گیاه شاه پسند انواع گوناگونی دارد.در ایران گیاه شاه پسند بیشتر نوع تزئینی اش مورد توجه است. برگ گیاه شاه پسند قابلیت درمانی دارد. در این بخش از مه شو به مصرف دارویی گیاه شاه پسند خواهیم پرداخت.

گیاه شاه پسند در نواحی جنوب آسیا، آفریقا و اروپا در حاشیه جاده ها و دشت ها و مزارع میروید و در ایران در مناطق شمال ایران و اطراف تهران ، فارس و نواحی جنوب یافت می شود در اثر مالش دادن بوی مطبوعی در تمام قسمت های گیاه شاه پسند می شود ولی طعم آن گس و تلخ هست.

 

ترکیبات شیمیایی شاه پسند

شاه پسند دارای مواد شیمیایی مختلفی نظیر تانن ،‌موسیلاژ ، ساپونین ، وربی نالین Verbenalin ، بتاکاروتن و ماده ای تلخ می باشد.

 

 

شاه پسند برای رفع مشکلات گوارشی

شاه پسند مشکلاتی از قبیل نفخ و احساس سنگینی را برطرف کرده و به بهبود عملکرد کبد کمک می کند. این گیاه برای برطرف کردن حالت تهوع و یا استفراغ نیز خوب هست.

نتایج پژوهش‌های متعدد نشان می دهد که عصاره‌ی روغنی یا همان افشره‌ی غذایی شاه پسند لیمویی به دفع هلیکوباکترپیلوری کمک میکند به خاطر این که این باکتری نمی تواند در برابر ترکیبات شاه پسند مقاومت کند، شاه پسند آرامبخش است و باعث خواب راحت می‌شود

 

 

روش مصرف

یک ساشه از این گیاه «معادل حدود یک قاشق غذاخوری» را در یک فنجان آب جوش ریخته و اجازه دهید به مدت ۱۰ دقیقه دم بکشد. می توانید هرروز تا ۲ فنجان از این دمنوش را بعد از وعده‌های اصلی میل کنید.

همینطور میتوانید ۲ قطره از روغن گیاهی یا همان افشره‌ی غذایی این گیاه را در یک قاشق غذاخوری روغن زیتون یا عسل چکانده و در دهان بگذارید. بهتر هست اینکار را بعد از غذا، یا صبح به صورت ناشتا و یا هر زمانی که به مشکل بر می خورید انجام دهید.

دقت داشته باشید که مصرف روغن گیاهی برای خانم‌های باردار و شیرده منع مصرف دارد. بچه‌های کوچک و همینطور خانم‌هایی که در چهار ماهه‌ی اول بارداری میباشند نباید از روغن‌های گیاهی غذایی بهرهگیری کنند.

 

شاه پسند برای خواب راحت و آرام بخش

شاه پسند آرامبخش هست و باعث خواب راحت میشود. شاه‌پسند برای مقابله با استرس و اضطراب فوق‌العاده هست. می توانید زمانی که تحت فشارهای روحی روانی هستید و یا بی‌خوابی به سرتان می زند از آن بهرهگیری کنید.

 

روش مصرف

۲ تا ۳ قاشق غذاخوری شاه پسند خشک را در یک لیتر آب جوش ریخته و به مدت ۱۰ دقیقه دم کنید. می توانید به مدت ۱۰ روز، هرروز دو فنجان از این دمنوش میل کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۸ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: