به گزارش پایگاه خبری نامه نیوز: اکثر موارد ابتلا به کرونا خفیف است اما خفیف به­ معنای بدون علامت نیست. اکثر افراد مبتلا به کرونا دچار تب و سرفه می­ شوند اما سایر علائم بسته به شدت بیماری متغیر است. بهتر است بدانید برای تخمین ابتلا به کرونا بدهیم.

افراد با علائم کرونا یا هر بیماری دیگر باید تا زمانی که علائم برطرف نشده در خانه بمانند. کسانی که علامت ندارند ولی با افراد علامت­ دار تماس داشته ­اند نیز باید در خانه بمانند.

افرادی که علائم خفیف دارند یا اصلا علامتی از خود نشان نمی­ دهند، می­ توانند ناقل ویروس باشند. شاید کرونا در یک نفر فقط منجر به سرفه ­های خفیف شود ولی در دیگری، به­ خصوص افراد مسن یا دارای بیماری زمینه ­ای، عوارض مرگبار به همراه داشته باشد.

تحقیقات اخیر در ووهان چین نشان می­ دهد اکثر افراد ظرف چهار روز بعد از قرار گرفتن در معرض ویروس از خود علامت نشان می ­دهند اما ممکن است ویروس تا دو هفته خاموش باقی بماند. تحقیق جدیدتر تایید کرده که متوسط دوره­ ی نهفتگی ویروس تقریبا ۵ روز است.

برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر درمورد میزان شدت علائم ویروس کرونا ادامه­ مطلب را بخوانید.

ناقلین خاموش ویروس کرونا

کرونا بدون علامت یا خاموش

بعضی از افراد مبتلا به کووید-۱۹ بدون علامت هستند. یعنی هیچ علامت بارزی از کرونا یا علائم مربوط به آن، مثل سرفه، را از خود نشان نمی ­دهند.

ممکن است فرد بدون علامت بی­ آن­که اطلاع داشته باشد ویروس را به دیگران انتقال دهد.

هر فردی که جواب آزمایشش مثبت شده اما علامتی ندارد باید فاصله ­گذاری اجتماعی را رعایت کند. این فرد باید در فضاهای عمومی که رعایت فاصله­ گذاری اجتماعی در آن دشوار است، ماسک بزند.

هرکس که با فرد بیمار تماس داشته یا جواب آزمایشش مثبت شده، چه علامت داشته باشد چه نداشته باشد، باید از قوانین فوق پیروی کند زیرا ممکن است فرد بدون اطلاع و آگاهی خود دچار کرونا باشد.

علائم خفیف تا متوسط کرونا

تفاوت میان علائم خفیف و متوسط به درجه ­ی علامت بستگی دارد و درمان در این وضعیت کم­ وبیش یکسان است.

شایع­ترین علائم خفیف تا متوسط عبارتند از:

  • تب: اکثر افراد مبتلا به کرونا دچار تب می­ شوند. بنابر تحقیقی که در ژانویه­ ی ۲۰۲۰ در مجله­ ی لنست به چاپ رسید، ۹۸% از افراد مبتلا به کووید-۱۹ تب داشتند. در موارد خفیف تا متوسط، افراد معمولا تا ۳۸ درجه­ تب می­ کنند.
  • خستگی: ممکن است بعضی از افراد انرژی کم­تری داشته باشند یا به خواب بیشتر احتیاج پیدا کنند.
  • سرفه: سرفه معمولا خشک است اما همیشه این­طور نیست.

سایر علائم شایع کرونا عبارتند از:

  • گلودرد
  • سردرد
  • گرفتگی بینی
  • ناخوشی
  • درد عضلانی
  • مشکلات گوارشی مانند اسهال، تهوع یا استفراغ
  • بی­ اشتهایی

اکثر تحقیقات درمورد کرونا روی افرادی تمرکز داشته که برای درمان مراجعه کرده اند. بنابراین، اطلاعات موجود، مربوط به افراد دچار علائم شدید است.

درحالی­که ویروس ­های سرماخوردگی و آنفلونزا تاثیر بدی روی نوزادان و کودکان دارد، اکثر تحقیقات پیرامون کرونا حاکی از این است که احتمالا کودکان علائم خفیفی برروز می دهند یا اصلا دچار علامت نمی ­شوند.

درحالی­که گزارشات اولیه از ویروس کرونا در وهله­ ی اول روی علائم تنفسی تمرکز داشت، تحقیقات جدید در مجله­ ی دستگاه گوارش آمریکا نشان می­ دهد ۵۰.۵% از افراد مبتلا به کووید-۱۹ دچار علائم گوارشی نظیر اسهال می­ شوند.

بنابر ENT UK، بعضی از افراد، اغلب قبل از بروز سایر علائم، از تغییر در حس بویایی و چشایی خود خبر داده­ اند. پزشکان نمی ­دانند چه چیزی باعث بروز این وضعیت می­ شود اما سایر ویروس ­ها به حس بویایی هم حمله می­ کنند که گاهی همیشگی است.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: