صادق ضیاییان افزود: تا فردا قبل از ظهر خیزش گرد و خاک در تهران ادامه دارد اما شرایط شهرهای دیگر متفاوت است. شهرهای واقع در مرکز کشور گرد و خاک ظرف سه روز آینده با این وضعیت جوی مواجه می‌شوند. گردو خاک در شهرهای جنوب غرب و غرب کشور از روز سه شنبه (۲۰ اردیبهشت) دوباره تشدید می‌شود.

ضیاییان درباره این موضوع که استانداری تهران علت تعطیلی دیرهنگام مدارس به علت آلودگی هوا را تاخیر هواشناسی در اطلاع‌رسانی اعلام کرد، تاکید کرد: سازمان هواشناسی طی روزهای اخیر چهار هشدار صادر کرده است؛ یکی ۱۶ اردیبهشت توسط اداره کل هواشناسی تهران صادر شد. روز گذشته نیز این اداره کل هشدار زرد صادر کرد. ستاد مرکزی سازمان هواشناسی نیز اقدام به صدور دو هشدار هواشناسی کرد که یکی در سطح نارنجی و دیگری در سطح زرد بود و این هشدارها در سایت هواشناسی نیز قابل دسترسی است.

وی درباره علت صدور هشدار زردرنگ  - که بیشتر جنبه اطلاع‌رسانی دارد-  در شرایطی که آلودگی هوای تهران تشدید شده است، گفت: از نظر هواشناسی،  گرد و خاک دید ما تا ۳۵۰۰ را فقط کاهش داده است. در کل کشور مناطقی زیر دید ۲۰۰۰ متر خیلی کم داریم البته در شهر تهران موضوعی که باعث افزایش آلودگی می‌شود، افزوده شدن آلاینده‌ها به هوای تهران است. در نتیجه شاخص کییفیت هوا افزایش پیدا کند والا از نظر «دید» میزان گرد و خاک را در حد هشدار زرد رنگ است.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا  تاکید کرد: اگرچه خطاهایی در پیش بینی ممکن است وجود داشته  باشد اما شامل این مورد نمی‌شود.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه گرد و خاک تهران هم منشا داخلی و هم منشا خارجی دارد، گفت: بخش زیادی از منشا گرد و خاک پایتخت داخلی و بخشی از منشا آن خارجی است. خیزش گرد و خاک در حال حاضر در برخی استان‌های کشور از دو کانون جداگانه انجام می‌شود؛ یکی از کانون‌های داخلی است که مناطقی از کشور را درگیر کرده است و وزش باد شدید را داریم.

ضیاییان اضافه کرد: از فردا (۱۹ اردیبهشت ماه) کماکان ماندگاری گرد و خاک در اغلب مناطق کشور وجود دارد. از روز سه شنبه (۲۰ اردیبهشت ماه) استان‌های غربی کشور درگیر گرد و خاک ناشی از منابع خارجی می‌شود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا با اشاره به تبعات خشکسالی بر افزایش کانون‌های گرد و خاک داخلی توضیح داد: بارش فروردین بسیار کم بود و بیش از ۲۷ درصد امسال کاهش بارش داریم.سال گذشته هم با کمبود بارش مواجه بودیم. این شرایط دست به دست هم داد تا کانون‌های گرد و غبار زیادی در کشور تشکیل شود.

ضیاییان در پایان اظهارکرد: در حال حاضر تقریبا تمام مناطق اطراف شهرها خشک هستند و مراتعی که پیش از این سرسبز بودند، غالبا خشک شده‌اند و می‌توانند موجب ایجاد گرد و خاک شوند ولی یک سری منابعی حجم گرد و خاک زیادتری دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به صالحیه در اطراف تهران اشاره کرد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: