به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین: انس جهانی در بازار امروز به دلیل تعطیلی بازارهای جهانی ثابت ماند اما در در بازار داخلی به دلیل افزایش برخی از هیجانات و افزایش نرخ ارز، قیمت‌ طلا روند صعودی خود را ادامه دادند و سکه به کانال ۱۲ میلیون تومان نزدیک‌ شد.

در هفته گذشته قیمت سکه دنباله رو قیمت دلار بود نوسان های قیمت طلا نتوانست از رشد قیمت سکه بکاهد و به همین خاطر حباب قیمت سکه در بازار به محدوده منفی هفت درصد رسید. در واقع قیمت بازاری سکه از ارزش ذاتی آن هفت درصد فاصله داشت. مقاومت قیمت سکه در برابر کاهش قیمت اونس در نهایت نتیجه داد. با افزایش قیمت دلار در بازار جهانی از میزان حباب قیمت سکه کاسته شد و درصد حباب به کمتر از ۵ درصد رسید.

وقتی از معامله گران دلیل حباب بالای سکه سئوال می شود یک پاسخ داده می شود: انتظارات افزایشی در بازار سکه فعال است.با این حساب میتوان گفت سکه‌بازان همراه با نرخ دلار موقعیت خرید و فروش می گیرند و در صورتی که نرخ دلار در همین دامنه یعنی ۲۶ هزار و ۳۰۰ تا ۲۶ هزار و ۷۰۰ تومان نوسان داشته باشد و نرخ اونس جهانی افزایش یابد، دوباره سکه‌بازان در موقعیت خرید قرار می گیرند که به افزایش قیمت سکه منجر می‌شود. البته به گفته سکه‌بازان، نرخ سکه برای صعود با سطح مقاومت جدی ۱۲ میلیون تا ۱۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان روبروست که برای ساختن روند صعودی جدید، باید این سطح را پرقدرت بشکند و در صورت این اتفاق خریداران جدید نیز به بازار اضافه خواهند شد.

 یکی از دلایل برگشت قیمت طلا به سخنان محمد مخبر معاون اول باز می گردد که در کانال های وابسته به معامله گران بازنشر می شد. به نقل از مخبر گفته شد که به توافق با غرب خوش بین نیست. سخنان نفر دوم دولت بازاری را که در مسیر کاهش بود صعودی کرد.

زمان درخشش طلا فرا رسید؟

 در نظرسنجی طلای هفتگی کیتکونیوز فضا دوباره مثبت شد و بعضی از تحلیلگران وال استریت و سرمایه گذاران غیرحرفه ای انتظار دارند با بالا ماندن تورم، زمان درخشش طلا فرا رسیده باشد.

اگرچه احساسات کوتاه مدت در بازار طلا بار دیگر به افزایش قیمت طلا خوش بین شده اند اما بازار نوسانی مانده و قیمتها همچنان در حال احیا از ریزش اخیرشان هستند.

اوله هانسن، مدیر استراتژی کالا در ساکسو بانک گفت: بهبود قیمت طلا از رکورد پایین روز یکشنبه از نظر فنی، تغییر روند بلندمدت مطلوبی ایجاد کرده است. در حال حاضر نمی توانید تصویر فنی مثبت تر از این برای بازار طلا ایجاد کنید. سرمایه گذاران بی صبرانه منتظرند ببینند هفته جاری چه میزان خرید را مشاهده خواهند کرد.

در نظرسنجی هفته جاری کیتکونیوز از تحلیلگران وال استریت، ۱۵ نفر شرکت کردند که از میان آنها هشت نفر معادل ۶۲ درصد به افزایش قیمت طلا و سه نفر معادل ۲۳ درصد به کاهش قیمت طلا رای دادند و دو نفر معادل ۱۵ درصد نظری نداشتند.

همه تحلیلگران متقاعد نشده اند که طلا آماده بهبود و صعود به رکورد بالای جدیدی است. دیوید میدن، تحلیلگر بازار شرکت اکوئیتی کپیتال به کیتکو نیوز گفت: نسبت به طلا نظر خنثی دارد زیرا این فلز ارزشمند با سطوح مقاومتی مهم جدیدی روبروست و امسال سابقه بدی در شکستن مقاومت داشته است. در حال حاضر ۱۷۷۰ دلار مقاومتی است که باید زیر نظر داشت. اگر طلا بتواند به بالای این سطح صعود کند، در این صورت شانس صعود دارد اما اگر موفق نشود، ممکن دوباره پایین مرز ۱۷۰۰ دلار را تست کند.

کریستوفر وکیو، استراتژیست ارشد بازار در دیلی فارکس گفت: اگرچه قیمت طلا بهبود قابل ملاحظه ای داشته است اما وی متقاعد نشده است که می تواند بسیار بالاتر برود. وی در ادامه افزود که پیش از ریزش قیمت طلا، این فلز ارزشمند در شرایطی که نرخهای بهره واقعی به رکورد پایینی کاهش پیدا کرده بود در فضای ایده آلی قرار داشت اما نتوانست حرکتی انجام دهد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: