به گزارش شمانیوز: گمانه زنی ها از افزایش مبلغ یارانه نقدی و افزایش قیمت بنزین به گوش می رسد. مجلس در هفته گذشته طرح حذف یارانه های پنهان را رونمایی کرد. این طرح در صورتیکه به مرحله اجرا برسد قیمت بزنین را به نرخ آزاد و حداقل ۳ برابر قیمت امروز خواهد رساند. اما مجلس با رونمایی از این طرح چه اهدافی را دنبال می کند و قیمت بنزین به چه نرخی خواهد رسید؟

قیمت بنزین واقعی می شود یا گران؟

طرح تعیین تکلیف یارانه های پنهان در حوزه نفت و بنزین باید با رعایت احتیاط و توجه به قشر ضعیف جامعه انجام شود. این طرح در صورت اصولی انجام شدن، قیمت های حامل های انرژی را واقعی کرده و در ادامه باعث کنترل مصرف انرژی می شود. همچنین ضروری است در صورت اجرایی شدن این طرح به افراد نیازمند پرداخت هایی صورت گیرد.

​فاصله قیمت بنزین ایران با فوب خلیج فارس

قیمت بنزین ایران فاصله معنا داری با فوب خلیج فارس دارد. قانون برنامه های توسعه، یکسان بودن قیمت بنزین با فوب خلیج فارس را تاکید می کند اما لازم به یادآوری است؛ فوب خلیج فارس بر اساس بازارهای جهانی تعیین می شود و میزان آن تحت تاثیر بازار با نوسان روبرو است. در صورتیکه قیمت بنزین داخل با فوب خلیج فارس تعیین شود، می توان گفت قیمت دلار و قیمت جهانی نفت تاثیر فراوانی را خواهد دید.

جبران کسری بودجه با افزایش قیمت بنزین؟

دولت با کسری بودجه ۵۰ درصدی روبرو است. یکی از روش های جبران کسری بودجه افزایش قیمت بنزین است که البته در صورت اجرایی شدن آن دهک های پایین جامعه باید حمایت شوند.به گفته نماینده مجلس با افزایش قیمت بنزین علاوه بر جبران کسری بودجه از قاچاق بنزین نیز جلوگیری می شود.

معادله بنزین ۱۱ تومانی در مقابل یارانه ۲ میلیونی!

قیمت واقعی بنزین با قیمت دلار آزاد به ۱۰ تا ۱۱ هزار تومان خواهد رسید. قیمت حال حاضر هر لیتر بنزین سهمیه‌ای در ایران ۱۵۰۰ تومان و قیمت بنزین آزاد سه هزار تومان است.

بر همین اساس دولت در هر لیتر بنزین سهمیه‌ای حدود ۹ هزار تومان و روی قیمت بنزین آزاد حدود ۸ هزار تومان یارانه پنهان می‌دهد. سهمیه ماهانه بنزین خودروها ۶۰ لیتر است.در این شرایط دارنده هر خودرو ۵۶۰ هزار تومان ماهانه یارانه پنهان انرژی از دولت می‌گیرد.در صورتیکه خانواده‌ای سه خودرو داشته باشد، ماهانه ۱٫۵ میلیون تومان یارانه پنهان انرژی از دولت می‌گیرد. یارانه‌ای که افراد فاقد خودرو از آن محروم هستند.

وعده افزایش یارانه ها در صورت حذف یارانه پنهان بنزین در شرایطی شنیده می شود که بر اساس گزارش آژانس بین‌المللی انرژی،در  کشورمان حدود ۸۶ میلیارد دلار (معادل حدود ۲ هزار تریلیون تومان) یارانه مصرف سوخت، سالانه پرداخت می شود.با توجه به این آمار، سهم هر ایرانی از یارانه پنهان انرژی روزانه ۶۵ هزار تومان است و در ماه به عددی نزدیک دو میلیون تومان می‌رسد. یعنی بنزین ۱۱ هزار تومانی باید با یارانه ماهانه دو میلیون تومانی همراه شود.

بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان، بنزین آزاد ۳۰۰۰ تومان

بنابر اطلاعیه شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی، از ساعت صفر روز 24 ماه آبان سهمیه بندی بنزین برای تمام وسایل نقلیه بنزین سوز آغاز شد. بر این اساس، قیمت بنزین سهمیه‌ای 1500 تومان و بنزین آزاد 3000 تومان شد.

اطلاعیه شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی بدین شرح است:

شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران به اطلاع عموم هموطنان عزیز می رساند که براساس مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران محترم سه قوه ، از ساعت صفر روز 24 ماه آبان سهمیه بندی بنزین برای تمام وسایل نقلیه بنزین سوز به ترتیب بیان شده در این اطلاعیه انجام می شود.

eDi0K9UyQTIJ

میزان سهمیه بنزین هر نوع خودرو به ترتیب زیر است :

جدول تیپ خودروهای مشمول سهمیه

2) - قیمت بنزین معمولی سهمیه ای از قرار هر لیتر 1500 تومان خواهد بود .

    - قیمت بنزین معمولی غیر سهمیه ای از قرار هر لیتر 3000 تومان خواهد بود .

    - قیمت بنزین سوپر از قرار هر لیتر 3500 تومان خواهد بود .

3) از ساعت صفر روز 24 سهمیه کامل ماه آبان سال 1398  همه خودروها به کارت سوخت شخصی آن ها واریز شده و سهمیه خودروهای شخصی به مدت 6 ماه قابل ذخیره است . استفاده از سهمیه سوخت صرفا با استفاده از کارت هوشمند سوخت شخصی میسر خواهد بود .

4) کسانی که تاکنون به هر علت کارت سوخت شخصی خود را دریافت نکرده اند ، از ساعت اجرای طرح،   سهمیه سوخت ایشان محفوظ است و از این بابت هیچ نگرانی نداشته باشند .

افرادی که کارت سوخت ندارند ، شامل کسانی که تاکنون درخواست المثنی نداده اند ، کسانی که درخواست داده و هنوز کارت سوخت خود را دریافت نکرده اند و همچنین کسانی که کارت سوخت برایشان صادر شده ولی در باجه معطله شرکت ملی پست است ، سهمیه همه آنها از همین امروز محفوظ و ذخیره خواهد شد.

5) نرخ  CNG‌ بدون تغییر خواهد بود .

6) برای مسافربرهای بر پایه اینترنت ( اسنپ و تپ سی) مشروط برآن که نرخ های خود را از مقادیر مصوب ، به تشخیص وزارت کشور تغییر ندهند ، اعتبار معادل سهمیه مصوب تعلق خواهد گرفت . برای تامین سوخت خودروهای مسافر برخطی و بین شهری ، آژانس های مسافربری و آموزشگاه های رانندگی تمهیدات لازم اتخاذگردیده است که متعاقبا اعلام خواهد شد.

7) به منظور رفاه حال دارندگان خودروها با اولویت وانت بارها مقررگردید وزارت نفت و سازمان برنامه و بودجه کشور ظرف مدت یک ماه ضوابط تشویقی برای توسعه مصرف CNG‌ در خودروها را تنظیم و به تصویب شورای اقتصاد برسانند .

8) همچنین به خودروهای همه دستگاه های اجرایی دولتی موضوع ماده 5 قانون مدیریت خدمات کشوری ، سهمیه بنزین تعلق نمی گیرد و این خودروها باید با قیمت هر لیتر 3000 تومان نسبت به دریافت بنزین اقدام کنند .

9) قیمت نفت گاز با کارت سوخت جایگاه دار بدون تغییرخواهد بود .

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: