اخذ ویزای آمریکا در سال ۲۰۲۳ سریع‌تر خواهد بود. این تعهد جدید مقامات آمریکایی است. در سال گذشته میلادی، یکی از دردسرهای ایرانیان برای مهاجرت به آمریکا، روند طولانی بررسی پرونده‌های مهاجرتی و درخواست‌های اخذ ویزای آمریکا بود. بسیاری از ایرانیان علی‌رغم اخذ جاب آفر آمریکا، یا پذیرش دانشگاهی و نیز پذیرش دانشگاهی با ویزای جذاب J-1، به دلیل فرآیند طولانی اخذ ویزای آمریکا، از خیر مهاجرت و درخواست ویزای آمریکا می‌گذشتند.

حالا یکی از مقامات ارشد وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرده‌است که زمان انتظار برای ویزا‌های توریستی، دانشجویی و کاری آمریکا در سال ۲۰۲۳ به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت و این وزارتخانه روند پردازش را برای پاسخگویی به تقاضای ورود به ایالات متحده آمریکا را افزایش می‌دهد.

 

عوامل طولانی شدنِ فرآیند اخذ ویزای آمریکا

یکی از عوامل طولانی شدنِ فرآیند اخذ ویزای آمریکا وقوع پاندمی کرونا بود. وزارت امور خارجه آمریکا از سال ۲۰۲۰ که پاندمی کرونا باعث تعطیلی کنسولگری‌های ایالات متحده در سراسر جهان شد و روند درخواست برای ورود به این کشور را به طور موقت مختل کرد، در تلاش است تا به موقع درخواست‌ها را بررسی کند. با این حال با گذشت دو سال و نیم، هنوز برخی از کنسولگری‌ها فقط نوبت‌های اضطراری را ارائه می‌کنند.

از دیگر عواملی که منحصرا ایرانیان را برای اخذ ویزای آمریکا دچار مشکل می‌کرد، بررسی سوابق امنیتی و به اصطلاح «کلیرنس» ایرانیان بود. مهاجرت ایرانیان به آمریکا با توجه به تنش‌های سیاسی میان این دو کشور بعد از روی کار آمدن دونالد ترامپ سخت‌تر شده‌بود. در این زمینه نیز بعد از پیروزی دموکرات‌ها در آمریکا، شرایط کمی بهتر شده‌است.

اخذ ویزای آمریکا

مهاجران جدید در آمریکا

نیاز آمریکا به مهاجران جدید

قیمت‌های مصرف‌کننده در ایالات‌متحده، در ماه اکتبر با نرخ سالانه‌ی ۷/۷ درصد افزایش یافت. این رقم برای نهمین ماه متوالی به‌دلیل افزایش تقاضا و کاهش عرضه بالاتر از هفت درصد است.

سیاست‌گذاران ایالات متحده می‌توانند برای مبارزه با تورم، شرایط مهاجرت را برای کارمندان ماهر و نسبتا ‌ماهر سایر کشورها مهیا کنند تا ظرفیت عرضه‌ی اقتصاد ایالات متحده تقویت شود.

مهاجرت بیشتر به تامین تقاضای مازاد امروزی برای نیروی کار کمک می‌کند، که در طول زمان رشد دستمزد و قیمت را محدود می‌کند.

جالب است بدانید در ماه اکتبر ۲۰۲۲، ۱۰/۳ میلیون فرصت شغلی در ایالات متحده ایجاد شد که ۴/۳ میلیون بیشتر از تعداد کل آمریکایی‌های بیکار بود.

در کوتاه مدت، گسترش تعداد ویزای «H-1B» برای متخصصان ماهر و ویزای «H-2B» برای کارمندان فصلی غیرکشاورزی، به کارفرمایان کمک می‌کند تا بر این کمبود شدید نیروی کار غلبه کنند و در بلند مدت، انجام این کار به کاهش تورم نیز کمک می‌کند. می‌توان گفت یکی از دلایل تصمیم آمریکایی‌ها برای سرعت بخشیدن به اعطای ویزای آمریکا به درخواست‌کنندگان، همین نیاز به نیروی کار است.

 

اعتبار پاسپورت آمریکا

آمریکا از دیرباز به‌عنوان یکی از قدرتمندترین کشورهای جهان در نظر گرفته‌می‌شد. اما اکنون بر اساس رتبه‌بندی جدیدی که توسط «The Passport Index» منتشر شده‌است، آمریکا در میان کشورهایی با قدرتمندترین پاسپورت در جهان برای سال ۲۰۲۲ قرار گرفت.

با امتیاز فعلی ۱۷۳، آمریکایی‌ها رتبه‌ی ۳ جهان را به همراه بریتانیا، نیوزلند، ایرلند، لهستان، دانمارک، نروژ، بلژیک و پرتغال کسب کردند.

اگرچه این امارات بود که در رتبه اول جهان قرار گرفت، اما آمریکا رتبه‌ی بالاتری نسبت به سال قبل کسب کرد. امتیاز نهایی این کشور از ۱۴۹ به ۱۷۳ افزایش یافت و به یکی از معدود کشورهایی تبدیل شد که ساکنین آن می‌توانند بدون ویزا به بیش از ۱۱۰ مقصد مسافرت کنند!

با وجود تنها ۲۵ مقصد که درخواست مدارک فراتر از گذرنامه دارند، آمریکایی‌ها تا زمانی که دارای پاسپورت باشند‌، می‌توانند از ۸۷ درصد جهان بازدید کنند.

اعتبار پاسپورت آمریکا

اعتبار پاسپورت آمریکا

موسسه مهاجرتی رسا؛ اخذ ویزای آمریکا برای شما

بسیاری از ایرانیان از دیرباز سودای مهاجرت به آمریکا را در سر پرورانده‌اند. اما در سالهای اخیر اقامت در آمریکا بسیار دور و دشوار شده‌است. به طوریکه برای اخذ ویزای تحصیلی و ویزای کاری آمریکا، بیش از گذشته نیازمند استخدام وکیل هستید. موسسه مهاجرتی رسا این آمادگی را دارد که برای مهاجرت به آمریکا و اخذ ویزای تحصیلی و جاب آفر آمریکا با شما همکاری کند. همچنین می‌توانید برای آگاهی از مدارک لازم جهت اخذ ویزای آمریکا به مقاله «ویزای کاری آمریکا | مدارک لازم برای ویزای کاری آمریکا» مراجعه کنید.

اگر قصد سفر، مهاجرت کاری یا تحصیلی و اخذ ویزای آمریکا را دارید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی رسا تماس بگیرید تا از مشاوره رایگان کارشناسان ما بهره‌مند شوید. همچنین موسسه رسا آمادگی دارد فرآیند اخذ ویزای تحصیلی آمریکا در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس، دکتری و پُست داک را برای شما به سرانجام برساند. همچنین اگر به دنبال جاب آفرهای تحقیقاتی آمریکا هستید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی رسا تماس بگیرید. منتظرتان هستیم.