البته در برخی موارد نیز ممکن است سهل انگاری آقایان در شناخت دردهای وارد شده به خانمها، ناشی از خونریزی و پاره شدن پرده رحم، باعث بوجود آمدن یک ترس روانی کامل برای خانمها و ارتباطات جنسی بعدی شود. ﻋﻮامل روانی - اجتماعی ﻫﻤﺮاه با این اختلال، ﺷﺎمل آﻣﻮزشهای ﻏﻠط و ﺗﺠﺮبه های منفی در ﻣﻮرد رواﺑط جنسی در دوران ﮐﻮدﮐﯽ یا ﺷﻨﯿﺪه ﻫﺎی وﺣﺸﺘﻨﺎک و ﻏﻠﻮآﻣﯿز در ﻣﻮرد درد در طی فعالیت جنسی و ﺗﺠﺮبه ﻫﺎی جسمی و روانی دردﻧﺎک در ﺣﯿن نخستین فعالیت جنسی می باشد.

از مهمترین دلایل و علل ابتلا به واژینیسموس میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

نا آگاهی از آناتومی و نوع عملکرد دستگاه تناسلی زن

نا آشنایی مرد و حتی خانم ها با روشهای فعالیت جنسی

تفاوت های فرهنگی زن و شوهر درباره نوع برقراری روابط جنسی

سابقه خشونت و سوء استفاده جنسی (این مورد میتواند در دوران کودکی بیشترین تأثیر را در به وجود آمدن واژینیسموس داشته باشد)

سابقه بیماری، جراحی و مداخلات پزشکی که در گذشته انجام گرفته است

ترس از بارداری و مشکلات مربوط به آن

واژن چند اینچ است؟

معمولاً عمق مهبل بین 3 تا 7 اینچ است. مهبل (واژن) اندامی است که برای زایمان و فعالیت جنسی طراحی شده است. اما اگر یک زن در طول رابطه جنسی به دلیل آنچه که وی را به عنوان واژن کم عمق درک می کند، دچار درد می شود، باید با پزشک خود صحبت کند تا علت آن یافت می شود.

وقتی یک دختر آماده رابطه جنسی شد چه اتفاقی میافتد؟

خیس شدن واژن روشی است که بدن یک زن به هیجان و تمایل جنسی پاسخ می دهد. هنگامی که یک زن از رابطه جنسی برانگیخته می شود، جریان خون به اندام تناسلی افزایش می یابد، بطوریکه ولو و کلیتوریس متورم می شود و واژن خود را لیز می کند، که این عمل «خیس شدن» نام دارد.

واژینیسموس چیست؟ - مشاوره خانواده و ازدواج

 

آیا طبیعی است که واژن سفت شود؟

بعضی اوقات، این تغییرات ممکن است باعث شود که واژن احساس تنگی بیشتری نسبت به حالت عادی داشته باشد. در نتیجه، برخی از خانمها ممکن است فکر کنند که واژن آنها خیلی تنگ است، به خصوص اگر در هنگام نفوذ جنسی ناراحتی یا درد ایجاد کنند. احساس واژن تنگ در هنگام دخول جنسی می تواند به دلیل عدم تحریک کامل زن باشد.

علائم مشکلات واژن چیست؟

تغییر در رنگ، بو یا میزان ترشحات واژن.

قرمزی یا خارش واژن.

خونریزی واژن بین دوره ها، بعد از رابطه جنسی یا بعد از یائسگی.

توده یا برآمدگی در واژن.

درد هنگام مقاربت.

آیا بدن شما بعد از فعال شدن جنسی تغییر می کند؟

بعد از فعال شدن جنسی، برخی از دختران ممکن است متوجه شوند که چرخه قاعدگی آنها تغییر کرده است. در واقع، رابطه جنسی می تواند باعث ایجاد تغییراتی در بدن شود. فعالیت جنسی همچنین میزان هورمونهای مختلفی را که بر چرخه تأثیر می گذارند تغییر می دهد و باعث می شود که به طور منظم انجام شود و علائم سندرم قبل از قاعدگی کمتر برجسته شود.

متخصص درمان واژینیسموس (روش ها)

درمان واژینیسموس می تواند دغدغه های افراد مبتلا به این بیماری را کاهش دهد. قبل از برقراری اولین رابطه جنسی مشترک در شب ازدواج، میتوان با مراجعه به یک پزشک متخصص و انجام آزمایشات مختلف بر روی لگن خود، از بروز این اختلال جلوگیری نمود.

با توجه به روش های مختلف انجام گرفته بر روی بیماران میتوان گفت که تقریباً 99 درصد بیماران مبتلا، به راحتی درمان واژینیسموس می شوند و می توانند زندگی مشترک خود را ادامه دهند. از بهترین روشها برای درمان واژینیسموس میتوان به استفاده از گشادکننده های لاستیکی یا شیشه ای در طول مدت معین، برای گشاد کردن ملایم و تدریجی مهبل خانم ها اشاره نمود.

این روش باید زیر نظر پزشک متخصص صورت پذیرد و البته افراد نیز بصورت مداوم و روزانه آن را در منزل انجام دهند. البته که با توجه به علل روانی این بیماری، میتوان مراجعه به یک روانشناس متبحر را بهترین روش برای درمان این اختلال دانست. زیرا میتوان با استفاده از تمرین های مختلف ذهنی، خود را آماده نزدیکی با همسر نموده و باعث کاهش ترس شد.

زمانی که واژینیسموس شدت زیادی پیدا نکرده است، خانم ها می توانند با قرار دادن باسن در آب گرم یا حمام دوش آب گرم، عضلات لگن خود را سست کرده تا بتواند راحت تر به سمت مقاربت رود. در برخی از موارد مشاهده شده است که افراد از روش هایی مانند بی حس کردن عضلات خانمها یا بیهوشی کامل آنها برای مقاربت استفاده می کنند. این امر در دراز مدت میتواند اثرات جبران ناپذیری روی روحیه افراد داشته باشد و به هیچ وجه برای درمان واژینیسموس توصیه نمی شود.

اﻣﺮوزه ﻣﻌﺮوف ﺗﺮین و ﻣﺘﺪاول ترین روشهای روان درمانی که در درﻣﺎن ﮐﮋﮐﺎری جنسی به ﮐﺎر می رود، از ﻧﻮع درﻣﺎن ﻫﺎی شناختی - رفتاری (CBT) هستند. اﺟﺰای ﺷﻨﺎختی درﺑﺮدارﻧﺪه ﻧﮕرش ها، ﺑﺎورﻫﺎ، داﻧش فرد از ﻣﺴﺎﺋل جنسی و نیز ﻣﻬﺎرت ﻫﺎی ﺗﻮجه و ﺗﻤﺮکز می باشند. ﺷﻨﺎخت ﻫﺎی ﻧﺎﺳﺎزﮔﺎراﻧﻪ، ﻧﻘش ﻣﻬمی در ﭼﮕﻮنگی ﺗﻔﺴﯿر اﻃﻼﻋﺎت در موقعیت ﻫﺎی جنسی و در ﻧﻬﺎﯾﺖ در ﭼﺮخه ﭘﺎسخ جنسی ﻓﺮد ایفا میکند.

درﻣﺎن ﺷﻨﺎختی - رﻓﺘﺎری برای درمان واژینیسموس با تصحیح ﺗﻔﺴﯿﺮﻫﺎی ﻧﺎﺑﺠﺎ، هدایت ﺧﻮدﮔﻮیی ﻫﺎی ﻣﻨﻔﯽ، اﺻﻼح اﻟﮕﻮﻫﺎی ﻏﯿر ﻣﻨﻄقی ﻓﮑر و شناخت های ﻧﺎﮐﺎرآﻣﺪ، با ﻫﺪف راه اﻧﺪازی ﭘﺎسخ ﻫﺎی ﻣﻘﺎبله ای ﮐﺎرآﻣد و ﺳﺎزﮔﺎرانه و مهارگری های ﻫﯿﺠﺎن های منفی در ﮐﻨﺎر ﺳﺎﯾر درﻣﺎن ها ﺑﺮای درﻣﺎن اﺧﺘﻼﻻت جنسی ﭘﯿﺸﻨﻬﺎد میشود. اﯾن درﻣﺎن ﻣﺠﻤﻮعه ای از ﻣﺪاخله ﻫﺎی روان درﻣﺎنی است که ﻫﺪف آن کاهش ﻣﯿﺰان ﻣﺸﮑﻼت روانی ﺑﻮده و ﺑﯿﺸﺘر از هر ﻧﻮع مداخله روان ﺷﻨﺎختی دﯾﮕﺮی ﻣﺆﺛر است. اﯾن درﻣﺎن به ﻓﺮد ﮐﻤک ﮐﺮده تا درک ﺑﻬﺘﺮی از ﻣﺴﺎئلی که موجب ﻋﺪم ﺗﻌﺎدل روانی در وی میشوند، ﭘﯿﺪا نماید. ﺷﻨﺎخت ﻫﺎی ناسازگارانه، ﻧﻘش مهمی در ﭼﮕﻮنگی ﺗﻔﺴﯿر اﻃﻼﻋﺎت در ﻣﻮﻗﻌﯿت ﻫﺎی جنسی و در ﻧﻬﺎیت در چرخه ﭘﺎسخ جنسی ﻓﺮد ایفا میکند.

درمان خانگی واژینیسموس(kagel)

درمان خانگی واژینیسموس با انجام تمرینات مخصوص واژینیسموس به نام کگل انجام می گیرد. بایستی به طور مکرر عضلات کف لگن خود را محکم و آرام کنید که مهبل، روده و مثانه شما را کنترل می کند. در نظر داشته باشید که قبل از این کار حتما یک بار با پزشک یا متخصص درمان واژینیسموس مشورت کنید.

شما می توانید هنگام ادرار کردن این عضلات را پیدا کنید. بعد از شروع ادرار کردن، جریان را متوقف کنید. شما برای این کار از عضلات کف لگن استفاده می کنید. ممکن است احساس کنید که آنها سفت حرکت می کنند. این ماهیچه ها به صورت گروهی حرکت می کنند، بنابراین همه به طور همزمان منقبض می شوند و استراحت می کنند.

این تمرینات به شما کمک می کند هنگام استرس و آرامش عضلات را کنترل کنید.

این مراحل را دنبال کنید:

مثانه خود را خالی کنید.

عضلات کف لگن خود را منقبض کنید به تعداد 10 بار.

عضلات خود را آرام کنید و 10 را بشمارید.

این چرخه را 10 بار و سه مرتبه در روز تکرار کنید.

برای تقویت موفقیت آمیز عضلات کف لگن، هنگام انجام این تمرینات، عضلات شکم، باسن یا ران خود را درگیر نکنید.

زندگی با واژینیسموس

اختلال عملکرد جنسی می تواند در روابط تأثیر بگذارد و زندگی را چرخش دهد. درمان واژینیسموس در تقویت و استحکام ازدواج بسیار موثر است. مهم است بدانید که شرمنده شدن در این مورد اشتباه است. صحبت با شریک زندگی خود در مورد احساسات و ترس از رابطه جنسی ممکن است به شما احساس آرامش بیشتری دهد. پزشک یا درمانگر شما می تواند راه های غلبه بر واژینالیسم را برای شما فراهم کند. بسیاری از افراد بهبود می یابند و به زندگی جذاب بازمیگردند. درمان با یک متخصص سکس تراپیست ممکن است مفید باشد. استفاده از روغن یا موقعیت های خاص جنسی و یا کرم های مخصوص می تواند به راحت تر شده روابط جنسی کمک کند. آزمایش کنید و بدانید که چه چیزی برای شما و شریک زندگی شما مفید است.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: